[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
M-am sucit ... m-am invartit ... am ramas la AFRICANI  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aveam un acvariu ... cu de toate cine mi-a mai citit posturile .. stie despre ce vorbesc ... de la platty si molly pana la scalari si neoni intr-un acvariu de 80L.

Luasem decizia sa merg pe neoni + rasbora ... dar m-am indragostit intre timp de AFRICANI ... de ciclide ... in special de lombardoi. Sunt super tari pestii.

Joi imi vor popula acvariu pentru ca atunci mi-i aduce o tanti Am inteles ca nu prea le place vegetatia ... si mai mult stancaraia si apa mai dura? Deci pot sa introduc in acvariu si o scoica? O sa incerc sa mai elimin din plante si sa pastrez doar Java Moss si inca cate ceva mai pitic ... sa vad ce Acum ... as astepta cateva sfaturi de la voi in legatura cu noii mei pestisori Am substrat de pietris... ar fi mai bine sa pun nisip in locul lui? Ce spuneti?
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

la capitolul scoica, itzi recomand sa citesti http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?p=4767#4767 . mai ales ultima postare... eu chiar itzi recomand sa citesti
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:la capitolul scoica, itzi recomand sa citesti http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?p=4767#4767 . mai ales ultima postare... eu chiar itzi recomand sa citesti

Tu chiar iti imaginezi ca se gindea la o scoica vie?
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

da
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

HAHA ... no way :p nu scoici vii ... am o scoica tare rau cumparata acum pe 1 mai de la un vanzator ambuland de pe langa Acvariul Constanta avea si bucati de corali
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

UP

edited by koala


... prietene, aici nu merge cu "UP" ! ...


on topic :

... bazinu' ala e mic pentru africani ... astia-s pesti care trebuiesc tinuti in familii [ 1 mascul si 4-5 femele ] ...

PS : ... vad ca am postat in acelasi timp cu MA ...
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kiwiboy wrote:acvariu de 80L.
Acvariul de 80 litri nu e pentru cichlide africane. Sint teritoriali. Doar pentru cresterea puilor.


In legatura cu scoica: vezi sa nu fie lacuita.

Poze: smilie ... Poze cu plante
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Sau ai putea sa pui niste ciclide mai mici din Tanganika: leleupi, julidocromis, neolomprologus.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Pana la urma m-am decis ... am studiat si eu un pic despre ei si aveti dreptate in legatura cu spatiul. Oricum ii iau de mici au vreo 2-3 cm deocamdata si am masurat un posibil spatiu pentru un nou acvariu la mine in camera. Are cca. 110 x 50 x 50 cam asa ceva ... ar incapea un acvariu de cca. 250 - 300L ... ceea ce ar fi destul de ok zic eu pentru ei ... pana incep sa imi pun la punct noul acvariu o sa ii tin in cel de 80L mai ales ca nu au dimensiuni considerabile pestisorii deocamdata.
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Vreau sa scap de pietris ... va spun din experienta ca e pacatos din cauza ca retine in el "namol" ... nisipul ma gandesc ca fiind mai fin .. este mai compact si mizeria ramane la suprafata nu intra in el si poate fi usor aspirat cu un furtun; mizeria fiind mai usoara o sa fie aspirata de deasupra si nisipul va ramane ... ce ziceti? Fac o alegere buna??

Daca da, de unde iau niste nisip sa pun in acvariu??? Dati-mi niste sfaturi
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Vreau sa scap de pietris ... va spun din experienta ca e pacatos din cauza ca retine in el "namol" ...

Atat nisipul cat si pietrisul au avantajele si dezavantajele lor. Eu, dupa ce o vreme am folosit nisip, am devenit un adept al pietrisului.
Din proprie experienta am observat ca avantajul pietrisului consta in porozitatea lui, care permite adapostirea unui mare numar de bacterii denitrificatoare. Datorita acestui lucru, un acvariu cu pietris, bine ciclat, e mai stabil chimic. De asemenea, aceasta porozitate usureaza circulatia apei cu substante nutritive catre radacinile plantelor.

