[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cameleon Brookesia/Axolotl  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 41
IP:
Offline

Hei!
?tie cineva de unde as putea cump?ra asa ceva?Nu îmi iau acum,a?tept sa ma mut la casa(cam de cr?ciun,sper),dar am cautat pe OLX,nevertebrate,alte site-uri ,pe la cunoscu?i,dar nu g?sesc! Anul acesta am acvariu, la anul cameleon,dac? nu axolotl(am g?sit eu la cineva)... Am ?i cautat informa?ii despre aceasta specie,dar nu se gasesc prea multe,am auzit la cineva în România ca avea,far am auzit acum câ?iva ani...?i nu mai are ?i nu sunt în rela?ii prea bune cu...acea persoana...deci nu prea am ce afla de la ea.
Dac? nu ?tie nimeni unde as putea g?si,m?car cineva care are cameleoni(pui) ffffffoarte mici îmi poate spune ?i mie cu ce se hranesc ?i poate cineva care are o lighioana de felul acesta sa îmi spun? mai multe despre ea?
Nu e urgent,am cam un an la dispozi?ie în care sa a?tept r?spunsuri. Mul?umesc!
[Thumb - cameleon1-620x264.jpg]

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2269
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Trimite un email la Nevertebrate.ro si intreaba daca iti pot aduce acel cameleon Brookesia...poate reusesti.

Axolotl gasesti pe site uri, olx si grupuri de facebook, sunt destui care au sau aduc din alte tari.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2091
Location: Cernavoda
IP:
Online

Nu cred ca este legal sa detii asa ceva in casa.

Nici nu cred ca poti obtine asa ceva... (cum dracu' hranesti chestia asta? )

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2859
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Din cate stiu cameleonii sunt in teraristica echivalentul la discusii salbatici din acvaristica: adica numai pentru experti! Acuma gradul de dificultate precis depinde si de tipul de cameleon. Eu ca neofit nu m-as baga
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Duminica asta, este in Pitesti o expozitie, Expo teraristic Pitesti. Acolo cu siguranta vei avea informatiile pe care le doresti. Poti cauta evenimentul pe Facebook si sa ceri in mesaj privat infoematiile. Spor!
[ICQ]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Ia-ti mai intai o alta soparla, mai usor de intretinut si mai maleabila cu incepatorii. Pana nu ai o baza de cunostinte despre ce presupune o reptila, nu-ti recomand cameleoni
Poti incepe fie cu o agama cu barba, daca ai spatiu, fie cu o familie de lugubris, ca tot pe acolo vei cheltui cu ele.Apoi, pe langa soparla/soparle, mai trebuie sa cresti si feederi (insecte).
Daca ai drum prin Pitesti duminica, ne vedem la expozitia despre care a scris si Narcis si poti sta de vorba cu crescatori de reptile si amfibieni.

Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu cred ca este legal sa detii asa ceva in casa.

Nici nu cred ca poti obtine asa ceva... (cum dracu' hranesti chestia asta? )


De ce sa nu fie legal? Cat despre hranit, fie le dai insecte (de la musculite de otet, la viermi de faina, pana la pui de gandaci), fie le faci o pasta din Repashy, Pangea, Dr Rhaco

Mama prostilor e mereu gravida!
Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 41
IP:
Offline

(Scuze,am fost pedepsita si nu am avut voie cu telefonul,acm am vazut mesajele)Îmi pare r?u,dar chiar nu prea am cum sa "m? deplasez",am 12 ani,doar tata are ma?ina si este destul de delasat(incat sa nu ma poata duce ),sunt din jud. Giurgiu,ora? Giurgiu . Mama detest? ?opârlele,?erpii...?i...cu greu m-a lasat sa îmi iau cameleon...Am alergie la p?s?ri,(parfumuri,igrasie,mucegai,detergent,etc.,dar nu includ animalele),animale cu blana,daphnia purec ?i alte multe chestii în leg?tur? cu animalele,p?s?rile,acvariile... Dac? reu?esc sa o conving din nou cred ca iau tot Axolotl,dar:"Cum sa mai pot dormi în casa cu un monstru d-asta?!",zice mama.
Plase,în leg?tur? cu alergia, nu spuneti:"Cum ***** sa î?i iei animal cu toate alergiile alea?!". Iubesc mult de tot animalele(am avut peru?i,am vrut musai ?i am ajuns la spital pentru......1 s?pt?mâna...??? Nu mai ?tiu sigur cât...)Vreau sa incerc ceva nou,wow,exotic ?i........ care nu m? baga în spital...Am citit muulllte articole pe internet ?i am v?zut ca astea sunt 2 op?iuni ,plus ca brookesia este mai ...nepretentioasa...fata de alte specii de cameleoni. Totu?i, am auzit ca nu este indicat sa le dai insecte care zboara(asa scria pe vreo 2-3 site-uri)... Mai are cineva vreun cameleon? Poate ma poate îndruma un pic(oricum s-ar putea sa nu îmi iau dac? spuneti ca este asa de complicat. Majoritatea site-urilor erau si comerciale si poate doar ma "abureau") cu informa?ii în afara de m?rime,umiditate,amenajare,cur??enie ?i caldura/lumina. Mul?umesc pentru r?spunsuri,oricum

This message was edited 2 times. Last update was at 29/04/2024 17:59:41

Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 41
IP:
Offline

Cred ca poate acest animalut este mai potrivit pentru mine,de?i nu ii pot oferi mai mul de 54 litri pentru un singur exemplar (cum as vrea)
[Thumb - soderzhanie-aksolotlya-v-domashnih-usloviyah-12.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2024 18:08:12

 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com