[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare si Numai reusite in acest hobby!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Bozzo
Junior member

Joined: 24/09/2007 18:03:16
Messages: 16
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Salut! Ma numesc Marius si sunt din Tg-Jiu. Cu acest hobby m-am pricopsit in urma cu 8 luni cand am spart intr-un perete sa imi fac acvariu in interiorul acestuia. Acvariul are 100x30x50 si e asezat pe un blat de marmura.
Multe din echipamentele acvariului sunt confectionate de mine:filtru extern din filtre pt apa si pompa cc 12-24v 300-1600l/h , iluminat cu doua temporizatoare(6x30w 3osram fluora, 2tld827, 1aqua-glo), filtru intern Aquael Fan2 racordat cu o lampa UV 15w, CO2 butelie 2l + regulator de la un dozator de bere momentan fara ph-controller, incalzire /racire Element Peltier 89w comandat de un termostat de centrala electronic,
schimp de apa la picatura prin carbune activ si supraplin.
Pesti: am cory, scalari, betta, neoni, ancistrusi, moly.
Plante: anubias echinodorus + cateva luate din Ikea si nu le stiu numele. Substrat din pietris de rau 1-3mm.
Ceva poze cu acvariul meu de-a lungul timpului:
[url]http://share.shutterfly.com/action/pictures?ap=&a=67b0de21b35692166530&pg=0
As aprecia noi idei si sugestii pentru acvariul meu. Multumesc si numai bine.[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Bine ai venit. mi se pare tare setupul tau
da mai pune linku inca o data, ca nu merge
ps: la voi se vand plante de acvariu la Ikea???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ozi wrote:ps: la voi se vand plante de acvariu la Ikea???
...pai vezi tu aici e poanta ca aia nu vand dar lumea crede ca da . Ce bine ar fi sa se gaseasca si la Ikea :-)

@Bozzo: arata-ne si noua niste poze, am fost si eu la Ikea, dar nu am vazut asa ceva. Am senzatia ca ai luat plasa desi m-as mira (am fost impresionat despre cat este de serioasa firma si ma indoiesc ca apare undeva scris plante de acvariu), banuiesc ca-i vorba de o neintelegere...sau poate nu am vazut eu plantele de acvariu...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ok inseamna ca asa este..doar ca am dat eu in orbu` galinaceelor cu ochii dupa mobile si vanzatoare/cliente

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Sandu wrote:Ok inseamna ca asa este..doar ca am dat eu in orbu` galinaceelor cu ochii dupa mobile si vanzatoare/cliente


mai au si acum plante de acvariu, la raionul de flori, pe post de flori de iaz...cabomba, ceva pistia, etc... si ei recomandau si niste vase inalte de sticla cu apa si plantele astea. aratau destul de interesant.

http://www.seachem.ro
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Te rog,Sandule sa fii serios
Eu daca vedeam o vanzatoare si arata bine
Dadeam in orbul Cartitei de Iasi
Si daca aveam la ce sa ma uit
Uitam si de mincare vreo 2 zile da pai de plante
Bine inteles daca erau balcoane la confort sporit

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com