[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie racire apa?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

stie cineva cum se poate executa o instalatie buna de racit apa.
Am nevoie de o apa cu temperatura cuprinsa intre 15-18 grade. In prezent in acvariu am 24 grade, absolut nociv pt pestii mei (sturioni)
Se gaseste de cumparat asa ceva?

era sa uit
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

poate doar sa folosesti un "agregat" de frigider, comandat de un termostat electronic ??????? sau daca ai filtru extern, sa inserezi pe "retur" un radiator ....
cirpaceli ar fi o gramada, dar in cazul asta, cum spuneam si al topicul cu fertilizantii, uneori trebuie sa ne plecam in fata solutiilor profi
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

revin...
Se gaseste in comertz asa ceva? Cam cat ar fi pretzul. Am nevoie de instalatie la acvariul f.f. mare

era sa uit
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

vorbeste si tu cu baietii de la Aquadelights... poate te ajuta cineva! si daca te ajuta, spune-ne si noua

http://www.seachem.ro
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Numai pe comanda.

Titan 150 - 371 Euro
Titan 250 - 616 Euro
Titan 500 - 762 Euro
Titan 1500 - 961 Euro
Titan 2000 - 1095 Euro
Titan 4000 - 2079 Euro

Sunt Chillere Aqua-Medic (Germania). Preturile nu contin TVA.
Vineri se face comanda de aparatura, daca doresti ceva aparatura o poti comanda pana vineri dimineata si prinzi transportul asta.

Iti mai recomand urmatoarele:

Nitrat reductor NR1000 - 177 Euro
Pompa Ocean Runner OR6500 - 100 Euro
Niveaumat SP300 - 76 Euro

Ar mai fi partea de controllere (mV, pH, L, LF) si computere.

Baietii astia au si Light computer (in loc de 10 timere, ai un controller care face cam tot ce vrei in materie de sincronizare lumini)

Practic se poate aduce orice echipament de la Aqua-Medic sau Sera.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

ce sturioni ai.eu am avut pastruga si cega si le-am tinut fara probleme la 22-24 grade.ai pierderi sau de ce ai ajuns la concluzia ca iti trebuie frigider

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

schizotron wrote:ce sturioni ai.eu am avut pastruga si cega si le-am tinut fara probleme la 22-24 grade.ai pierderi sau de ce ai ajuns la concluzia ca iti trebuie frigider

CEGA
fara probleme? e o parere. Temp. optima pt ele este de 15-19 grade. Peste aceasta temperatura se incetineste ritmul de crestere. Am si densitate mare.
Nu le tin ca ornament, ci ca experimentare. Asa ca trebuie sa ofer conditiile optime, "ca la carte".
@g.g. ce inseamna Titan 150 si Titan 4000, litrii de apa ce-i poate raci?
Oricum, pana in 10 iulie (sper) inca nu pot cheltui.

era sa uit
[Email]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

nu e o parere e o realitate.daca faci experiment de crestere atunci doteaza-te cu frigider

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai ieftin racesti incaperea (18 grade este foarte posibil de mentinut) iar apa rece nu cred ca ii creaste temperatura peste 20 grade vara mai ales daca ai debit constant si nu se incalzeste pe teava instalatiei...
stanm
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2005 00:43:58
Messages: 51
Location: Timisoara (Dambovita)
IP:
Offline

In facultate am invatat la fizica (anul I) despre efectul Seebeck care apare la jonctiunea dintre doi conductori.

Imaginati-va 2 sarme din doua materiale diferite care sunt legate intre ele la ambele capete. Ei bine, in acest circuit apare un curent electric daca jonctiunile sunt tinute la temperaturi diferite.

Mai tarziu, Peltier a incercat sa vada ce se intampla daca acel curent este introdus din exterior, si anume daca la cele doua capete apar temperaturi diferite.
Si intr-adevar, apar !

Exista posibilitatea fabricarii celulelor Peltier, sunt multe informatii pe internet despre ele. Personal nu am incercat niciodata, dar poate unii sunt interesati.
Din cate am inteles, eficienta lor (din punct de vedere energetic) nu e prea grozava, dar poate ca in cazul acvariilor ar fi acceptabila folosirea lor.

Incearca aici:
http://www.digit-life.com/articles/peltiercoolers/

Q.
[Email] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stanm wrote:Din cate am inteles, eficienta lor (din punct de vedere energetic) nu e prea grozava, dar poate ca in cazul acvariilor ar fi acceptabila folosirea lor.

Asa este. Randamentul unei celule Peltier este foarte scazut. Daca vrei sa obtii un efect cat de cat vizibil, trebuie sa pui multe jonctiuni de-astea in serie, prin depunere de straturi epitaxiale. Nu ai tehnologie pt asa ceva. Si oricum, celula asta se foloseste in general, pentru racirea unor suprafete mici. Pe de alta parte, polul cald trbuie scos din incapere, ca daca il tii si pe el tot acolo, nu ai facut nici o afacere... Cred ca ideea de a mentine in camera o temperatura constanta de 18 grade este cea mai buna.
[Email]
stanm
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2005 00:43:58
Messages: 51
Location: Timisoara (Dambovita)
IP:
Offline

ADXX wrote:Cred ca ideea de a mentine in camera o temperatura constanta de 18 grade este cea mai buna.


Depinde ce vrei sa faci.
Uneori e mai simplu asa, dar poate ca nu e de dorit. De exemplu, daca vrei sa racesti un acvariu dintr-o locuinta, ar fi de preferat sa folosesti celule Peltier decat sa racesti ditamai camera (disconfort la 18 grade, costuri, etc).
Apoi, ca idee, e muult mai ieftin de racit un acvariu decat o camera.

O solutie ar fi lipirea pe geam a suprafetei reci si ventilatoarele pe partea calda (orientata spre exterior)... Nu cred sa apara probleme de tensionare interna a sticlei care sa duca la craparea ei
Sigur, se poate mari suprafata de contact cu acvariul, astfel incat diferenta de temperatura sa fie mai mica (imprastiere mai mare).


Evident, solutiile trebuie incercate.

Eventual, datorita lipsei posibilitatii de manufacturare, aceste celule Peltier se pot procura gata facute, nu cred sa coste o avere.

Q.
[Email] [Yahoo!]
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Nu este nici un discomfort la 18 grade celsius. Este temperatura la care se calculeaza indicii de comfort termic din cate imi amintesc eu...


---------------------------------


pardon am spus o prostie...conform indicilor de comfort termic 18 grade celsius este temperatura ideala...


Lipit posturi consecutive.

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com