Iar "namolul" la care faci referire se curata usor cu un "gravel cleaner":

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kiwiboy wrote:110 x 50 x 50 cam asa ceva
Iti sugerez o latime mai mare de 50 cm. Nu vreau sa spun ca o latime de 50 cm e mica, da' africanii fiind teritoriali au nevoie de suprafata mare. Iar daca faci si clasicul munte din bolovani, n-o sa-ti para rau daca alegi o latime mare. Iti sugerez 60 cm. Prea mult spatiu din camera nu-ti fura aia 10 cm in plus.

Grabeste-te cu acvariu mare ca lombardoii cresc destul de repede !

Poze: smilie ... Poze cu plante
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Ok ... deci sa raman la pietris .. atunci raman la pietris dar ma enerveaza cand schimb apa si ... sifonez pietrisul nu se mai vede nimic in apa retine foarte multe mizerii in el ... sa incerc un filtru mai puternic? E posibil sa nu faca asta fata? Si ... tre sa mai elimin din plante nu? Africanilor le place stancaraia ...
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Ok ... deci sa raman la pietris ..

Eu nu ti-am spus asta. Doar ti-am prezentat avantajele pietrisului bob de orez.
Pentru un acvariu cu africani e mult mai recomandat nisipul fin.
Cat despre plante... in afara de Anubias, de Egeria si (daca gasesti) de Microsorum, nu ti-as recomanda altceva.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Ok ... deci sa raman la pietris ..

Daca chiar ai de gand sa faci acvariul de africani asha cum te lauzi, atunci sa NU pui pietris in acvariu, ci nisip.
1. Motivul principal ar fi ca nu ai nevoie de plante, ca oricum le ciup / dezradacineaza de zor, asa ca pietrisul cade ca si substrat.
2. Daca lasi pietris, se aduna in el mai multa mizerie decat potzi tu sifona, si in felul asta apa DURA si BAZICA de care ai nevoie pentru africani se duce pe "apa sambetei"...
3. La africani apa curata este o conditzie de baza, asa ca mizeriile produse de pesti se vor sifona in fiecare dimineatza. Lucru aproape imposibil de realizat in cazul pietrisului.
4. Nu uita, saptamanal schimba cel putzin 50% din apa !!!
5. Cand ajungi in vara asta la mare, ia cateva kile bune de nisip de mare, mai precis spartura de scoici cu diametrul 1-3mm, si adauga-le in acvariu.

Cele de mai sus nu sunt din auzite ci din experientza de 10 ani pe care o am eu si colegul meu aT.

Mult succes.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Ok .... am fost in piata mi-am luat 2 perechi de Africani ... am luat nisip si am facut inlocuirea pietrisului cu nisipul ... deocamdata e cam tulbure apa din cauza mizeriilor care erau in pietris ... am mai cumparat o radacina si mai aveam eu una sa ... fac un fel de tunel pana pun la punct un deocr de stancaraie
[Email] [Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Ce africani ai luat? De unde stii ca sunt perechi? Cand mai cumperi ia cel putin 4 buc din aceeasi specie ca sa ai norocul sa ai macar 2 femele la maturitate.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am spus 2 perechi ... m-am referit adica am luat 4 africani ....
[Email] [Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Ce specie sunt ? Ne mai tzii mult curiosi ?

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am luat lombardoi albastrii ... cu dungi ... tigrati 4 la numar. Acum am scos pietrisul am pus nisipul dar am apa ... tulbureeeeee rau de tot de la mizeriile care erau pe fund. Astept sa se filtreze ... dar cred ca o sa dureze cateva ore. Pot sa pun africanii in apa asa .... sau sa mai astept pana se limpezeste? S-ar putea sa dureze... si acum stau intr-un borcan fara filtrare ... etc.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com