[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gobidae va saluta !!!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Salut toti acaristi de pe acest forum!
Am intrat si eu pe forum.. asha ca sa mai ma informez, despre una despre alta. Iar daca tot e "obiceiul" pe aici, sa ne mandrim cu acvariile si vietatile din ele, o sa ma conformez si eu intocmai.

Am o jucarie de acvariu de 20 de litri [mai exact 21,4l], pe care l-am facut de gura prietenei mele, care ma tot batea la cap sa-i instalez un acvariu in casa, ca e Feng-Shui si de bun augur. Dupa cateva luni de amanare [mai exact de prin aprilie], ma prinde la inghesuiala in petshop-ul din Carefour-Orhideea chiar la sfarsitul lui august. Si n-am scapat deacolo decat dupa ce am cumparat si acvariu si plante si pesti. Binenteles ca a trebuit sa instalez acvariul chiar in ziua cu pricina si sa-l pun si in folosinta. Ghinionisti in cauza [asha credeam eu la ora aia] au fost 9 pestisori [pe care eu iam cerut cat mai mici posibili] si anume: 5 neoni tetra, 3 zebre roz [dalea americane] si 2 ancistrus negrii ca taciunele. Am ajuns eu acasa cu ei gramada... am pus pesti in "StandBy" sa se linisteasca intr-o cutie de inghetata Aloma [bine spalata inainte] si dai si instaleaza acvariul. Norocu-l pestilor a fost ca mai aveam prin balcon niste apa pt flori uitata, prin vreo 4 sticle de 2l, care zacea de vreo saptamana, si abia astepta sa o folosesc la acvariu. Si uite asha m-am (re)apucat eu sa fac acvaristica la nivel de amator melancolic. La nici o saptamana de la instalare, am mai ingramadit in acvariu o pereche de gupy maturi si 3 frati de-ai lor mai mici [la doar 8-10 mm], ca sa mai echilibram contrastul de activitati ale pestilor. Doarece, zebrele inotau ca bezmeticele de te durea capu' uitandu-te la ele, iar neonii, abia daca mai indraznea unu sa iasa din gramada.. care nu se dezlipea din coltul cel mai ferit al acvariului. Odata ce am introdus gupii lucrurile s-au schimbat imediat in bine. Masculul de gupy [cum era el in calduri] curta chiar si zebrele [mai ales dupa ce mancau, si se umflau ca niste balonase], iar pui mai mici de gupii in curiozitatea lor, au inceput sa plimbe neoni prin acvariu. Dupa inca 3 saptamani deja ii dadusem pe toti pe brazda, iar neonii chiar au imprumutat din obiceiurile gupiilor si vin sa manince la suprafata. Iar femela de gupy mi-a fatat si vreo 25- 30 de pui [ca e la prima nastere], pe care acum ai tin intr-o caldarusa de 2l tansparenta. Colac peste pupaza ma duc saptamana trecuta in piata Moghioros cu prietena, si dau de petshop-ul deacolo. Pai pana n-am luat si 3 sumatrani [2 normali si unu albinos] si inca 2 tetra portocalii [ca arata ca niste pixuri cu mina fluorescenta], n-am scapat. Noroc ca am luat si un incalzitor cu termostat ca vine iarna. Ashadar, in acvariu meu se zbenguie vreo 25 de pestisori, care mai de care. A trebuit sa renunt la filtru ala cu care am luat acvariul [mai ales ca era mare si arata ca un submarin din desene animate], si l-am plantat din belsug cu plante [niste echinodorus mai mica, bradis in fundal ca filtreaza la greu, si alte bazaconii de pe la prieteni]. Am pus 2 neoane de 8W pe el si o lampa de birou de 11W [din lateral ca sa dea bine pe neoni ]

P.S: Acvarii am mai avut in trecut, dar mai mult cu pesti autohtoni, bibanei, carasi, scobari, soreti si cel mai mult am tinut un guvid de apa dulce care imi manca din palma. Pe ala l-am tinut 2 ani jumate [perioada anilor 90]. Iar ca specii exotice am avut xipho, molii, gurami, scalari, tetrazona [mai ales daia verzi], beta si ... gupii [fara numar].
[Email] [Yahoo!]
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

Deci, pe scurt, ai 20 de litri, 25 de peşti (printre care şi doi ancistruşi), echinodoruşi şi brădiş. Şi ai scos filtrul.

Aspru...
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bine ai venit

Apa din acvariul tau nu miroase ?
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Volumul acvariului si numarul pestilor. Lectura placuta tie si prietenei tale!
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Pai vedeti cum incepeti cu intrebari.
Apa o schim destul de des. De 2 ori pe saptamana. Dar nu mai mult de 10% [adica o sticla de 2l]. Apa e direct de la robinet incropita la mana [sa nu fie rece], si barbotata bine bine, sa mai iasa cloru din ea.

