[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Altul...  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare tururor.
Ma numesc Alexandru si sunt din Timisoara, am 18 ani. Am acvariu de cand ma stiu, insa ma pasioneaza in mod special de cam 8-9 ani.

Momentan am 2 acvarii. -Unul de ~80L in care tin niste zebre, 2 rasbora, 4 cory (minusculi ) si un acncistrus mic. Ca plante un echinodorus, valisteria si elodeea. Ca filtrare am un simplu filtru intern de 400l/h. Mai am si ceva melci de sustrat si helisoma nigricans. -Celalalt acvariu este un Rio180L in care am: platy de mai multe feluri(habar n-am cati ca nu ii pot numara), 4 Molly negru, 2 Cory, 2 mustaciosi (sanitari da nu stiu denumirea lor), 2 Pleco (sau ancistrusi parerile variau..si nu stiu ce sa cred), 2 Botia Macrachanta (sa termine cu melcii ca s-au facut multi de tot).Plante am: Echinodorus (2 specii), Anubias (2 specii), Valisneria Spiralis, un bulgare de Cladophora aegagropila si Elodeea Ca si aparatura am dotarea din acvariu care deocamdata ma multumeste.

Da...stiu...filtrare am prea putina si ii rau ca nu am instalatie de CO2, rusine sa imi fie. Cu toate aceste pesti par fericiti si vioi iar plantele cresc de numa, vorba aceea "Nu repara un lucru ce nu e stricat.". Stiu ca platy sunt pesti pentru incepatoi insa imi plac mai mult ca celelalte specii, tocmai de aia intentionez sa fac colectie...pe cat pot.

Ah..era sa uit..mai am si un acvariu de 20L in care tin pui.

Imi cer scuze ca nu m-am prezentat inainte sa postez. Am sa revin si cu niste poze.
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

sunt deacord cu tine in ceea ce priveste platy deaceea si eu am inceput o mica colectie. si nu sunt neaparat pt incepatori ca sunt destul de mofturoase. ce specii ai adunat in pelerinajul tau?
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am:Red Platy, Blue Platy,Sunset Tuxedo Platy, Rainbow Platy, Wagtail Blue Platy( numa o femela..nu stiu ce o patit masculu da nu l-am mai gasit ), Yellow Moon Platy, Sunset Mickey Mouse Platy. Am si o gramada de pui care au iesit din incrucisari astept sa mai creasca...vre-o 2 is verzi
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Scuze pentru gresala de mai sus. Deci cum spuneam.cativa platy dupa reamenajare.
image
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Fir3Splitter wrote:Am:Red Platy, Blue Platy,Sunset Tuxedo Platy, Rainbow Platy, Wagtail Blue Platy( numa o femela..nu stiu ce o patit masculu da nu l-am mai gasit ), Yellow Moon Platy, Sunset Mickey Mouse Platy. Am si o gramada de pui care au iesit din incrucisari astept sa mai creasca...vreo 2 is verzi
Pai vezi aici e cusurul ai o droaie de pui care au iesit exact cum ai zis...din incrucisari. Asa se alege praful de puritatea liniei si se strica varietatile.

Am indragit enorm Platy, am lucrat la linii ani buni de zile:
Cel mai mult mi-au placut astia:
image

...si acum o poza document cu o linie din acvariile mele la care am lucrat ani de zile (scuzati calitatea pozei...vremuri imemoriabile, aparatura comunista a anilor alora, mana de pusti , cred ca aveam nu mai mult de 16 ani :bguit: ...pelicula OR WO redescoperita de 2 ani...dias scanat etc dar cu o valoare sentimentala inestimabila pentru mine)
image

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

exact ca femela din prim plan am avut si eu o pereche dar acuma mai am doar 2 pui si un mascul adult restul de pui fiind corcituri de dinainte sa achizitionez eu femela la mine in bazin nu s-au imperecheat . doar femela a fatat de 2 ori si punct. a murit din cauze necunoscute.
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bun...am spus ca am sa revin cu o poza a acvariului....si am venit. Atept pareri, sugetsii, comentarii etc.
image
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Arata foarte curat - imi place asta si multe plante. Ma intriga faptul ca la tine nu sunt 'indoite' catre bec.
Sugestii nu am, doar o parere personala - nu sunt fan al aranjamentul 'in oglinda' (stanga arata identic cu dreapta). Mi se pare riguros studiat si arata putin artificial (comparativ cu ce se spune, si anume ca acvariul trebuie sa arate cat mai natural).

In rest, mult success
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Frumusel, dar dupa cum zicea si viulian, elimina simetriile, pentru ca nu arata natural.

viulian wrote:Mi se pare riguros studiat si arata putin artificial (comparativ cu ce se spune, si anume ca acvariul trebuie sa arate cat mai natural).
La prima parte a acestei fraze nu sunt de acord. As zice ca nu e "riguros studiat", ci ca i-a fost mai simplu sa aranjeze simetric. As folosi termenul "riguros studiat" tocmai la un aranjament care sa nu imi vina sa cred ca a fost facut de mana omului (conform principiilor aquascapingului)

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com