[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nou inscris pe forum  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare tuturor.
Doru Purnavel ma numesc, am 32 de ani si sunt din Barlad / jud.Vaslui.
Experienta in acvaristica...prea putina.
In 1995 am avut primul acvariu, avea capacitate de aprox.40 litri.
L-m tinut cam 1 an, pana am plecat in Iasi la scoala.
Al doilea...24 litri, prin 2000, asta a tinut ceva mai mult.
Aceste acvarii au avut substrat de nisip, vibrator cu piatra de aer, fara nici un filtru, incalzitor simplu, fara termostat. Si n-am avut probleme cu valisneria, singura planta, care crestea si se inmultea destul de repede.
Acum am un acvariu mai mare, 100 litri net, cu 6 pui de scalar(mi-au placut dintotdeauna foarte mult scalarii, dar in bazinele avute anterior, evident, nu mi-am luat nici unul), cu filtru intern Aquael Fan 2 si incalzitor cu termostat, tot Aquael, 150 W.Substrat: pietris, asa-zisul margaritar, cu granulatie apreciata "ochiometric" intre 0.3 si 0.8 cm.
Fara plante naturale deocamdata, doar plastic.
Motivul inscrierii pe acest forum: informatiile, atat cantitativ cat si calitativ.
Prezentare cam lunga...atat despre mine.
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

dreammer wrote:
Acum am un acvariu mai mare, 100 litri net, cu 6 pui de scalar(mi-au placut dintotdeauna foarte mult scalarii, dar in bazinele avute anterior, evident, nu mi-am luat nici unul), cu filtru intern Aquael Fan 2 si incalzitor cu termostat, tot Aquael, 150 W.Substrat: pietris, asa-zisul margaritar, cu granulatie apreciata "ochiometric" intre 0.3 si 0.8 cm.
Fara plante naturale deocamdata, doar plastic.


Salutare...asta e primul pas pe care trebui sa-l faci out cu plasticu` si bagi plante naturale. Pune mana citeste ce si cum, da niste detalii si iti garantez ca o sa primesti informatii legate de cresterea plantelor. O sa ai beneficii atat de ordin estetic cat si in general pentru echilbrul acvariului

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok. Incerc sa-ti urmez sfatul.
Pentru inceput vreau sa pun doar un singur fir de valisneria, din urmatoarele motive:
1. cred ca asta e una din cele mai putin pretentioase plante pentru acvariu;
2. daca va rezista si la mine in acvariu, atunci in scurt timp voi avea destule fire...;
3. nu vreau sa plantez deodata intregul acvariu, pentru ca s-ar putea sa schimb brusc calitatile apei si nu vreau sa afectez/pierd scalarii.

Daca va fi totul bine, voi mai cauta ceva gen muschi care sa imbrace vreo piatra, ceva plante plutitoare si vreo specie de echinodorus mai mica, potrivita cu acvariul meu(LxlxH: 75x35x50 cm). Dar astea sunt deja destul de departe in viitor...

Astea fiind scrise, te rog sa-mi spui daca e corect ce am gandit, mai ales la pct.3. Urmatoarele posturi vor fi in sectiunile dedicate.
Ms.
[Email]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

nu trebuie sa ti fie frica sa bagi multe plante,ele nu schimba in rau proprietatile apei ba din contra.Nitratii rezultati in urma actiunii bacteriilor nitrificatoare din filtru(care transforma nitritii in nitrati) sunt absorbiti de catre plante in urma procesului de fotosinteza.Pe de alta parte se stie ca un acvariu bine plantat e mult mai stabil.
Un alt motiv ar fi ca scalarilor le place vegetatia ,desi 6 in 100l..... ma rog cat sunt mici merge.
Concluzie:e foarte bine sa plantezi acvariul(da si bine la estetica) nu sa l lasi ca pe un borcan de pe taraba vreunui vanzator de duminica.
Eu asi incerca pe langa muschil ala sa fac o pata de culoare pe el cu un anubias var nana (e suficient de vivace si rezistent)pus pe o piatra sau lemn.Ai sute de variante si idei aici pe forum.Sfatul meu PLANTEAZA L
[Yahoo!]
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Ma bucur ca am primit un raspuns asa de repede, e o surpriza placuta.
Acum...acvariul de 100 litri gazduieste 6 scalari, in speranta ca dupa ce se vor maturiza voi avea de unde alege o pereche. Initial ma gandisem la 2 perechi in acest acvariu, dar se pare ca nu se poate. Deci va ramane doar o pereche, desi nu ma incanta deloc ideea sa-i dau pe ceilalti fara sa stiu cine si cum va avea grija de ei.
Ar mai fi o varianta: in primavara voi face alt bazin, 100x35x50, adica vreo 140-150 litri net...poate asa voi putea sa am 2 perechi de scalari...nu stiu daca e buna solutia, inca ma mai gandesc daca e bine sau nu.
Ideea cu plantele: in general sunt sceptic si precaut, nu doar cand e vb.de acvarii. Asa ca atunci cand am auzit de ideea cu plante multe deodata si posibile modificari bruste ale apei, imagineaza-ti...
In alta ordine de idei, ma incanta ideea cu anubiasul si pata de culoare, parca si vad imaginea acvariului plantat...
In fine, dupa atata vorbarie, o intrebare (esentiala, cred):
Plantele care sunt putin pretentioase pot fi tinute in acvariu daca acesta are doar substrat de pietris? E o idee mai veche de-a mea, din practica de altfel: in primul acvariu valisneria a tinut cat a tinut si acvariul, chiar a trebuit sa mai scot la un moment dat...si asta doar in nisip fin, nici macar pietris. Ma gandeam ca substratul special pentru plante sa-l pun cand voi face prima curatenie generala.
Ms.
[Email]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

In primul meu acvariu am folosit doar pietris (nu e ortodox dar se poate).Exista de la JBL niste bile nutritiva pe care le infigi in pietris langa planta si asta te va ajuta.
Practic daca planta are asigurata nutritia corespunzatoare ,rolul substratului se reduce doar la a fi un suport pe care se fixeaza radacina-atat.
[Yahoo!]
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok.Multumesc.
Sa caut acum plante, poate are cineva pe forum la vanzare. Ca la mine in oras, la petshopuri nu sunt.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dreammer wrote:Ar mai fi o varianta: in primavara voi face alt bazin, 100x35x50, adica vreo 140-150 litri net...

De ce asa ingust? Si daca mai vrei si acvariu plantat, vei regreta cu siguranta ca nu ai o latime mai mare. Iar scalarii abia daca se vor putea intoarce. Lasa-le macar lor spatiu de miscare.
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Buna.
Acvariul are 75x35x50, latime de 35 din lipsa de spatiu.
Pot si intentionez sa fac altul mai lung, peste cateva luni, 100-120 cm cel mult, dar pe latime...mai greu.
Pana atunci, vad cum si cat cresc scalarii si gasesc eu o solutie pana la urma.
Iar cu plantele...macar niste valisneria cat mai aproape de laterala mare spate a acvariului, ca sa nu ocupe mult spatiu de inot, muschi si anubias pe pietre, cum am zis in posturile anterioare si cum mi s-a recomandat (anubiasul).
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com