[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Ce e asa special la ADA DOOA de costa atat?
https://www.nevertebrate.ro/lily-pipe-sticla-ada-dooa-stream-pipe-v-2-13mm-34640


Japonia, brand/marketing, calitatea sticlei, etc.
Dar poti sa gasesti ceva asemanator mai accesibil: https://www.nevertebrate.ro/lily-pipe-sticla-intrare-blau-glass-nano-inflow-13mm-51180

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2022 16:54:35


Utopia Reef 400
My Aquariums
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut variantele mai ieftine dar eram curios, m am gandit ca poate astea de la ADA se curata singure
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poza de dimineata
image
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hai ca e bine! Felicitari,

Fundal negru sau glossy pe spate nu pui ?

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pun si fundal negru, mi e teama ca am doua maini stangi si sigur iese cu bule
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Pun si fundal negru, mi e teama ca am doua maini stangi si sigur iese cu bule

Ia uitate la cateva videouri pe youtube.
Si eu la fel am fost pana am descoperit apa .
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ar fi sa pun un robinet la filtrul eheim, tot eheim bineinteles, ca sa ajustez debitul, unde ar fi mai bine sa fac asta pe in sau pe out?
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Out zic eu .
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Out zic eu .

Corect. Daca pui pe IN posibil sa se acumuleze aer in filtru.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2022 20:10:28

DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am notat, multumesc!
Ma duc la shopping
Iau si fundal negru daca tot iau ceva

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2022 20:25:44

[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa scriu mult dar vreau sa ma asigur ca am facut bine ce am facut.
Lampa asta twinstar 45b are in 100% 1217 lumeni, conform ghidului tropica privind lumina necesara plantelor eu am nevoie de ~20 lumeni/litru, la 30 de litri ai mei inseamna 600 lumeni si am facut urmatorul program de iluminat:
-ora 6.00 se aprinde lumina la 3%
-ora 8.00 incepe efectul de rasarit de la 3% la 60% pe o perioada de 1h si 40 min (atat ma lasa aplicatia)
-ora 12.00 3% lumina (pauza de pranz)
-ora 14.00 60%
-ora 17.00 incepe sa scada intensitatea de la 60% la 3% pe aceeasi durata de 1h si 40min
-ora 22.00 0%

Am luat in calcul faptul ca ce e sub 50% este o lumina prea medie spre slaba asa ca facand un calcul total cand lumina este intre 50 si 60% reies 6 ore de iluminat la care se mai adauga inca 80 de minute in care intensitatea luminoasa este intre 10 si 40%
Acum vine intrebarea, o fi bine?
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Sa te intreb eu alceva
Ce plantezi ? La 20 lumeni pe litru sunt doar plante medi .
De ce program cu pauza?
La un hardskape nu e recomandat ,daca faci doar un bazin cu cateva plante crestere rapida si salbaticie e aceptabil dar altfel de ce?
Eu merg si pe principiul : natura are pauza de la lumina ziua?
Vietuitoarele vor sti cand e ziua cand e noapte?
Plantele e bine sa asimileze un timp scurt si dupa pauza apoi iara asimiliare?
Mi se pare totusi multe ore chiar de ai pauza acea .
Dar is prea multe intrebari fara a sti exact ce faci si ce plantezi, plus ce vietuitoare vei avea exact.
Cel mai bine e metoda simpla veche , la inceput 6 ore lumina continua 60 la suta maxim intensitatea,rasarit apus undeva la 2 ore inpreuna .
Pe viitor in functie de ce plante cum se comporta cresti .
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca si plante sunt urmatoarele: Limnophila Sessiliflora, Cryptocoryne wendtii Brown, Vallisneria Americana Gigantea, Microsorum Pteropus, Echinodorus Bleheri, Cryptocoryne Parva
Eu merg si pe principiul : natura are pauza de la lumina ziua?
Da, majoritatea pestilor provin din zona tropicala, unde la pranz de obicei e foarte innorat si ploua
Vietuitoarele vor sti cand e ziua cand e noapte?
din ce am citit pestilor le trebuiesc 30 de minute sa se adapteze la nivelul de lumina pentru ca nu au pleoape, in tot timpul ala sunt stresati si speriati
La restul intrebarilor nu stiu ce sa zic
Cu pauza aveam si pana sa trec la o lampa dinasta destepta si pauza ajuta sa nu am alge, de asta am zis sa fac pauza
O sa adaptez rasarit si apus la cate 1 ora fiecare, 6 ore la 60% cum ai spus, si vad dupa cum stau cu plantele.
Oricum dupa ce am studiat pe tropcia ce si cum cu lumenii nici nu ma mir ca au aparut alge pe sticla, pana ieri am avut un program mult prea puternic pentru acvariul meu, aveam 2 ore de 100%, 4 de 50% si 4 de 25%

