[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Constipatie - cum tratez?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Buna, tuturor!
Stie cineva cum se trateaza constipatia la colise? Observ ca un frumos mascul are aceasta problema. Se chinuie, saracutul, sa faca si el, si reuseste doar cu greu.
Primeste hrana de doua ori pe zi, in cantitate mica. Ea este formata, in ordine, din:
- Fish Fix granule
- Fulgi (crisp?)7 days - no name
- Bio-lio - larve de tantar (sau libelula) liofilizate.
- Bio-lio - tubifex liofilizat
- Fish Fix granule
- Fulgi (flakes?) - no name
- Tropica Pet Pajana professional
- Color Pet Pajana professional
- Tetra Pro
- TetraMin
Oare primeste prea multi fulgi? Cum pot sa-l ajut? Oare sa incerc cu purici de balta?

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Esti sigur ca e constipat? Anabantidaele inghit uneori aer pe care nu-l pot elimina, caz in care se pune pestele pe-o suprafata lucioasa sa se zbata si se goleste de aer .
Daca intr-adevar e constipat, trateaza-l cu sulfat de magneziu - sare amara la farmacie, nu mai stiu doza, o gasesti pe undeva pe forum.

Poze: smilie ... Poze cu plante
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Tot incearca sa-si faca si el treaba si reuseste doar pe jumatate (cate un kk scurt si gros). Se vede ca se chinuie sa-l elimine. Multumesc pentru ajutor!

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa cum a spus si Faraonu' sare amara, o lingurita la 20L de apa. In cateva zile problema ar trebui sa se rezolve.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bun, si ai mei au aceiasi problema. 'Caca' lor, in loc sa fie normal, este subtire ca o ata, aproape transparent. Si atarna dupa ei. Pofta de mancare mica (vad cand se pune mancarea - dar nu mai dau fuga pana sus).

O sa ma infiintez imediat la farmacie.
[WWW]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

viulian wrote:Bun, si ai mei au aceiasi problema. 'Caca' lor, in loc sa fie normal, este subtire ca o ata, aproape transparent. Si atarna dupa ei. Pofta de mancare mica (vad cand se pune mancarea - dar nu mai dau fuga pana sus).

O sa ma infiintez imediat la farmacie.


La tine e altceva! Pestii au o problema intestinala, probabil o infectie. Trateaza-i cu furazolidon, o pastila la 20-30L de apa si/sau metronidazol o pastila la 40L apa.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Firar.
Fix cand am gasit suflat de magneziu - dupa ce am intrebat la 3 farmacii. Si acuma back to farmacie iar.

Esti sigur ? Am sentimentul ca trebuie sa actionez repede - ieri n-au mancat si ma uitam ce se intampla, iar azi vad ca tot la fel. Trebuie sa actionez repede.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am cumparat si metronidazol. Am pisat aseara o pastila (250mg) intr-un paharel, am diluat-o cu apa din acvariu - si am turnat inapoi. Asta am facut aseara.
Azi de dimineata, pestiutii pareau inca apatici putin, asa ca am pus si o lingurita de sare amara.

Par cam balonati in continuare, dar vad ca acuma si-au revenit la comportament, au dat fuga sus sa manance

viviparu, multumesc pentru pont..
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un update:

In toata aceasta perioada, se pare ca doar una din cele trei si-a revenit (masculul).

Le-am dat atunci cate o pastila la fiecare 2 zile, alternand cu zile cu sare amara (dar despre care am inteles ca nu se administreaza direct in acvariu - ar trebui sa-i scot intr-un recipient separat si sa le fac acolo o baie mai concentrata de sare amara). Dar nu am vrut sa-i stressez.

Femelele sunt balonate si cam stau pe fundul apei. Nu mai dau fuga sus sa manance, ci ciugulesc un pic doar daca le trece prin fata.

Incep sa cred ca e constipatie.. Nu-i vad deloc facandu-si nevoile. In seara asta le-am inmuiat niste flake food in ulei de parafina si le-am dat asa.

