[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput...dupa 20 de ani  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Buna seara si salutari la toat? lumea!

Dupa o pauza de mai mult de 20 de ani, m-am recontaminat de ideea de acvarii plantate, mai ales ca intre timp au aparut pe piata si crevetii.

Asa ca, incet incet, am facut primii pasi.

La birou mi-am luat un FLUVAL EDGE 46 l (populat cu 4 otociclus, 24 neoni si 8 creveti AMANO, niste pietre SEYRIU precum si un lemn si niste plante low budget, low maintence. De doua luni merge bine, spre marea mare mirare si multumire (aici am fost un pic modest ).

Prin urmare, m-am decis sa fac urmatorul pas....sa trec la un nivel un pic mai mare (cel putin din perspectiva volumului acvariului).

Si uite asa ajungem la saptamana aceasta: am gasit (la bani marun?i, zic eu) un acvariu BOYU TL 550, de 128 litrii. Desi prin constructie, acesta e mai degrab? un ACVARIU MARIN, eu doresc sa il fac un ACVARIU PLANTAT.

Intr-o prima etapa, am sa ii construiesc un stand, un dulap (de genul BOYU TLS 550).

Simultan, am sa modific sistemul de iluminat, sa trec de pe neoane pe LED-uri (intrebarea 1: se mai respecta regula de 1-1...adica, 1 litru la 1 WATT?). Merita sa il fac la comanda sau sunt ok sistemele HANG ON ieftine...6500K?

Ca si tehnica, intentionez sa il dotez cu urm?toarele:

- pe partea de filtrare, am sa folosesc sistemul original din spate, cel cu 4 compartimente (intrebarea 2: la acvariile plantate se impune sau nu un PROTEIN SKIMMER?...nu de alta dar a venit la pachet cu asa ceva). Voi folosi atât filtrare mecanica cu bureti dar si saculeti cu inele ceramice si bioballs.
- pe partea de iluminare, vreau sa merg pe un sistem custom made, de 60-100 w
- pe partea de fertilizare....aici e mai complicat. Intr-o prima etapa, voi folosi fertilizanti lichizi si CO2 presurizat (am un sistem JBL PH CONTROL, pe care intentionez sa il folosesc). In etapa 2, ma pasioneaza ideea de POMPE DE DOZARE, gen CHIHIROS.
- am primit si o lampa UV pe care vreau sa o folosesc (intrebarea 3: functioneaza full time sau doar partial, pe durata iluminarii?)

Pe partea de landscaping, as vrea ceva de genul:
- substrat fertil (chiar imi place FLUVAL STRATUM)
- niste pietre mari, fie SEYRIU fie ceva mai locoo, din cariera, ceva local (intrebare...daca pietrele sunt cu maro pe ele, sa fie de la oxid de fier? Daca da, afecteaza planteze sau dinpotriva, face bine la plantele cu frunze rosii?)
- eu la momentul achizitiei am primit si vreo 5 kg de nisip, spartura de coral (sper ca bine m-am exprimat). Poate fii folosit la sisteme de apa dulce? Nu de alta, dar imi place culoarea aceea galbuie, sidefie.

Pe partea de flora si fauna, as dori ceva de genul:
- pe aprox 50% din suprafata sa fie o planta gazon, gen HC CUBA sau MONTECARLO
- o buturuga de lemne pe care sa agat ceva MOSS
- printre cr?p?turi sa lipesc plante de genul ANUBIAS NANA
- vreo 8 OTOCILUS
- vreo 20 creveti....tot AMANO (sunt fantastici la curatat algele)
- vreo 20-40 pesti de banc (Neoni....)
- 2-4 pesti mai mari, care sa impuna respect (nu de alta, dar daca va vine sa credeti, la acvariul de la birou am un mascul NEON incredibil de teritorial, considera ca aproape un sfert este teritoiul lui, îi fugareste pe ceilal?i de ma disper? - scuzati expresia).

