[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
compatibilitate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
CORLAUL
Junior member

Joined: 22/09/2007 20:29:24
Messages: 5
Location: Constanta
IP:
Offline

ce specii mai pot pune pe langa barbus tetrazona(am 9).punctus conconius nu imi plac,nici rasboraiar zebrele mi le ciupeste,vad ca cu neoni se impac.am avut si 2 scalari dar ii amesteca prin acvariu:d.ma gandeam sa am vreo 6 scalari poate asa nu se mai iau.exclus vivipari.acum am acvariu de 130liar in cateva zile imi fac unu de 500l.si daca se poate si cam cati din acea specie pe care o vezti spune sa am.
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Salut
Exclus scalarii cu sumatranii. Chiar daca sunt in card si isi ocupa timpul mai mult impreuna uitand sa i fugareasca pe ceilalti locatari,prin comportamentul lor streseaza scalarii.Scalarii cand se aleg in perachi si isi delimiteaza spatiul ,il vor doar pentru ei.Pe sumatrani ii doare n aripioare de aspectul asta calcand granitele cand vor muschii lor,si astfel singura treaba a scalarilor ramane sa si apere reduta de hoardele tetrazonesti .Foooooarte stresanta meserie pentru ei.
Eu daca ar fi dupa mine in 300 l asi pune accent pe un aranjament de plante (ai destule exemple in galerie) si a si pastra scalarii.
Numarul de pesti poti sa l calculezi simplu 1cm de peste la maturitate/litru de apa(sa ti cont si de pestii de fund).Succes
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com