[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pojghita pe apa !!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

desi am acvariu de multa vreme, am observat ca in anumite perioade se forma o "pojghita" subtire pe suprafata apei....nu e ea prea consistenta, pare mai degraba ca un fel de pata de ulei in apa.
nu stiu de la ce o fi aparut??? pt ca in trecut, asa cum aparea, asa si disparea, sau poate ca nu, dar n-am fost eu destul de atent si nu mai tin minte ce-am facut si de ce a disparut.
ma gandeam ca ar fi de la mancare (fish-fix si fulgi) sau probabil de la plantele de suprafata (care seamana cu un fel de nuferi, dar frunzele sunt sub 2 mm de apa, nu din alea de stau compet afara si c-un fel de pori sau ceara naturala pt indepartarea apei de pe frunza)
deci de la ce credeti ca ar fi stratul ala de pe apa??? si mai important, cum scap de el??

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ozi wrote:
deci de la ce credeti ca ar fi stratul ala de pe apa??? si mai important, cum scap de el??

Pojghita de care vorbesti apare de obicei la acvariile neacoperite - depuneri de praf, etc. Poti sa o indepartezi folosind un servetel de hirtie.
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

e bine si cu servetele, dar.. asa vei inlatura doar efectul. cauza este inlaturata prin montarea unei pietre de aerare si un vibrator care sa poate sparge pelicula de praf de la suprafata apei.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Idea e ca si la mine este aceeasi problema. Am 2 acavrii ciclate de 100 si respectiv 150l.
Amandoua acoperite. Arata ca o pojghita albicioasa de ulei.
Ori e de la mancare, ori cineva sia bagat mainile uleioase in acvariu'...
Ori e de la silicon?
Ori nu stiu de unde

Idei? Solutii?

Mersi.

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

S-a mai discutat problema asta pe forum. Apa de la robinet poarta toata vina.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

viviparu'"]S-a mai discutat problema asta pe forum. Apa de la robinet poarta toata vina.[/quote:594715eb42 wrote:

Am cautat si pe vechiul forum si nu am gasit pote ma(ne) ajuti cu vrun link.

Mersi

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sk_bruce wrote:Am cautat si pe vechiul forum si nu am gasit pote ma(ne) ajuti cu vrun link.

Daca imi amintesc eu bine, despre pojghita/pelicula asemanatoare unei pete de ulei s-a discutat pe vechiul forum la sectiunea "Apa". Oricum, probleme de genul acesta apar la acvariile care nu s-au stabilizat inca. Asadar, rabdare!
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

acvariul meu nu este acoperit.
are vreo 70-80 litri, si am vibrator cu un filtru din 2 bureti, bagati intr-o carcasa de plastic!!!
e adevarat ca pojghita aia se formeaza numai in coltul opus celui in care urca bulele mici de aer, si se formeaza printre plantele de suprafata!!!
tot indepartez pojghita aia, dar dupa cam o saptamana reapare!!!
mentionez ca acvariul e descoperit, adica n-am capac, n-am nici lumina artificiala....pt ca este pozitionat intr-un loc desul de bun, nici chiar in bataia soarelui, dar nici in intruneric.
exista ceva solutii care impiedica pojghita???? sau trebuie sa-mi fac rost de un capac de sticla???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In cazul acesta un capac ar putea rezolva problema. Si poate ii pui si niste neoane...e mult mai bine si pentru pesti, si pentru plante.
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Parerea mea (hic!) este ca are o legatura cu melcii. Nu stiu, poate veti spune ca sunt tampit, dar INCLIN SA CRED ca melcii sunt raspunzatori de asta. LA MINE IN ACVARIU. La voi, poate fi apa, pot fi fixurile, whatever.

Solutia scrisa Georgian este cea mai buna - pompa vibrator, baga bule la greu in acvariu. DIspare, dar in timp revine iar pelicula daca nu agiti apa...