Orice sfat e binevenit.

Mircea

ps:
- inca nu pun poze, nu de alta, dar sotia inca nu stie de noua mea boala, vreau sa o pun in fata faptului implit, acvariul montat, setat, cu plante, fara animale (pana nu se cicleaza apa).
- cine are un astfel de acvariu, as dori un feedback legat de el, mai ales daca a modificat sistemul de iluminat.
- scuze daca v-am plicitisit cu mesajul acesta lung, dar nu am mai scris pe forumuri de ...cand eram tamar fecior.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2024 20:47:57

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Salut si bine ai (re)venit pe forum.

O sa scriu ca si raspunsuri doar in zona la care ar trebui sa am ceva compentente. (bazinele mele sunt doar cu nisip, pitre/lemne si apa foarte dura)

Iluminat:

Regula cu 1 la 1, nu are un suport explicativ intemeiat...

! Daca pastrezi ori nu capacul este marea intrebare. (solutiile de iluminare cu capac ori fara sunt destul de diferite)

In caz ca se pastreza capacul:

La bazinul tau care are o inaltime a coloanei de apa de ~ 55cm, ajunge un proiector de 30-50W. (dalea` negre, ip 65-67 de pus pe gard)

Recomandabil ca temperatura de culoare sa fie intre 6 si 8K pentru plante.

Daca nu se pastreaza capacul, exista multe variante de lampi confirmate ca functionalitate.

Filtrare:

Protein Skimmer, nu este util la bazinul de apa dulce.

Cu filtrarea "ceramice si Bioballs" ma abtin... (vezi ce volum ai in cele doua compartimente centrale)

In principiu, skimmerul sta pe un burete. (acest burete are volum echivalent cu 1/4 din volumul util pentru medii filtrante)

Se pot masura si cuba cele doua compartimente centrale si se afla valoarea. (banuiesc ca este ~13L)

Daca ar avea 13L, personal as compartimenta la modul urmator:

In prima camera: buretele jos si 3-4L de roca vulcanica. (cat intra)

In a doua camera: jos Eheim substrat PRO 4-5L si restul tot roca vulcanica.

Toate materialele organizate la saculet de 1L.
___________________________________________________________________________________
In prima camera poate ramane incalzitorul.

Daca nu ati mai folosit sump pana acum, trebuie sa aveti grija sa completati periodic apa din camera pompei.

UV: se poate folosi pentru intretinere, 12 ore pe zi, "o tura" la 3-5 zile.

Va recomand sa folositi debitul minin de apa care este declarat de producator si sa schimbati becul daca nu sunteti sigur cat a functionat)

Exista cazuri de infestatii masive, cand trebuie sa mearga` cateva zile continuu. (sper sa nu trebu`)
____________________________________________________________________________________
Alta buba: Pompa de recirculare...

Este posibil sa aiba` debit prea mare pentru ce va trebuie ca bazin plantat.




Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutari si bine ai veni!

A cam scris tot colegul mai sus.

As mai completa asa, ca iluminare merge si regula 1w/litru de apa net, dar asta la neoane T5 si T8...
Pentrul LED, lampi si ce mai este, merge in lumeni pe litru. Las un link aici care va ajut: https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/
Dvoastra o sa aveti nevoie de peste 40 lumeni pe litru la ce plante doriti.

Skimmerul ala nu va foloseste la apa dulce. Plus ca nici acel coral nu va foloseste, din contra e calcaros ei nu e bun.
Atentie ce pietre luati din cariera sau de pe dealuri....sa nu fie calcaroase, recomand doar pietre vulcanice de pe langa rauri de munte, daca se poate unde nu este poluare mai deloc si e apa de munte rapida (aia unde cica ar trebui sa mai fie si pastravi ). Seyriu sunt ok, dar si alea putin calcaroase...dar sunt ok si arata bine.