I-am vazut pe toti 3 cum au mancat, astept acuma... rezultatul
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce pesti ai?
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Colisa Labiosa.

Astia se constipa usor, si cu toate ca am incercat sa nu le dau flake food continuu, in afara de niste frozen larvae - nu am alta mancare care sa nu fie deshidratata. Astazi si-a revenit si o femela, se intrece acum cu masculul pe acolo la mancare.

Din pacate una nu vrea sa mai manance deloc, asa ca am mutat-o separat si ii fac o baie cu sare amara (i-am dat si o faramita de metronizadol doar sa fie). Am ridicat temperatura la 28 de grade.. sa vedem maine de dimineata cum se comporta.
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cred ca pestii tai au icre. Din experienta mea pot sa-ti spun ca am pierdut Colisa Labiosa din cauza ca nu am avut conditii de depunere (ii hraneam cu tubifex viu deci nu se pune problema de constipatie). Pune un acvariu la 27-28 de grade si pune in el o singura pereche. Pe deasupra cateva plante plutitoare ca sa aiba masulul unde sa-si faca un cuib de depunere.
Incearca asta si spune-ne ce s-a intamplat.
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda, e complicat - nu am plante de suprafata suficiente.. si ar trebui sa scot si filtrarea (care vantura apa).

O sa vad cum ma descurc.

Plus, o nedumerire de incepator: man, chiar asa, daca nu pot sa depuna sa moara ? Adica nu vad de ce ar deveni... toxice icrele alea brusc, sau ce se intampla in pestoaica acolo?
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si eu am fost nedumerit cand am auzit. Am intrebat pe omul de la care i-am cumparat si asa mi-a spus. Stiu ca i-am pus la depus si masculul a facut cuib rapid si a inceput depunerea dar a fost prea tarziu pentru ei atunci. Cred ca-i tinusem vreo saptamana asa.
Poate stie cineva sa iti spuna mai detaliat ce si cum se intampla acolo. Asta stiu ca se cam intampla la Anabantidae.

P.S. Fa si tu rost de un acvariu de 20-30 de litri si un incalzitor cu termostat si pune-i la depus. De pompa de aer nu ai nevoie neaparat.
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am cumparat azi unul de 25L - insa o sa dureze o vreme pana se cicleaza (deocamdata filtrul pentru el e pus in acvariul celalalt ciclat).

Dar e ciudat caci nu mananca si nici nu-si face nevoile, si daca ceilalti doi pesti s-au 'desumflat' si acum mananca, totusi ea nimic nimic si parca pare si mai plina acuma, comparativ cu cei doi. Masculul fugareste insa cealalta femela, activa.

Am cumparat si niste plante de suprafata (multe) si le-am ingramadit in acvariul comunitar - am schimbat si flow-ul celor doua filtre incat sa un colt din acvariu sa nu fie tulburat. Masculul meu e cam mic dar mananca in disperare.

Pentru mine, cum ziceam, e contradictoriu putin. Adica pare a fi o boala totusi, femela asta e chiar ciudata. Are energie (cateodata alearga prin acvariu) dar manacarea trece pe langa ea si nu face nici cel mai mic gest. In conditiile in care, stii cum e, ar trebui sa fie disperare cand e 'feed time'. Am marit doza de metronidazol la 600mg pt acvariul meu (44L) (ar veni 2 pastilute jumatate de 250mg fiecare). Poimaine schimb 30% din apa si le mai dau inca pe atata.

Ori ies pui, ori iese kk :-) [fac haz de necaz ]
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu e timp de ciclat acvariul. Tot ce-ti trebuie acuma este un acvariu steril pentru depunere, asa ca solutia mea este sa iei 10-15 litri de apa din acvariul mare unde tii colisele si sa-i pui in cel mic apoi sa completezi cu apa de la robinet. Pune un bolborositor in acvariu si da-l tare si asteapta pana maine dimineata ca sa se evapore clorul care l-ai bagat cu apa noua. Fa temperatura la 27-28 de grade si pune masculul si femela mai umflata si apatica in acvariu. Pune si un firicel-doua de plante de suprafata, dar nu prea multe sa nu-ti strice apa daca se ofilesc din cauza temperaturii. Cand ai perechea de colise la depus da bolborositorul incet in asa fel incat sa iasa doar cateva bule de aer, una-doua la o secunda.
Din cate spui nu pare prea ok femela cea umflata. Sa speram ca-si va reveni daca depune.

