[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cat timp e ok sa inghesui pestiutii pana curat acv. mare?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am vazut ca toti acvaristii care se respecta au un acvariu mai mic, pe post de 'temp directory' pentru un peste doi / cand se imbolnavesc - sau dupa imperechere etc.

Sa presupunem ca imi cumpar un acvariu mic de 10-15L (DIY, siliconat, am gasit la un magazin la pretul de 20RON sau pe acolo).
O sa aiba si el apa din acvariul cel mare precum si un filtru intern ieftin (deci ciclat si conditii asemanatoare).
Intrebarea este - e ok sa inghesui cei 6-7 pestiuti din acvariu de 54L in acvariul de 10L pentru jumatate de zi cat lucrez la acvariul cel mare (cand va veni vremea sa il mai spal, etc) ? Cat de rau le face ?
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

La cat de mic e acvariul "de baza" si la cat costa unul de aceeasi dimensiune, mai bine unul"geaman" pe care il tii in balcon undeva si ai scapat si de alte intrebari cand vei reface setup-ul peste un an.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Cosmin_Arsenie
Junior member

Joined: 16/12/2007 19:12:21
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

de ex eu am un acvariu de 80 de l si am 15 specii de pesti cam o pereche din fiecare si cand le schimb apa ii bag pe toti intr-un acvariu de 5 l si nu se intapla nimic :-P
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Cosmin_Arsenie wrote:de ex eu am un acvariu de 80 de l si am 15 specii de pesti cam o pereche din fiecare si cand le schimb apa ii bag pe toti intr-un acvariu de 5 l si nu se intapla nimic :-P


Din ce inteleg eu aici e ca tu schimbi toata apa din acvariu .
Daca e asa e total gresit .Pestii nu se dau afara decat cand faci un nou setup,cu ciclare si tot tacamul.Asta dureaza cam 2-3 saptamani ,iar in cazul asta trebuie sa te asiguri ca pesti au conditii cat de cat acceptabile chiar si pentru o perioada mai mica.
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

intradevar, nu ascultati de sfatul lui Cosmin_Arsenie
asa faceam si eu pe la vreo 12-13 ani, cand aveam nenumarate specii de pesti puse aiurea si la gramada nu faceam "schimburi de apa" decat o data la cateva luni bune, dar si cand faceam cate unul era refacerea acvariului in toata regula. grija mare, nu faceti si voi asa

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa oameni buni. DECIZIE:

Daca Cosmin nu citeste de urgentza ghidul incepatorului, i se va interzice dreptul e a posta (sa dea sfaturi gresite). Recidiva aduce banare.


Ca sa revenim la subiect:

Pentru operatiuni de intretinere NU ai nevoie sa scoti pestii. DESIGUR ca vei schimba partial apa. Ba chiar NU se recomanda. Pentru operatiuni de urgentza (de ex e bolnbav un peste si vrei sa il tratezi, daca au aerare pot sta mai inghesuiti....) . Nerecomandabil. Ca backup e bun un acvariu dar eu nu l-as tine in functiune aspa pt orice eventualitate. La o adica il poti inocula cu apa din acvariul mare si faci zilnic schimburi cu apa din acvaiul mare etc etc

Ah, sa poate vrei sa incerci tehnici pt nano acvarii plantate? eh, asta alta poveste. Dar cati ridica manusa?

Apropos, in Constanta cred ca este un magazin care ar trebui sa fie destul de aprovizionat. Proprietar: Salvi?
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com