[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un pui de melc din senin ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti!

Ieri am observat crizat cum se misca ceva pe o frunza.
La o analiza mai detaliata, era un puiut de melc, cam negru, dar totusi... ciudat! Melcii mei sunt 2 pomacea (nematurizati sexual) si care fac pui albi cica!
Booon, acvariu este de curand facut (ca si plantele cumparate, sa zicem ca au 8-9 zile).
E posibil ca puiul acela de melc sa fi fost pe vreo planta si sa fi supravietuit ? Plantele au stat in clor diluat, 1 minut, pana cand le-am clatit bine apoi si le-am bagat in acvariu.

Acuma daca nici clorul, nici spalatura intensa nu curata plantele de vietuitoarele astea ce sa mai faci ?
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Acuma daca nici clorul, nici spalatura intensa nu curata plantele de vietuitoarele astea ce sa mai faci ?
Sa accepti melcii in acvariu, de ce sa-i extermini?

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am vazut cateva acvarii care misunau de pui de melci, si n-am fost vizual incantat de aspect

Si de aceea nu prea as vrea sa se reproduca. Daca ii prind pe cei doi ai mei ca pun oua, dau unul din ei :-)
[WWW]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

Probabil melcul l-ai luat odata cu plantele iara de exterminat nu ai de ce ...totul e sa-i tii sub control!

Si eu am o gramada de melci ziua d'abi se vad dar noaptea sunt pline geamurile
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unul din principalele motive ale existentei unor armate de melci intr-un acvariu (asa cum probabil ai vazut tu) este hranirea pestilor in exces. Daca hranesti pestii corespunzator (de multe ori asta ar trebui sa insemne mai putina mancare) nu o sa ai nici o invazie de melci. Daca sunt multi melci la suprafata apei, asta e un semn al proastei calitati a apei. Au si melcii rolul lor, unii mai mananca alge, altii se pricep mai bine la aerarea substratului...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Dar au o treaba in comun: ma seaca! Imi blocheaza pompa cu care scot apa pe care o schimb, se raspandesc in toate bazinele, inainte de a-i vedea deja au depus oua, misuna pe conurile de reproducere, invadeaza canistrele, si nu fac nici o treaba mai bine dacat mine. Nici macar pomacea nu-mi curata geamurile. Am 5 barosani in 250L si i-am lasat sa vad daca fac vreo treaba. Neam! Nu-s rentabili! Iau salariu degeaba. Asta-i adevarul.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda, sunt destul de lenesi melcii daca au mancare deja. Adica daca le dau pastila din aceea 'de fund' se duc calare pe ea, o 'imbratiseaza' cu piciorul si mananca de sparg. Dupa o vreme o lasa, si o zi intreaga abia daca se mai misca. Se retrage sub o frunza, sau unde e curentul mai slab, si zace acolo. Nema plimbari nema nimic.

Daca se termina pastila, si dau flake food (dupa care nu sunt innebuniti), alearga de nebuni pe toate geamurile.

Mie imi sunt suficienti doi, dar nu stiu sa ii recunosc daca sunt mascul/femeie. Am citit la applesnail.com, da' tot nu ma prind (cica doar statistic se dovedeste ca femela e mai altfel decat masculul). Oricum, nu vreau multi, 2 imi ajung f. bine.
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atunci cind iti vor muri melcii, sa iti pui intrebari referitoare la calitatea apei din bazinul tau. Pina atunci, lasa-i in pace, ca au si ei rostul lor!
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Melcii ca si pestii din neamul lui catfish nu sunt gunoierii acvariului desi se pare ca asa s a obisnuit in a se crede .Total gresit.
In al doilea rand Pomaceea roade la frunze toata ziua si nici prin cap nu i trece sa frece geamurile unuia sau altuia.
In general cei ce au acest hobby cresc pesti sau moluste pentru frumusetea si ineditul lor nu pentru"serviciile"pe care acestea le ar putea face.Iar ideea ca decat sa dam 40 lei pe o racleta mai bina cumparam melci e chiar jenanta
[Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Eu am reusit sa ii elimin din avariu cu ajutorul Botia Modesta.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

angelfish wrote: ... Pomaceea roade la frunze toata ziua ...


Cu o mica precizare - melci nu se ating de frunzele sanatoase. Daca le rontaie, inseamna ca planta e "bolnava". Este insa foarte adevarat ca nu curata acvariul de deseuri. Cel mult, se hranesc cu pestii morti sau aflati in descompunere. Dar acest lucru denota un grav dezechilibru in acvariu.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Se pare ca e o confuzie intre doua specii de melci (ce pot fi galbeni amandoi) si carora toti le spun pomacea:

Pomacea canaliculata
Pomacea bridgesii

La canaliculata spirala este aplatizata aproape, pe cand la bridgesii spirala este foarte bine definita in exteriorul cochiliei.

Bridgesii nu mananca frunze decat daca este infometat rau de tot (preferand oricand mancarea de peste sau flake food), pe cand canaliculata mananca plante in nestire si nu e recomandat deloc [eventual doar in acvariile neplantate].