P.S. O sa vezi un spectacol frumos daca iti reuseste depunerea.
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nici o sansa de reproducere, pestele e retras rau

Am cumparat sera baktopur - are multe din simtomele de care scriu ei acolo "umflarea abdomenului, miscari leganate, lipsa apetitului si in final apatie totala". Nu a mancat deja de 2 zile si nici nevoi nu si-a facut. O sa zvarl acum in acvariu o pastila de baktopur (din pacate omoara si bacteriile o sa recolonizez caci am cumparat si din acela cu live bacteria).
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca nu ai scapat nici cu sare amara de umflarea abdomenului inseamna ca nu e constipatie. Ieri ai spus ca e vioaie si fuge prin acvariu dar cand e vorba de mancare nu mananca. Metronidazol nu stiu de ce le dai pentru ca e recomandat contra hexamitei care are simtomele exact inverse, adica abdomenul supt si fecale albe. Poate scapi cu baktopur... bafta ;).
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, asa am zis asa era.. intre timp nu se mai misca dintr-un colt insa (sta unde nu e curent deloc - sa nu faca efort probabil).

Am studiat in fel si chip pe net [studiat a.k.a lecturat o mie de posturi pe unde am prins].

'white stingy poo' & co = ori constipare (daca e umflat abdomenul) ori paraziti intestinali (unde anusul ar trebui sa fie inflamat) si eventual burta stransa, anus dilatat sau rosu. Dar nu zice nimeni exact ce ar putea fi.

Simtomele sunt: balonare, apatie, lipsa poftei de mancare, nu isi face nevoile, e apatic. Solzii nu sunt iesiti in afara (adica nu a ajuns la dropsy), iar balonarea s-a intamplat nu de pe o zi pe alta, ci in decursul a vreo 2 saptamani sa zicem - de cand am sesizat eu ca e o problema. Parametrii apei sunt.. in parametri (nu mai stiu exact valorile, am masurat acum cateva zile, dar nimic aparte).

Ar mai ramane sa ridic putin temperatura apei, sa ajut pestele (si o sa bag si mai mult oxigen, cerut si de baktopur)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Update: aseara cand am ajuns (Deci la o zi dupa tratamentul cu baktopur) pestele era si mai balonat - chiar aveam sentimentul ca solzii incep sa ii stea in afara (dropsy).
Am hotarat ca o sa incerc sa-i fac o baie cum scrie in prospect la baktopur (ciudat e ca scrie doar pe prospectul in romana, cel in engleza nu). O pastila diluata deja in 2L de apa de acvariu, in care pun pestele.

Zis si facut, cred cam am stat 20 de minute aplecat peste acvariu si n-am reusit sa-l prind. Pana la urma l-am prins cu mana, dupa ce ca ma durea mijlocul de innebuneam, mi-am bulit si jumate din plante alergand pe acolo cu el.

Si cand il pun in bazin, descopar ca in alergatura, prinsesem de fapt femela cealalta. Damn. Ca sa nu le incurc iar, am stat sa o pescuiesc si pe cealalta (din pacate tot cu mana) si n-a scapat. Am prins-o.
Intr-adevar, simteam solzii la mana, deci era cu solzii iesiti in dreptul burtii umflate.
Am lasat-o 30 de minute in lichid (dupa ce pe prima o mutasem deja inapoi), si am pus-o si pe ea, cum ziceam, dupa ce o lasasem 30 de minute.

Azi de dimineata, parca umflatura e un pic mai mica, si din ea atarna un cacatel luuung, alb si subtire. Nu e ceea ce trebuie, insa e un mare pas inainte fata de 'no input, no output' de cateva zile. Am impresia (sau poate doar dorinta) ca incepe sa-si revina sunt optimist.

Yes!
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com