[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un incepator...  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
bobo36
Junior member

Joined: 07/09/2007 21:37:43
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut! As vrea si eu sa ma ajutati sa inteleg cati carasi + scalari pot sa “bag” in acavariul meu de 5l....

Glumeam Numele meu este Bogdan si locuiesc (acum) in Ploiesti; povestea mea “acvaristica” incepe cam de 30 de ani (deci de pe la 4-5 ani)... parintii mei aveau “clasicul” acvariu “pe cornier” de 20l, in care inghesuiau de zor din nou clasicii guppy si “xifori”. Imi aduc aminte si acum cat de impresionat eram de acvariul de 160l al unui unchi care avea, in plus fata de “clasici” si gurami + tetrazona...
Ca sa n-o lungesc prea tare, dupa cutremur am “mostenit” taman acest acvariu asa ca pe la vreo 6-7 ani am inceput “distractia” (ma rog, nevasta-mea o numeste altfel, adica obsesie, dar eu cred ca exagereaza ) Cativa ani am tot testat diverse alte specii de pesti, pe langa “clasici” si... nu intelegeam de ce nu rezista prea mult; asta pana cand am reusit sa cumpar una dintre (putinele) carti la care aveam acces pe vremea aceea (cred ca stiti, cea care se gasea la Constanta la Acvariu, cred ca a d-lui Stanciu) si m-am prins ca... nu prea poti creste scalari la 18-19 grade celsius si in nici un caz hraniti cu daphnia uscata. Asa ca am inceput, incet-incet, munca de lamurire cu ai mei pentru incalzitoare, mai multe neoane, pompe de aer “de la rusi” (astea mai tarziu, dupa ’89) samd.
Povestea e taaaaaare lunga si nu vreau sa va plictisesc... am trecut, cu timpul, de la acvariul “pe cornier” de 160l la unul, apoi doua, apoi cinci acvarii “normale” din geam lipit cu silicon; am crescut (si chiar am reusit sa reproduc, fara a avea pretentii de crescator, expert sau altele) diverse specii (imi aduc aminte ca dupa vivipari am inceput cu zebrele... cand am obtinut primii pui nu-mi venea sa cred ; apoi nigrofasciatus, apoi am incercat sa obtin pui de la o pereche de scalari; nu am reusit si abia mai tarziu cred ca am realizat de ce (in Ploiesti apa este dura, cam 10-12 dGH in functie de anotimp). Am descoperit mai apoi leeri (am scos ceva pui de la ei, provocarea mare fiind, bineinteles, hranirea puilor), betta,... nici nu mai tin minte toate speciile care au trecut prin acvariul meu (spre rusinea mea acum, nu ma preocupa deloc cat sunt de compatibile speciile sau cat de aglomerate erau acvariile); am cunoscut in perioada aceea multi oameni cu acelasi hobby, am avut norocul sa intalnesc printre vanzatorii din piata si oameni deosebiti (din pacate exceptii).
Si apoi... am descoperit prin 1994 Discus-ul; vazut (in poze), placut, cumparat sase bucati (adusi de la Sibiu de catre unul dintre vanzatorii din piata, foarte pasionat si cu ceva cunostinte in ale acvaristicii); si de atunci... am ramas indragiostit de Discus. Marele avantaj acum fata de anii ’90 este net-ul; aici gasesti (daca vrei cu adevarat sa INTELEGI necesitatile de crestere a unei specii) cam orice; pentru mine dph-ul si, fara a incerca sa va magulesc, acvariu.ro, in special forumul, au fost principala sursa de informare
Am terminat studiile, primul job, apoi schimbat jobul, apoi.... Acvariul (primul Juwel, 180), al doilea (400), plante (nu sunt foarte pasionat, dar incerc sa mentin acvariul cel mare plantat)... in toate insa constanta a fost Discus-ul. Pentru ca nu am foarte mult timp, nici spatiu pentru mai multe acvarii... nu pot spune decat ca sunt inca un incepator in “ale Discus-ului”); tocmai pentru ca respect acest peste nu incerc sa obtin mai mult decat imi permite timpul: pestii mei sunt bine intretinuti, vioi, veseli, dar... nu sunt crescator de Discus, ci in continuare un incepator care le asigura conditiile de crestere si supravietuire.

In momentul de fata, acvariul de 400l este plantat (plante “simple”, echinodorus rubin, cryptocoryne undulata, cryptocoryne willisii, anubias- pe buturuga, evident, Cabomba, Ludwigia repens rubin), in pietris margaritar 3 mm; pentru ca Juwel are o problema cu lumina, am adaugat o unitate de tuburi asa ca acum am 4 tuburi de 40w (stiu ca nu e foarte mult dar ....); fertilizare: tablete de Tetraplant crypto si fertilizant lichid de la Tetra, o data- de doua ori pe saptamana, dupa schimbarea apei). Tocmai am achizitionat de la Urbanpet si sistemul de fertilizare cu CO2 (Aquamedic) si sper ca plantele sa fie si mai bine decat pana acum.
Ca filtrare: filtrul intern Juwel (un pic upgradat cu un power head de 1500l/ ora) si un Fluval 404 extern (straturi filtrante: ammonia remover, turba granulara, mix bio-balls si biomax Fluval). Filtrele le curat (si schimb straturile “consumabile” ammonia remover si peat-ul) o data/ luna (alternativ, adica la fiecare doua saptamani curat fie filtrul interior, fie cel exterior).
Ca pesti: 10 discus (un solid blue 10cm, un red turquoise si patru turquoise de 10-15 cm si patru “recenti” Red Marlboro- 5-6 cm), 4 ancistrus , 15 Hemigrammus rhodostomus (superbi, ii tin mai mult pentru contrastul din toate punctele de vedere cu Discus-ul), 4 Crossocheilus (probabil, oricum un fals SAE).
Temperatura: 30 grade celsius, duritate totala 5 dGH, pH 7; schimb de apa: 1-2/ saptamana, apa 90% osmozata, 10% de la retea (nu direct, bineinteles...)
Cam asta sunt....
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

nu ...nu se poate , e prea buna povestea ta...nu e in regula, noi nu suntem obisniti decat sa raspundem la prima ta intrebare.
Asadar:
Salut! As vrea si eu sa ma ajutati sa inteleg cati carasi + scalari pot sa “bag” in acavariul meu de 5l....

deci raspunsul este:...
Evident glumeam :-) si eu.

Bine ai venit pe forum
Ai cel putin doi discusari priceputi - in ordine intamplatoare Ioan si Cornel (unul nu mai imi raspunde la mesaje iar altul ma vinde pe pm ... dar nu are importanta atata timp cat se pricep este pacat sa pierzi oportunitatea de a fi consiliat de ei), chiar se pricep la discusi.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bobo36
Junior member

Joined: 07/09/2007 21:37:43
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Multumesc frumos, Sandu pentru primire!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com