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

pai asta e si ideea sa ti in permanenta bule care sa sparga suprafata apei. eu unul de cind am asa in acv nu mai am problema asta. am avut-o si eu.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Din cate stiu eu despre apa cea de toate zilele, zic ca ar fi o idee sa schimbati sursa de alimentare cu apa folosita pentru acvariu. Macar pentru o vreme . Mai ales daca la suprafata apei se formeaza o pojghita asemanatoare celei ce se formeaza pe apa de var. Daca au calcat stramb cei de la uzina de apa si au gresit doza de agent de floculare, din cauze diferite, puteti avea probleme si mai mari. Un izvor sau o fantana cu apa cu un continut de fier mai scazut ar fi foarte bine. Duritatea o puteti scadea usor cu apa distilata sau apa de ploaie.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Horea wrote:Daca au calcat stramb cei de la uzina de apa si au gresit doza de agent de floculare, din cauze diferite, puteti avea probleme si mai mari...

pai astia nu sunt niste chestii cu aluminiu?... Din cate mai tin eu minte de pe cand bananaiam prin uzine chimice nu prea formeaza o pelicula la suprafata chiar si in "doze" mai mari... :shock:
Horea wrote:... Un izvor sau o fantana cu apa cu un continut de fier mai scazut ar fi foarte bine. ....

Cred ai vrut sa spui calcar in loc de fier
Horea wrote:...Duritatea o puteti scadea usor cu apa distilata sau apa de ploaie.

teoretic totul este posibil si usor - adica ce mare lucru sa torni niste apa distilata in bazin sau sa topesti niste zapada sa o filtrezi si sa o incalzesti si sa o pui in bazin (mai ales ca tocmai a nins prin unele locuri)... Dar ce te faci daca trebuie sa schimbi 80 litri odata? Dar la vara ce faci? Sa zicem ca o faci o data, de doua ori dar .... pana cand

...in rest asa este :mrgreen: :mrgreen:
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da si eu am asa ceva. E drept ca inainte era mai "groasa" (sau mai bine zis mai vizibila) decat acum, deci poate si ciclarea are contributia ei (am acvariu de 4 luni).

Din cate am observat eu, nu scapi de ea punand acea piatra de aer (sau indreptand jetul de apa spre suprafata). Tot ce reusesti este sa faci o spartura in ea, dar nu dispare (ramana in colturi, etc). Eu din cand in cand (cam o data la o saptamana, doua) o culeg cu un borcan mare de plastic pe care-l scufund in apa si las doar apa de la suprafata sa siroiasca in el... incet incet se curata.

Cauzele pot fi multiple. Dupa cum s-a mai zis neciclarea poate fi un motiv. Se mai poate daca apa ta este mai dura (calcaroasa de exemplu) sau daca dai mancare care contine uleiuri (vegetale sau animale). Aceste uleiuri se separa foarte incet in apa inainte sa apuce pestii s-o manance. Da putin de mancare si mai des (adica sa nu stea mancarea mai mult de cateva zeci de secunde pana este consumata complet de pesti). In nici un caz sa nu pluteasca mancarea minute in sir (poti da in alte nazbatii mai grele decat acea pelicula, dar asta e alta discutie).

Nu dispera. In timp va fi tot mai putina (cred ca ciclarea isi zice cuvantul), plus ca inveti si tu sa o eviti pe cat posibil.

VR

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

poate fi si o cauza externa. orice chestie gen solutie de curatare pulverizata in aer poate face asta. daca mai apare si praf e mai faina situatia. avantajul e ca la unii apar si curcubee pe suprafata apei de plesneste amano de ciuda

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca e de la apa de robinet.
Am 3 acvarii si numai intr-unul se produce acea pelicula care ma nervozeste si pe mine.
Toate acvariile au aproximativ aceleasi conditii (lumina, CO2, fara aerare), chiar si acelasi tip de melci, singura diferenta notabila este ca in cel cu pelicula am tetrazone. Ii hranesc pe toti cu fulgi si cu fixuri (amestec) si nu rezista mai mult de 15 secunde in apa ( m-ar minca si pe mine daca ar putea). Nu pulverizez nimic in aer. La acesta cu problema am capac, la unul din celelalte 2 nu am.
Si daca ma gindesc bine, am un amic cu aceeasi problema. Are 3 acvarii, 2 cu africane si unul cu tetrazone. Numai in cel cu tetrazone apare problema. El nu baga CO2, si lumina e daylight. Deci destul de diferit fata de mine. El aereaza cu bule, si se aduna pojghita in partea opusa agitatorului. La el e mai usor de colectat, dar nu dispare. Are capac doar la acesta cu problema.

