[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am renuntat la toti pestii din acvariu si am pus numai guppy si sanitari. astfel intr-o conserva de vro 25 litri stau 2 femele, 3 masculi si inca catziva pui(+inca vro 2 sanitari).
din cate vad eu, o femela este mai mare decat cealalta, si tocmai acea femela mare este cel mai mult fugarita de totzi cei 3 masculi de guppy. asa ceva este normal? adiq, femela fuge de masculi, iar masculii dupa femela? desi ei vor, ea nu prea vrea sa dea semne ca vrea... daca este normal asa ceva, at, pana cand va dura fugareala asta? at cand femela ramane gravida se termina cu fugareala? sau cum e?

poate cineva sa imi spuna cum e cu imperecherea la guppy? cat dureaza? (chiar tot timpu, cum e la mine?) daca femela nu vrea... at are loc viol, sau ce se intampla? ca e tare bizar ce vad eu... :o
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E normal, asa sunt ei, mai nebunatici.
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai intotdeauna masculii vor "alerga" dupa femele... (...parca tu nu faci la fel... ) Lucrul asta ar putea-o stresa intrucatva...

<<-->>
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol ..din cate stiam eu,guppy sunt specia care se inmultesc cel mai repede si mult ..eu am avut molly si tot la fel statea masculul ala dupa femela non stop
[Yahoo!] [MSN]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

shi acum, proportzia asta, .... 2 femele, shi 3 masculi...=> probleme? sa mai dau din masculi? ca de luat femele, nu imi mai iau, ca nu vreau sa fie DIN NOU acvariul super plin
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai bine ar fi fost invers 3 femele si doi masculi.

<<-->>
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

da, pai, am citit articole, insa... acum nici de masculii astia nu m-as despartzi e vro problema daca raman asa?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:shi acum, proportzia asta, .... 2 femele, shi 3 masculi...=> probleme? sa mai dau din masculi?

Proportia ar trebui sa fie cam 2-3 femele la un mascul. :sic: Dar chiar daca ai o singura pereche de guppy, acvariul tot "se umple" de pui.
N-ai idee ce prolifici sunt! :bverde:& :bmov:
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

dar daca o sa-ti iei 3 femele...nush ce-o sa te faci cand or sa inceapa sa "nasca" toate 3...faci crescatorie ...mie imi scotea molly vreo 30 de bucati cam de 2 ori pe luna cateodata .....si mereu reuseam si-ii salvam pe toti,ca la un moment dat aveam intr-o maternitate numai punctuletze negre ...eu in locul tau,in conserva de 25l puneam un betta sau ceva si multe plantutze si sanitarii de rigoare. parerea mea..
[Yahoo!] [MSN]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pai asta shi vreau, sa fete de luat altzi pesti, numai daca mor astia, si in cazul asta, numai daca sunt femele... iar daca fata, nici o problema... se gasesc sa le dau in stanga si in dreapta... asta unu la mana, doi la mana, deshi nu mi-a mai murit un peste de foarte mult timp, totushi sunt incepator... ma cam indoiesc ca o sa ajunga multzi pui la maturitate
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

pai asta-i ideea,ca pina se fac maricei incat sa-i dai tre sa te gandesti si unde sa-i tii....macar daca vrei sa inmultesti specia...stiu eu,fa-ti un acvariu de vreo 50l si pastreaza-l p-asta de 25 ca maternitate..si il dotezi cu tot ce trebuie pt o maternitate...Parerea mea.
[Yahoo!] [MSN]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Parerea mea.

parerea ta este foarte buna... mai greu e cu gasirea unui loc de depozitare pt un asa acvariu... oricum... hai sa nu discutam despre arhitectura . deci, daca am intzeles eu bine, recomandat e sa fie invers, adiq mai multe femele la mai putzini masculi (ferice de ei, la fel shi de aia care au harem) insa, daca e sa imi traiasca masculii, shi sa nu imi mai cumpar femele (ca deci nu vreau sa supraaglomerez...) nu e nici o problema daca sunt mai multi masculi la mai putizne femele, asa-i?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:nu e nici o problema daca sunt mai multi masculi la mai putizne femele, asa-i?

Ba e, ca le streseaza. Macar pune plante mai multe, sa aiba si ele unde sa-si traga sufletul.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am plante foarte multe, e ca un acvariu olandez faza dubioasa e ca la femela "fugarita" ii place sa stea mai mult deaspura plantelor, cat mai aproape de suprafatza daca asta e alegerea ei ...:-)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:am plante foarte multe, e ca un acvariu olandez

Olandez cu guppy? :o Ia mai gindeste-te odata ce vrei sa faci de fapt - ori acvariu olandez, ori crescatorie de guppy. Ca si una si alta, nu se poate.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu dolly, eu nu vreau nici acvariu olandez, nici crescatorie de guppy eu vreau ceva frumos, iar un acvariu foarte bine plantat (chiar "salbatic" as putea spune) imi place la nebunie iar pe langa asta ma fascineaza ideea de "tatic" (vreau sa imi fac damblaua cu "arborele genealogic"). guppy sunt pesti frumosi, shi sa vezi intr-o conserva shi mama, shi tata shi puii, totzi ascunsi dupa plante, pai...la mine suna bine
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:nu dolly, eu nu vreau nici acvariu olandez, nici crescatorie de guppy eu vreau ceva frumos, iar un acvariu foarte bine plantat (chiar "salbatic" as putea spune) imi place la nebunie iar pe langa asta ma fascineaza ideea de "tatic" (vreau sa imi fac damblaua cu "arborele genealogic"). guppy sunt pesti frumosi, shi sa vezi intr-o conserva shi mama, shi tata shi puii, totzi ascunsi dupa plante, pai...la mine suna bine

Am prins ideea! Vezi numai sa nu il supraaglomerezi. Guppy sunt ei pesti rezistenti, dar stresul se manifesta si in cazul lor. Bafta la puiuti!
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

este grele tare trecerile peste dorintzele arzatoare de a mai pune inca un exemplar in acvariu...
Bafta la puiuti!

10x
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hei , se poate si acvariu olandez cu guppy , totusi sunt niste pesti superbi.Eu am 4 intr-un acariu de 30 de litri dar am renuntat la femele pentru ca nu se compara la frumusete cu masculii si pentru ca m-am saturat sa fiu dadaca.Am crescut 3 generatii de guppy de pe urma unui mascul si unei femele cumparate cand m-am facut acvarist si inca mai am niste pui de vre-o luna de care abia astept sa scap.Stiu ca la inceput e placut dar devine un stres destul de mare dupa un timp sa ai grija de atatia pesti.Ma indoiesc ca o sa fie stresata femela daca o alearga mai multi masculi.La mine in acvariu am vazut ca cei 4 masculi sunt inventivi si l-au facut pe unul din ei "fetita" si-l alearga toata ziua

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

daca nu ma insel (deshi e posibil sa ma insel ) guppy isi pot schimba sexul, deci... daca un mascul a decis ca sa devina femela...at... :bgalben: :bmov: :bverded:
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com