Eu am bridgesii si confirm ca nu mananca plante (se plimba pe Anubias insa) si i-am vazut chinuindu-se si pe ludwigia repens dar rar. E placut cand se plimba, Anubiasul avand frunze late, se mai depune mizerie pe ele, si dupa ce da o raita melcu, frunza e bec. Nici ancistrusul nu face treaba asa buna
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bon, azi de dimineata - spre nedumerirea mea de non alcoolic, am mai vazut inca trei! Mi se parea ca vad triplu si nu pricepeam cum poate un minimelc sa se deplaseze asa repede pe unde il vedeam io

Am reusit sa fac o poza la unul din ei. Din pacate 5mpx cu focus manual si tot nu sunt suficiente detalii (cred ca mi-ar trebui un 10-12mpx ca sa se vada bine puiutii, nu?)

Bun, intrebarea este - ce specie de melci este - aveti idee ?

Vedere de ansablu:

image

Centrul imaginii, decupat din original si nemicsorat:

image

Alt unghi:

image
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Physa marmorata (ti-am dat si un link mai serios ca sa citesti despre ei) ...se pare ca eu cand imi bat gura cum ca melcii sunt utili...o fac de pomana.
Poate ca experienta mea nu e in deajuns de buna dar...daca dau link-uri scrise de altii...

Citez:
Utilité :Mangeur d'algues.
Il faut cependant préciser qu'ils mangent proportionnellement à leur taille. Ce n'est donc pas une solution radicale.


...dupa cum scriu si baietii asta nu insamna ca daca ati aruncat Physa in acvariu ati scapat de alge...este doar unul dintre salariatii mei care dupa umila mea parere contribuie la pastrarea unui echilibru corect in acvariu

Celora care au probleme cu raspandirea lor excesiva si care-l considera doar un melc invaziv le ofer si cheia succesului care, paradoxal pentru ei, nu consta in starpirea melcilor ci asa cum am mai zis, in buna intretinere generala a acvariului...

Dans un bac bien équilibré et bien entretenu, la population se stabilise en fonction de la nourriture disponible.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Poate ca experienta mea nu e in deajuns de buna
Alt argument ar fi excrementele verzui ale acestor melci. Cu putina atentie, daca aveti un substrat deschis la culoare le puteti vedea in acvariu. Daca nu le observati, scoate-ti intr-o galeata alba cu putina apa din acvariu vreo 5-6 meci din astia si aruncati o privire peste 1-2-3 ore, o sa aveti placuta surpriza sa vedeti exctementele verzi ....... care nu-s verzi pentru ca melcii au diaree , efectiv maninca alge. Cu siguranta nu-s cei mai feroce mincatori de alge, da'-si fac treaba nevazuti, nebagati in seama si injurati. Sint, probabil, singura alternativa la Neritina pentru ce care au apa foarte moale si acida, mie nu mi-a rezistat nici o Neritina mai mult de citeva saptamini.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ummm super!

Un raspuns profesionist
Nu i-am starpit pe astia trei (si postul tau cred ca i-a salvat ) ci pe primul doar, cand nu stiam ce e cu el.
Oricum, n-am facut-o ca protest ca n-ar fi buni melcii, ci dintr-un egoism din asta de genul: daca nu io i-am pus acolo, n-au ce cauta.

Dar ma invat si cu ei ce sa fac..

Multumesc inca odata.
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Totdeauna , am avut melci in acvariu fac parte din ecosistem
Chiar daca este un mic sau un fragil ecosistem
Fiecare are rolul sau
Melcii tin sub control algele
Erau perioade in care efectivul de melci se diminua semnificativ si algele dadeau semne de crestere viguroasa
Cand efectivul de melci a crescut , algele au inceput sa scada
Cand omul intervine in diverse ecosisteme pagubele se vad in doua etape
Prima etapa este cea imediata cu efecte grave
A doua etapa este pe termen indelungat
Deci interventiile noastre in ecositemul acvariului trebuie sa fie minime si discrete
Fara a perturba masiv ecositemul acvariului

Ogar batrin dar.... cu miros fin
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

lazarginel wrote:
... interventiile noastre in ecositemul acvariului trebuie sa fie minime si discrete
Fara a perturba masiv ecositemul acvariului


Ai pus punctul pe i

...
[Yahoo!] [MSN]
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

mda.. oricum.. pe mine tot ma seaca...
E neplacut sa vezi ciorchini de melci pe plante de genul echinodorus magdalenensis. Scot in fiecare sapt. zeci din ei.. si tot nica. Mancare nu dau prea multa ca sa aiba cu ce "prospera". Mi se pare ca fac mai multa mizerie decat pestii. Caca de melc peste tot... smilie
[Email] [Yahoo!] [MSN]
ioneldiver
Junior member

Joined: 29/01/2008 11:30:55
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveam mari probleme cu algele si aveam trei ancistrusi care nu le faceau fata. Am incercat Algizit si nu s-a intamplat nimic. Mi-am luat niste melci: 13Pomacea si alti 8 mici si rosii (nu stiu cum se numesc).Numarul algelor s-a redus in cam 3 zile la jumatate. Si substratul mi se pare curat si imi place sa vad melcisorii umbland peste tot, inafara de filtru pe care-l scot odata la 4 zile sa-l spal. Niste foarte buni sanitari care mananca alge de pe plante sunt si Labeo bicolor.
Oricum melcii se ocupa de tot acvariul, fata de ceilalti pesti si nu necesita un acvariu mare (parerea mea).
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com