This message was edited 4 times. Last update was at 04/12/2022 12:20:14

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

O da esti pus bine pe treaba,abia astept sa vad ce faci cu acele plante .
Iau usor si nu complicat cu lumina. La inceput putine ore putina intensitate ,oricum plantele au nevoie de adaptare un timp deci la inceput nu vor folosi asa mult din lumina.
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai e mai sus ce am facut cu ele, pun diseara o poza actuala ca intre timp au crescut
image
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Scuzama te rog, is gripat cobza nu am remarcat
Eu sincer ma asteptam ca vi cu alt bazin
Scuze.
Eu asi adauga niste eulocharis mini pe fata ,tufa mare din stanga mai pe spate .
Cele din spate de tot sunt normal de mijloc dupa ce cresc tufele astea mari nu le vei mai vedea.

Bafta
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos arata. Acum ca ai lumina buna, eu as mai lua un pot de crypto parva si as pune langa piatra, pe toata lungimea ei. Iar limnophila as aduna-o mai grupat si langa ea as pune o planta rosie, althernatera sau ceva la fel nu foarte pretentios.

Ar merge si gazon, dar nu e musai.

Si eu merg pe pauza la pranz, motivul fiind si unul egoist: cand vin acasa seara, vreau sa ma bucur de acvariu, nu sa vad o chestie gen biotop, cu 10% lumina.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:Scuzama te rog, is gripat cobza nu am remarcat
Eu sincer ma asteptam ca vi cu alt bazin
Scuze.
Eu asi adauga niste eulocharis mini pe fata ,tufa mare din stanga mai pe spate .
Cele din spate de tot sunt normal de mijloc dupa ce cresc tufele astea mari nu le vei mai vedea.
Bafta

Am si alt bazin in pregatire, dar sunt unele chestii care nu sunt pe stoc si mai am de asteptat pana vin inca vreo 2 saptamani.
Aveam prefiltrul ala care ocupa din spatiu, desi foarte util am renuntat la el si am mutat deja mai in spate partea stanga
Insanatosire grabnica. Eu m-am insiprat de pe tropica cu reamenajarea, ei au zis sa le pun in spate
Pe gazon nu m-as baga inca, mi-e teama dupa experienta precedenta
Foarte frumos arata. Acum ca ai lumina buna, eu as mai lua un pot de crypto parva si as pune langa piatra, pe toata lungimea ei. Iar limnophila as aduna-o mai grupat si langa ea as pune o planta rosie, althernatera sau ceva la fel nu foarte pretentios.

Ar merge si gazon, dar nu e musai.

Si eu merg pe pauza la pranz, motivul fiind si unul egoist: cand vin acasa seara, vreau sa ma bucur de acvariu, nu sa vad o chestie gen biotop, cu 10% lumina.

limnophila am zis ca o inmultesc singur ca e simplu si fac padure acolo in spate, crypto parva cred ca ar merge 2 poturi chiar si nu stiu althernatera asta pare complicata, dar am sa incerc.
Nu ma deranjeaza sa vad acvariul cu 2-3% lumina insa ma deranjeaza sa frec la alge la fiecare 2-3 zile desi am 4 melci neritina in acvariu.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folosesti carbon lichid (glutaraldehida)? Cel de la Masterline e foarte. E obligatoriu daca ai lumina buna, mai ales ca nu bagi nici CO2.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Folosesti carbon lichid (glutaraldehida)? Cel de la Masterline e foarte. E obligatoriu daca ai lumina buna, mai ales ca nu bagi nici CO2.

Am luat de la herbaquatic ca il cunosc pe unul dintre baietii de acolo, dar daca nu am rezultate schimb.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com