[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O alga despre care nu am gasit prea multe informatii...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Recent o aparut in acvariu o alga si nu am gasit nimic despre ea. As dori sa aflu si eu mai multe date despre ea de ce apare si cum sa scap de ea? Am pus mai jos o imagine.

Alga..image[/img]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Deci sa inteleg ca nimeni nu stie nimic despre ea?
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

cred ca este cladophora -uite- te la sectiunea alge ca s-a discutat f mult despre ea.
[Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Cauta informatii despre Audouinella.
[WWW]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu ii cladophora. Am un bulgare in acvariu da nu seamana deloc cu alga respectiva. Insa seamana foarte mult cu Audouinella. Stie cineva cum pot scapa de ea?
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu se referea la Cladophora aegagropila - bulgarele tau , e alta mult mai rea, arata asa , dar nu cazul tau. La tine este intr-adevar o alga din familia Rhodophyta din care face parte si Audouinella, dara in cazul tau pare mai degraba sa fie cam asa ceva adica niste compsopogon. Nu prea conteaza daca e una sau alta din cele doua alge mentionate (nu ma refer la Clado) pentru ca fiind din aceeasi familie Rhodophyta au cam aceleasi cauuze - adica nitratii cam mari, apa maii dura si alcalina. Solutia - schimbari de apa momentan bisaptamanal 1/4 din acvariu, frunzele afectate sever trebuie rupte, CO2 din belsug pana la acidifierea apei sau 25-30ppm CO2, Crossocheilus siamensis (SAE) fiind considerati ca ar fi mancaciosi ai algelor mentionate. Uite un articol bunicel despre alge aici unde poti sa gasesti destul de multe. Alga ta o gasesti la "Algues „barbues‘‘ , de unde am pus si poza de mai sus. Nu te descuraja, nu vor dispare peste noapte, dar daca refaci conditiile din acvariu macar nu mai apar. Daca gasesti SAE, unii au avut placuta surpriza sa le manance in cateva zile, dar nu e garantie in asta.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Scuze..greseala in exprimare. Da stiu ca ii alta rea din familia bulgarasului, insa voiam sa zic ca nu seamana cu fratele cel rau :-) .

De ceva timp am tot cautat prin oras niste SAE insa nu gasesc. Am un Rio 180L si consumatori de alge am 2 pleco. Cam cati SAE sa pun? Din cate stiu SAE devine cam teritorial dupa un timp.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ar merge vreo 3-4 SAE. Daca nu gasesti se zice ca la genul asta de alge mai trag si Barbus (Puntius) conchonius, cred ca gasesti mai usor decat SAE. Dar incearca si CO2-ul daca nu ai. Sigur in timp ajuta si nu numai ptr alge.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com