[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna tuturor.
In primul rand vreau sa imi cer scuze fata de toti si de administratorul forumului , pentru ca folosesc de ceva timp acest forum si nu m-am prezentat.
Ma numesc Cengher Bogdan , m-am mutat in Bucuresti de vreo 4 ani (sunt din Reghin jud. Mures)..... am ceva expierienta in acvaristica de vreo 4 ani.
Am 2 acvarii in prezent :
Primul acvariu are 70 L il folosesc mai mult pentru carantina sau maternitate ..... este un acvariu home made nu este mare scofala
Cel de al-2 lea acvariu are 200 L (100L/50h/40l) in care tin ciclide de malawi... momentan am 20 de membe deep 5-6 cm (am atat de multi pt ca astept sa formez niste perechi dupa care voi mai da din ei). Ca hardware la acest acvariu folosesc un filtru extern tetratec EX700, incalzitor Resun RH9000 , o pompa de aer Hailea ACO-2203 .
Capacul este facut din comatex in care am 3 neoane de 30W(90cm) 2 neoane aquarelle si unu aqua glow.
cam atat despre acvariul meu...... daca am uitat ceva va rog sa ma anuntati.
Va multumesc si bine v-am gasit
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

cengherbogdan wrote:In primul rand vreau sa imi cer scuze fata de toti si de administratorul forumului , pentru ca folosesc de ceva timp acest forum si nu m-am prezentat.
Nicio problema Bogdane, bine ai venit printre noi sunt cativa iubitori de Cichlidae pe aici care sper sa te poata ajuta sau pe care sa-i ajuti cu sfaturi

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

revin si cu o poza sper sa va placa ... daca nu astept sugestiile voastre
image
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cengherbogdan wrote:sugestiile voastre
Aranjeaza pietrele altfel, fa o gramada din ele un pic intr-o parte , asa arata prea liniar.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in weekendul asta rearanjez pietrele si am sa revin cu poze. mersi mult
[Email]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Am vazut aici pe forum niste poze in care la acvariile cu ciclide s a montat un fundal in relief(cred ca made juwel) arata absolut magnific.Merita sa vizitezi galeria macar pentru inspiratie.
[Yahoo!]
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi pentru informatie "angelfish" dar daca imi poti arata un link ar fi exce;ent ... ca la galerie am intrat peste tot si nu am vazut nimik din ceea ce vorbesti tu...... sau poate nu te-am inteles eu bine
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Asta?

Poze: smilie ... Poze cu plante
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Poti sa mai vezi la sticky la sectiunea cichlidae.Bate multe acvarii pe care le am vazut chiar si pe la expozitii sau in reviste de spacialitate
[Yahoo!]
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu' , am fost acasa la Marius (LOFTY) si am vazut acel acvariu de 550 L. este cel mai frumos acvariu de ciclide pe care l-am vazut vreodata. are talent omul.
[Email]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit printre noi!

Cateva sugestii:
Scoate extensiile (tevile de plastic gaurite) de la returul filtrului si lasa doar cotul acela de plastic. Adancimea la care se afla e buna, iar daca-l poti orienta putin spre suprafata, astfel incat sa-ti faca si valuri (ai asigura astfel oxigenarea apei), ai putea sa scoti definitiv si pompa de aer (daca-ti place sa vezi bulele de aer -> las-o, dar eficienta ei devine, prin comparatie, nesemnificativa; eu as scoate-o).

Ideea e sa creezi un curent circular in acvariu si modul cum ai pozitionat in prezent returul numai asta nu face. In aceeasi idee, nu sprijini pietre de niciunul din geamuri.

E bine ca in partea din spate sa ai un curent mai puternic decat in partea frontala a acvariului. Cand pestii tai nu vor avea chef de joaca si se vor odihni, sau dupa masa, se vor relaxa acolo unde curentul este mai mic, adica spre geamul din fata -> ii vei putea vedea astfel mai mult/des. In aceeasi idee, si in plus datorita faptului ca filtrul tau e cam mititel pentru un acvariu de 200 litri cu africani, iti sugerez un powerhead (pompa de apa) aditional, montat in stanga-spate si orientat pe diagonala spre dreapta-fata. Dupa aia, vezi cum il maschezi Asta nu te ajuta (sau nu ar trebui) cu filtrarea, ci doar cu curentul. Rahateii ar trebui sa-i aspiri tu, cel putin la un interval de doua zile, si nu sa-i orientezi prin curenti astfel incat sa fie absorbiti de filtru.

Desi arata mult mai bine, in cazul tau nu iti recomand un decor 3D. Iti mai "mananca" si asta 25 litri de apa si daca mai bagi o stanca, doua, sa faci o gramada mai dezordonata, te trezesti cu volumul util de 120 litri, mult prea mic fata de ce stiu eu ca vrei sa tii in el (3 familii, 15 pesti). Si asa esti la limita, dar poate te convingem pe parcurs sa-ti faci un acvariu mai mare....

Sper ca ce vad mai inchis la culoare pe acolo sunt tot pietre si nu lemn. Daca e lemn, scoate-l. Ascunde incalzitorul, pozitioneaza termometrul si magnetul de curatat geamuri pe una din laterale, in partea din spate, si mai vedem dupa aia ce si cum.

Succes!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cengherbogdan wrote:...am 3 neoane de 30W(90cm) 2 neoane aquarelle si unu aqua glow.

Din lipsa de edit, revin si spun: renunta la un aquarelle (nu o sa-ti aduca decat o extra portie de alge). Sunt suficiente celelalte doua pentru africani.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
cengherbogdan
Junior member

Joined: 11/10/2007 22:21:56
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi mult pentru tot LOFTY.
am sa sa fac modificarile spuse de tine. oricum am sa trec maine daca se poate pe la tine dupa pestisori si mai vorbim .... daca ai timp desigur.
mersi again
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com