[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prezentare...tarzie  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

Hello!
Cineva m-a tras de urechi ca sunt inscrisa pe forum de o luna de zile si ca inca nu m-am prezentat! Well...o fac acum!
Ma numesc Ioana-Lucia (29 ani) sunt inginer programator, mama si sotie.
Sunt "embrion" in acvaristica, desi zodia imi este Pesti.
Actualment detin doua acvarii, unul de 250l si unul de 80l. In cel de 250l tin 5 carasei cu un Anubias, cu 2 Hygrophila, 3 Echinodorus, 1 Alternanthera, 1 Ludwigia si 2 Micranthemum...care nu mai sunt!
Acvariul de 80l este momentan doar cu plante si 2 creveti Caridina japonica.

O mica galerie cu al meu acvariu:
[url]www.ioanalucia.de[url]

Cam...atat...
P.S.: Accept cu supunere si piosenie orice critica si promit ca nu ma voi razvrati in niciun fel![/url]

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

Uff!! O mica greseala...

Mini galeria mea foto:
www.ioanalucia.de

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!

Sfat - scoate "Grecia antica" si epava din acvariu, ca nu au ce cauta acolo. Elementele de decor trebuie sa fie cit mai naturale - mopani (buturugi), nuci de cocos, pietre. Fara scoici, ruine, bibelouri sau alte chestii d-astea.
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

Ok, merci de sfat, Dolly! Voi inlocui cele doua cu pietre si mopan!

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

s-ar putea ca pe viitor carasii sa se dea la plante
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Jocul ala de lumini cu mov si roz fluo...imi aduce aminte de alt gen de pesti si alte exponate de vitrina si nu de pestii din acvarii...poate faci ceva si le schimbi. Un acvariu trebuie sa aibe tot timpul drept model natura, ori in natura joc de lumini...nu prea...
Eu nu neg ca poate fi un punct de atractie pentru necunoscatori...chiar pentru un copil, dar asta nu are de-aface cu un acvariu...asta atata timp cat il vrei acvariu si nu lampa de decor.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

'Ello! Din nou eu...
Am scos chestiile si am pus pietre si Cladophora aegagropila. As mai pune niste plante, dar ...mi-e ca raman fara ele. Oricum, astept intai critica unui ochi profesionist
Cat despre reflectoarele cu led-uri, le-am scos, desi...nu functionau nici macar 5 minute pe saptamana!
Astept in continuare sfaturi!


image
image
image
image
image

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
pestisoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/10/2007 23:34:37
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte frumosi caraseii.
bine ai venit!
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit. Fa si o poza de ansamblu al acvariului (nu doar zoom-uri pe pesti) ca sa ne facem o impresie cum e aranjat. Asta conteaza (zic eu) mai mult decat zoom-ul pe un peste, oricat de dragalas e el. Pentru ca atunci cand intri in camera (sau oriunde tii tu acvariul), ochiul surprinde intregul acvariu, si nu doar acel peste/pesti. Nu?

Abia cand vom vedea intregul acvariu putem sa iti dam sfaturi mai bune.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

'Ello!
Cam asa arata...
image

Nu stiu, lipseste ceva...si nu stiu ce. Jumatatea din stanga, imi pare...placuta, dar jumatatea dreapta...
image

Plantele mititele ar putea acoperi tulpinile Echinodorushilor (sper ca asta e pluralul), dar caraseii mei le vor "ciufuli" si le vor manca rapid. Astept sfaturi!
Multumesc anticipat!

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stiu ca acum e "trendy" nisipul decorativ alb, dar ar merge mai bine unul de culoare normala, in compozitia de fata. Piatra alba poroasa, calcara din stanga trebuie scoasa, iar in locul ei plasat un mic mopan cu ceva moss pe el ptr ca e inchis la culoare si ai nevoie de contraste. Nimeni nu contesta cat de simpatici sunt caraseii tai, dar din pacate asa cum anticipai si tu acvariile plantate decorative nu prea se impaca cu aceasta specie. Cum acvariul tau e pe verde, fara abuz de plante rosii (imi place asta), un card de Hemigrammus rhodostomus cred ca este exact ce ar trebui acolo.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu e rau. :-)

Da, deci si eu sunt de aceeasi parere cu Intros legat de piatra aceea alba. Trebuie sa dispara. Dar as face asa. Daca iti place una dintre acele pietre rotunde (hmm... as prefera in schimb ceva colturos... salbatic), alege una dintre ele si scoate-le si pe celelalte doua pentru ca:
- au texturi prea diferite, si nu arata bine grupate impreuna (nu e natural)
- au dimensiuni prea asemanatoare (iar nu e natural)

Ce trebuie sa ai e ori 1 ori 3 pietre (ca 5 ar fi prea multe) intr-un grup. Una mare, sau una mare si doua mai mici.

Alta treaba e ca anubiasul din centru l-as plasa usor mai inspre dreapta (cum se vede in fotografie), pentru a nu fi pozitionat chiar asa de central. Nu mult. Nu zic cati centrimentri, ca nu stiu cat de lung e acvariul tau (dar daca are un metru lungime, atunci 5-10 cm mai spre dreapta). Dupa aceea ai putea pune si acele pietre la fel un pic mai spre dreapta, sa le departezi de geamul lateral (la fel de putin ca si anubiasul).

In rest, sa stii ca arata destul de frumos. Mai ales, daca zici ca esti noua cu acvaristica. Se vede ca ai gust estetic, insa mai trebuie sa ti-l cultivezi putin spre acvaristica. Uite, aici se face anual un concurs anual de aranjamente acvaristice (aquascaping). Poate gasesti inspiratie. Eu unul ma uit uneori si sunt captivat de cate un acvariu care il "beau" cu privirea . Mai e si situl asta care e foarte util.

Nu-mi dau seama din fotografii, dar ce ai in fundalul acvariului? Nu stiu daca ai ceva sau nu, dar pune un autocolant de culoare neagra sau albastru-inchis, ca verdele plantelor sa ofere contrast placut.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com