Din similaritati ma duce cu gindul ca tocmai capacul produce problema, sau doar tetrazonele.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din similaritati ma duce cu gindul ca tocmai capacul produce problema, sau doar tetrazonele.


Nu cred sa fie capacul de vina...asta pentru ca la mine nu a aparut niciodata si acvariul a avut capac de la inceput, iar aerarea se face prin agitarea moderata a suprafetei.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pe forumuri mai "straineze" vinovatul de aceasta pelicula este cunoscut sub sintagma "Dissolved Organic Compounds" sau, mai pe limba noastra, "compusi organizi dizolvati" (cu aproximatie).
Pelicula apare in acvariile suprapopulate cu pesti, care produc asa de multe fecale incat nu pot fi descompuse in timp util de bacterii.
Dezvoltarea peliculei e incurajata de un interval zilnic de lumina prea lung (peste 14 ore) si de intarzierile in schimbarea apei... intre altele.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

eu la acvariu nu am capac, dar am 4 tetrazoni!!!
dar nu cred ca este de la ei, pt ca in primele 2 luni cand i-am avut, nu a fost nici o pojghita....aia a aparut doar de vreo luna!!! nu cred ca-i de la praf, pt ca nu contine deloc praf, singura posibila explicatie pe care mi-am dat-o e ca provine ori de la mancarea mai uleioasa (fixurile), ori cum zicea Dalles de la suprapopularea acvariului cu pesti si necuratarea lui la timp. dar deja m-am cam obisnuit cu ea.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Am avut o mica absenta , din punctul meu de vedere e motivata, dar trebuie sa revin cu unele precizari, privitoare la ceea ce am spus. Nu ma pricep eu prea mult la acvaristica, dar in ceea ce priveste aluminiul datorat unei dozari incorecte la tratarea apei , in vederea potabilizarii ei, am o experienta negativa.Sau cel putin eu asa cred... Cand mi-au murit toti pestii, cu exceptia unui caras mic, alb, singura modificare pe care, dupa cate mi-am imaginat ca se putea intampla, am stiut si am putut determina atunci , in baza unei analize a apei, a fost modificarea continutului de aluminiu , care era peste 2 mg/l (conform STAS-ului de apa potabila , continutul ar trebui sa fie maxim 0,2 mg/l) .
Poate intamplator sau poate nu, cand am avut excesul acela de ioni de aluminiu in apa de la robinet, (dupa “imbatranirea” de 24 h cu aerare pentru eliminarea pe cat posibila a excesului de clor din apa) o pojghita foarte subtire a aparut deasupra apei, in acvariu.(Nu avea aspect uleios, ci mai degraba ca o crusta albicioasa) A disparut dupa doua-trei curatari cu buretele , dar odata cu aparitia pojghitei asteia au inceput sa moara pestii. Analiza apei am facut-o tardiv, dupa ce au murit, saracii. Aluminiul a fost determinat prin AAS, pe un Perkin Elmer . Ulterior, am mai facut verificari, dar, chiar daca era mai mult decat valoarea prevazuta de STAS, niciodata n-am mai atins valoarea aceea. (Exclus sa fi impurificat eu cu sulfat de aluminiu apa din acvariu. De atunci, pojghita pe apa n-am mai avut. Daca ar mai apare, as recolta-o cu grija si as incerca sa vad ce este de fapt. Atunci as putea “sa vorbesc mai la obiect”. Asa , am facut si eu doar o presupunere. ) Am cautat prin mai multe locuri, dar undeva, explicatii detaliate (concentratie maxima tolerata, tipul de compus, efectul pe care il are asupra pestilor, simptome ale intoxicarii ) privitoare la ionii din apa n-am gasit inca. Dar mai caut.
In ceea ce priveste fierul, ca la fier am vrut sa ma refer, nu la calciu, tot din amintiri de demult stiu ca fierul , in prezenta unor compusi organici, formeaza complecsi care coloreaza apa. In zonele noastre de deal sunt fantani sau izvoare cu apa ce poate contine fier mai mult. Dupa locatie (Resita) banuiesc ca problemele uzinei de apa sunt la fel , ca in orice orasel din provincie, unde beneficiem, de multe ori de apa, zisa potabila, tip “Capuccino”, la robinet.
Cu apa distilata, recunosc, nu m-am gandit ca daca eu am acces la cantitati semnificative de apa distilata, altii poate au probleme… Scuze!
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com