[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai..sa ma descriu nitel....am 33 de ani si de 25 de ani am acvarii.Primii mei pesti au fost 2 xifo care au stat sincurei cam o saptamina.Au urmat gupy si usor usor am ajus ca pe la 18 ani sa am cam 8 acvarii(cel mai mare avea cam 200l).Adica , camera mea era plina de acvarii...ca nu aveam voie sa ma extind si in sufragerie...
Atunci am atins apogeul pasiunii mele.Cind am terminat cu acele acvarii am zis ca le dau pentru totdeauna.Dar peste 2 saptamini mi.am cumparat .... 2 xifo.Le.am comandat un acvariu de 250l :-P . Scalari,gurami,ramirezi....cam de toate.Dupa ce am reusit sa ii inmultesc pe toti m.am cam plictisit.Cred ca de aceea am trecut acum 2 ani la ciclide africane.Care,in lipsa mea de acasa s.au sinucis(de dorul meu evident).Acum vreau sa trec la ceea ce am visat inca de la 8 ani...DISCUSI!!!
Ma ajutati?
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bine ai venit Sunt convins ca o sa te ajute lumea...nu fac pe modestu` dar sunt doi oameni pe acest forum care se pricep la discusi o sa-i desoperi si ei pe tine si sunt convins ca o sa-ti dea cele mai in masura sfaturi pentru cresterea lor. Intre pasionati de discusi vor fi destui care sa-ti raspunda asa ca acum ii indemn pe toti sa te ajute
Sfatul meu number one este asa cum ai asteptat pana acum sa mai astepti un pic pana iti pui la punct lucrurile si abia apoi sa treci la cumparatul lor.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci in primul rind ca nu m.ai luat cu "e greu,imposibil chiar, de crescut discusi fara experienta". Am nevoie in primul rind de incurajare.Consider ca daca oferi toate cele pestilor+dragoste poti reusi si cu rechinii. Am sa astept sa pun totul la punct,normal. Sper sa dau peste cei 2 de care spui tu , dar si peste alti oameni care vor sa ma ajute.Pina apar ei eu stau prin preajma...
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Mie mi-ar place mai mult sa ajut pe cineva care-si cumpara discusi dupa ce am avut impresia ca l-am convins ca-s imposibil de tinut. Sa te in curajez? Daca ai nevoie de incurajare, inseamna ca nu-i doresti destul, sau nu stii cu cine vei avea dea face. Ambele variante-s daunatoare pentru un viitor discusar.
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:x mRRRRRRRRRRRRRR.......ii iubesc...inchid ochii si ii vad cum se misca..
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Salut vlado2
Eu te sustin pentru ca am crescut pestii astia minunati si parerea mea e ca nu s chiar atat de pretentiosi pe cat l i s a dus vestea.Sunt cateva reguli de baza care trebuiesc respectate dar astea s valabile in acvaristica cam la majoritatea speciilor.Daca incep sa spun igiena bazinului si intretinerea lui de aici deriva tot.Bafta multa
[Yahoo!]
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sar"na
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Sa nu faci compromise cand ai cumperi! Sa fie mandri si grasi, sa aiba forma corpului si a aripioarelor fara defecte, sa fie vioi, sa manance cu pofta, sa nu fie inchisi la culoare, sa fie curat si ingrijit bazinul in care traiesc de unde-i cumperi, sa aspire hrana normal cu gura, ca unii nu pot asta, sa nu aiba aripioarele dorsala si anala mai late decat 1/3 din inaltimea corpului, sa nu aiba saua pe frunte si sub opercule, sa fie cat mai rotunzi, invata cat trebuie sa fie raportul de marime intre ochi si corp, daca au ochii si aripioarele prea mari n-au crescut bine. Daca iei mai putin de 5 sa fii cu ochii pe ei, ca se infometeaza unii pe altii, cei mai obrasnici nu-i lasa la hrana pe cei mai sfiosi. Mai sunt multe de spus, dar... nu pot sa scriu acuma o carte. Si daca vrei sa-i inmultesti sa nu-i cumperi de diferite culori.
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un post la Coltul incepatorului.Hai sa vb despre domnii dsusi acolo..ca o sa vina alt nepriceput ca mine si o sa caute...sa gaseasca omul....
vlado2
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/10/2007 12:30:17
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oricum va multumesc pt promtitudine
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com