P.S: Vreti sa va povestesc cum hraneam ancistrusi pana mi-au crescut alge pe geam... :p
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gobidae wrote:P.S: Vreti sa va povestesc cum hraneam ancistrusi pana mi-au crescut alge pe geam... :p


Mai bine nu. Asta daca nu vrei sa ti se ureze "la revedere" mai repede decit ti s-a urat "bun venit". Vezi ca te intreci cu masura, iar mistourile ieftine nu sunt apreciate pe aici. Considera asta un prim avertisment.
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Imi pare rau ca las impresia asta... dar sa sti ca in poza din logoul meu e unul din ancistrusii de care am foarte bine grija.

Si o sa vin si cu poze .. ca sa nu mai existe neintelegeri !
[Email] [Yahoo!]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Urmeaza sfatul lui Dolly si citeste ce ti a spus si in plus poti sa te documentezi despre ceea ce inseamna ciclarea unui acvariu,sau cum sa facem "sa mai iasa clorul"din apa,faza cu barbotatrea e cioaca.Altfel o sa tot vizitezi petshopul din piata pentru refacerea faunei atat de mult necesara Feng Shui-ului.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai citeste si Ghidul incepatorului si Ciclul azotului.
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Multumesc pt sfaturi. Inca nu am victime si nici nu o sa am, mai ales ca stiu cand un peste sufera de ceva sau nu se mai comporta "regulamentar".

Iar legat de forum.... dece nu pot sa-mi modific postul... ca mai scap niscai erori de scriere.
[Email] [Yahoo!]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ancistrusii cresc mari. Ceilalti pesti v-or creste de asemenea. La 20 L nu se poate crea nici un biotop cat de cat stabil. Daca ai cat de cat mila pentru pestii aia...mai bine scoti din ei. Nu inseamna ca daca un peste, care aparent pare ca inoata mult sau ii vioi, ii si sanatos. Pune filtru in acvariu altfel o sa ii gasesti pe spate intr-o dimineata.
Sa explic mai clar: 20 L ----25 pesti + plante (mai putin de 0.8 L pe peste).....tu cum crezi ca se simt aia noaptea cand nu produce nimeni O2? Sa nu mai vorbesc de stres.
Ai si substrat? Daca da -> si mai putina apa -> si mai rau. Plantele nici nu se pot dezvolata in asa volum mic.
Sincer nu recomand acvarii mici. Eventual 1 Beta se poate tine intr-un acvariu mic.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Despre editare, am gasit topicul care justifica hotararea: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=426

Gobidae, eu am incercat, atunci cand am horatat sa ma apuc de acvaristica, sa citesc cat mai mult. Am inceput aici pe forum, si incet incet am lecturat destul (pt nivelul meu adica, poate f. putin comparativ cu cat stiu cei avansati) si pe site-uri din straintate, etc. M-am documentat despre alge, boli, concentratiile de NO3-, NO2-, fosfati, etc.. [chiar daca nu am testere profesionale, ci banalele 'strips'].

Concluzia tuturor este 1cm de peste la 1L de apa. Deci daca ai 10 pesti de 2cm fiecare, ar trebui 20L de apa (in medie). Unii zic 10L pe peste (media lungimii pesilor este 7-12 cm), altii zic 1 gallon (3.8L) la 1inch (2.5cm) de peste. Dar tot pe acolo.

Dupa ce citesti normele astea peste tot.. adica PESTE TOT, nu cred ca e site de acvaristica unde sa se spuna altceva, atunci cand tu vii entuziasmat si povestesti cum tii 25 de pestiuti (care ar avea nevoie de un acvariu de 5 ori mai mare) in 20L, cu apa nedeclorificata (eu folosesc Tetra AquaSafe pt. declorificare), si fara filtru... concluzia celor care stiu cat de cat este ca iti cam bati joc de pesti, si si de membri;

Iar atitudinea de 'ha, daca mananca si innoata, totul e perfect' suna puternic lautareasca.. fata de oamenii care se informeaza foarte mult ca sa inteleaga cat de mult se poate.

Si cam de aceea e atitudinea ostila din partea membrilor, precum si trimiteri catre topicuri de incepatori.
Sper sa ii (ne) intelegi. Eu nu caut sa ma cert cu nimeni, dar cu cat aflu mai multe, imi dau seama ca totusi m-am grabit sa iau un acvariu de 54L in care intentionez sa tin vreo 10 pesti (care ar creste la vreo 3-4cm fiecare).
Si na , intelegi tu.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gobidae wrote:Inca nu am victime si nici nu o sa am, mai ales ca stiu cand un peste sufera de ceva sau nu se mai comporta "regulamentar".
Crede-ma ca nu stii cind un peste sufera, iar textu' cu "pestii mei se joaca deci sint fericiti" (formulat exact asa sau in diverse variante echivalente), l-am auzit de prea multe ori si pe forum si pe viu. Rezolva problema cu suprapopularea acvariului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:

Si cam de aceea e atitudinea ostila din partea membrilor, precum si trimiteri catre topicuri de incepatori.

