[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
postul cerut sa fie scris aici  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hello,

Am citit regulamentul cand m-am inregistrat, deci:
a) numele meu si tot ce mai trebuie - pe pagina de web din profil. Locatia e tot aici in profil.
b) motivul inregistrarii: cateva intrebari / nelamuriri despre ce implica a avea un acvariu.
c) experienta cu acvariile: ZERO.
d) nu garantez ca voi participa lunar - deci e ok daca imi va fi sters contul cand o sa vie scandenta.

So hello, dau fuga sa postez intrebarea... [da, am citit primele 3 pagini de la incepatori si am si folosit functia Search.]
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bine ai venit...pana sa fi preocupat despre stergerea contului eu zic sa vezi cu ce te putem ajuta.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cu ajutorul membrilor forumului mi-am cumparat acvariu si cam tot ce-mi trebuie. (postez aici ca sa fie usor de gasit, am mai postat undeva intr-un topic, dar nu mai stiu unde).

Setup-ul meu este:
a) 54L (44L brut) cu filtru intern Eheim. Neon Daylight de 15W.
b) Incalzitor, 60W.
c) Deocamdata am 2 Pomacea, un Cory Albino si un Ancistrus.
d) 1 Anubias, 1 cabomba (in curand 2 ca o voi taia la jumatate), si cateva fire de red lidwigia.
e) Substrat Sera Floredepot, pietris de 2-4mm.

Poze aici.
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Sal,

Daca mai faci poze, trage draperiile in spate, si fa complet intuneric in camera/bucatarie. Pe de o parte nu se mai vede reflexia blocului de vizavi si conturul tau in acvariu ; iar pe de alta parte se va vedea mai bine acvariul in sine. In rest, success in continuare cu noul tau acvariu!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Vezi ca Ludwigia si Cabomba au nevoie de lumina multa. Iti spune un om patit.... Bafta!

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pentru ca nu am loc in profil unde sa pun un link - am decis sa pun aici

Am lucrat cu drag si spor la stand-ul , capacul si partea electrica pentru un acvariu nano (5G) de 20L.
Care acum contine 4 rasbora heteromorpha si 2 corydoras.

Poze aici: http://hex.ro/gallery/Nano-Aquarium (am incercat sa imi adaug un album aici in galerie, dar o un popup enervant m-a impiedicat).
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eheeei a trecut juma' de an de cand m-am apucat - si sustinerea voastra mi-a prins bine. Multumesc comunitatii si celor care posteaza regulat si pertinent.

Ca o concluzie a jumatatii de an: sunt cam dezamagit ca pentru a avea acvarii si mai frumoase, imi trebuie mult mai multi bani. Da' de fapt cam orice pe lumea asta mai putin in dragoste.

Asa ca pana una alta bibilesc la cele 2 acvarii mititele si acumulez bani pentru 'heavy gear'.

Acvariul de 54L -> aici.
Acvariul de 20L -> aici.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa tot umblat si departe de acvaristica, am reusit in sfarsit sa ma adun si sa incep un nou acvariu..

Citisem odata aici pe forum, ca odata ce te apuci de acvaristica - mereu te vei intoarce

http://hex.ro/photogallery/index.php?list=3

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine-ai revenit acasa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inteleg ca ai revenit dupa 3 ani?! Cool

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Yey multumesc de primire, da, m-am apucat din nou...
Ceva mai nerabdator (la primele acvarii parca a trecut repede timpul de ciclare, caci alergam dupa toate cele, citeam o gramada, acum trece asa greeeeeeeeeu ....).

La acvariul asta m-am gandit initial sa-l fac pt un betta, dar ulterior am realizat ca-mi place mai mult look-ul amazonian, si acum imi pare rau ca am ales pietrisul (pe care il luasem asa slefuit, sa nu-si agate betta cozile in el). Uf, vad eu ce fac.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pentru ca am tot fost ironizat ca am ramas la nano, am zis sa arat si de ce postez aici la topicul despre mine.

Poza e facuta cam acum o luna:

image

De la stanga la dreapta: 16L, 25L, 30L, 7L. Mai am unul de 5L pe post de bazin spital sau recipient pur si simplu - pe care l-am facut dar am renuntat.
Avea o pozitie incomoda de facut curat unde ii gasisem loc si a si curs un atunci cand l-am umplut pana sus la margine. Cred ca era un por ceva in silicon - l-am schimbat la magazin.
Parca i-as pune un HOB si sa-l fac cu apa remineralizata pentru reproducere RCS dar nu mai am timp, deja in ia vreo 4-5 ore la rand sa fac curat saptamanal.

De asemenea, stau la panda sa vad cu ce apare Porcu asta asa, ca poate citeste si sa simta un pic de PRESIOONE™.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ei da. Asta imagine de admirat

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Coolta tare imaginea asta

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Ehei... stiu ce cadou sa iti fac ca sa pun presiune pe tine, cand iti va veni si tie randul la presiune - o noptiera ... ca vad ca tu cum prinzi o noptiera, un dulapior, o masuta, imediat o ocupi cu un nano

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Pentru ca am tot fost ironizat ca am ramas la nano, am zis sa arat si de ce postez aici la topicul despre mine....

Pentru aceasta poza poti fi banat... stii?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

naitsirc wrote:Ehei... stiu ce cadou sa iti fac ca sa pun presiune pe tine, cand iti va veni si tie randul la presiune - o noptiera ... ca vad ca tu cum prinzi o noptiera, un dulapior, o masuta, imediat o ocupi cu un nano



Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc !

Sper sa scap nebanat heheheheh - sunt cuminte. O sa bibilesc la acvariile de apa dulce in weekend le-am cam lasat in paragina. O sa revin cu poze.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cat de tare!!
Daca mai faci vreo doua-trei poti sa tai bilete la intrarea in casa (incepe sa semene cu acvariu din Constanta)
Glumesc Arata foarte ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2012 15:24:12

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com