Atitudinea nu este ostila, ba dimpotriva. Ar trebui sa il stimuleze si sa nu mai sustina niste ineptii de genul ca bradisul filtraza apa si din acest motiv a scos filrul...ca recunoaste un peste care nu "se comporta regulamentar" si refuza cu incapatinare sa ii acorde un tratament corespunzator, bazindu-se doar pe faptul ca daca ii lipseste o inotatoare, aceasta ii va creste din nou.

Acvariul pe care il are nu e altceva decit un fel de puscarie pt bietele fiinte. Care trebuie sa suporte conditii mizere doar pt simplul fapt ca nu pot vorbi. Ca daca ar putea, nu cred ca posesorul acvariului ar fi incintat de ce ar auzi. smilie

@Gobidae - Ai prea multe specii de pesti care nu sunt deloc compatibile unele cu altele, acvariu mult prea mic, fara filtrare, fara multe... Si nu e un motiv de mindrie.

Incercam sa te ajutam cum si cu ce sfaturi putem sa iti dam fiecare, dar daca nu vrei sa tii cont de ele, in curind vei ramine cu in bazin - pardon, in coltul tau de feng-shui.

Apropo, daca esti cu adevarat interesat de feng-shui, mai bine atirna niste clopotei la geam si da pestii cuiva care poae avea grija de ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:Care trebuie sa suporte conditii mizere doar pentru simplul fapt ca nu pot vorbi. Ca daca ar putea, nu cred ca posesorul acvariului ar fi incintat de ce ar auzi. smilie
Io cred ca pot vorbi (pacat ca proprietaru' acvariului nu aude), da' nu pot reproduce aici ce spun ei :grr: :18: :18: :18: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Tati...am stat cateva minute bune cu postreply-ul deschis incercand sa-ti dau cateva idei, eventual o oarecare conduita in cresterea pestilor de acvariu, sa-ti atrag atentia la multiplele greseli pe care le faci...etc. Pur si simplu nu pot, esti mult prea meserias...pur si simplu singurul lucru pe care pot sa-l postez aici sunt sincerele noastre salutari(ale unui forum intreg) prietenei tale

Keep up the good work

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Gobidae wrote:Am o jucarie de acvariu de 20 de litri [mai exact 21,4l], pe care l-am facut de gura prietenei mele, care ma tot batea la cap sa-i instalez un acvariu in casa, ca e Feng-Shui si de bun augur.

Nu te descuraja mane !!! Astia de p' aici, dupa ce sunt habarnamisti, mai sunt si... vorba gurului... invidiosi si pe tine, pe prietena ta si pe "acvariul" tau.
Cit despre "ce este Feng-Shui-ul si ce vrea el" am citit ceva mai demult citeva consideratii tot pe acest forum. Era cineva pasionat dar nu mai stiu pe unde este topicul.
Asa ca asculta sfatul unui meserias adevarat:
Nu te lasa intimidat. Ai un ocean acolo si daca prietena ta mai vrea... baga frate ca e loc... garla.
[WWW]
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Da .. probabil ca ar trebui sa-mi dati cateva sfaturi de Feng-Shui... dar nu ma pasioneaza. Si clopotei la usa mai mult ca sigur ca exista... dar n-am bagat eu de seama.

Nu ma luati la critica tare... lucrurile pe care majoritatea dintre voi le considerati inumane.. se intampla cu totul in alta parte [si nu in acvariul meu]. Orice biosistem [mai ales "home made"] tinde sa devina instabil.. din cauza multiplilor factori. Atata doar ca poate fi mentinut in echilibru printr-o intretinere si monitorizare adecvata. La un acvariu de 20l e mai usor sa modifici parametri cu minimum de efort [daca sti cum.. chiar si cu o singura planta adaugata.. sau eliminarea anumitor elemente nocive], daca sti unde sa te uiti.

Cred ca pana la urma o sa ma axez pe principala mea preocupare... si anume "Cum sa ai o gradinita pt. pesti.. fara prea mare bataie de cap"

Apropos... peste 2 luni o sa dau neoni.. ca au inceput sa se le arda de harjoneala, si probabil si zebrele... au crescut si astea. Dar o sa introduc si alte specii "necompatibile".... binentzeles luati de mici.

O sa va povestesc.
[Email] [Yahoo!]
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Si legat de modificarile posturilor.. parca era o optiune unde iti poti modifica ultimul post intr-o limita de timp, sau pana raspunde urmatorul.[Am vrut sa va fac ACVARISTI si nu ACARISTI... Imi pare sincer rau ! ]

Si ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa adaug niste poze intr-un album. [momentan primesc o eroare..cu permision denided.. ]
[Email] [Yahoo!]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mai multi de aici ti-am dat sfaturi, oameni care se ocupa cu acvaristica si au experienta. Cu orice acvarist cu experienta vei discuta iti va spune acelasi lucru, orice carte de acvaristica iti spune acelasi lucru...daca vrei sa asculti bine..daca nu nu, nimeni nu te obliga.

Inca ceva....daca cumva te-ai luat dupa sfaturile vanzatorilor, din piata mai ales, ai foarte mari sanse sa fi pacalit. Pe ei nu-i intereseaza altceva decat sa isi vanda marfa.

Mult succes
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com