Substrat, as merge pe ceva profesional, daca tot vreti plantat frumos cu plante jmechere. Substrat Tropica sau ADA. Cele mai tari de pe piata
https://www.nevertebrate.ro/sol-fertil-tropica-aquarium-soil-9-l-9532
https://www.nevertebrate.ro/sol-fertil-ada-aqua-soil-amazonia-ver2-9l-34986

Eu as merge pe o lampa LED calitativa, Chihiros (si eu am dar nu pt plante) sau altele...sun multe variante, e de studiat ce si cum...

https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/lumina-acvariu-35/lampa-de-acvariu-233/
https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/lumina-acvariu-35/lampa-acvariu-mic-234/

Lampa UV cum a zis colegul sa o folositi.

In rest, cred ca e cam clar. Daca nu mai scrieti aici si clarificam.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Multumesc tututorara pentru raspunsurile oferite.

De 3 ore stau si citesc un thread vechi, dar foarte bine documentat, legat de iluminatul DIY cu leduri (din 2014 e deschis threadurl, de LUCIAN). Inca stau si incerc sa absorb tot ce a scris omul acesta...fantastic.

Legat de iluminare, incep prin a stabili faptul ca nu renunt sub nici o forma la capac. Mergand mai departe, aici am de ales, am sa ma joc cu 3 variante:
- varianta 1 ... cu un proiector LED de 75W de 6500 K (e varianta cea mai ieftina, cea mai simpla de montat, dar posibil si cea mai slab calitativa dpdv al spectrului luminos necesar plantelor
- varianta 2 va fii un DIY din benzi LED ALB RECE, ALBASTRU, ROSU ?i VERDE (deja le-am cumparat si voi face un pic de DIY...sa vad cum imi iese)
- varianta 3 va fii cu 3 corpuri de iluminat HOBBY de 30 cm...6500k + cate 3 leduri ALBASTRE....vedem cum iese
Ideea e ca sunt la costuri relativ mici, imi asum faptul ca poate pierd 3-400 lei in experimente.

Legat de pietrisul acela spart de coral...si eu ma gandeam ca vor afecta calitatea apei. Deci renunt la el

Legat de aranjamentul cu bolovani....am inteles ideea. Voi cauta niste bolovani din material mai calitativ, f?r? urme de oxizi de fier.

Legat de filtrare...aici povestea e mai complicata, complexa. Prefer sa pun mai multe materiale filtrante ( fie ele bureti sau inele ceramice sau ce or fi...si sa pastrez pompa de circulatie existenta. ideea e urm?toarea: pompa are un debit in conditii de mers in gol de 900 litrii pe ora. Dupa ce adaugi filtrarea, sa va introduce o cadere de presiune hidraulica in sistem, sper sa rezulte un debit de cca. 500 litrii pe ora. Asta ar insemna un numar de 4 schimburi de apa pe ora, ceea ce zic ca e ok.

discutie noua: legat de modul de adaugare de CO2. in principiu, in compartimentul 4 din sistemul de filtrare (unde e pompa si lampa UV) as face aditia de CO2 si am de ales dintre urm?toarele:
- varianta a...un co2 difuzer
- varianta b....un CO2 IN LINE REACTOR...care sa fie inserat intre iesirea din pompa si intrarea in lampa UV. in varianta acesta, tot in compartimentul 4 as monta si senzorul Ph (mai ales ca e loc intunecos, cum se recomanda).

Apropo...am de ales ca incalzitorul sa fie pus in primul sau in al 4-lea compartiment, adica inainte sau dup? sistemul de filtrare. Exista vreo preferinta, recomandare in acest sens?

O seara buna in continuare!

ps: ma pun sa mai recitesc threadul cu Iluminare led diy...incredibil de bine documentat.















(
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Banuiesc ca dupa` 6 luni, nu o sa ai inca, apa in bazin. (la cum` percep eu, problemele)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

realistic....2 luni si incep sa ciclez apa. Azi am dat comanda dupa dulap, teoretic e gata saptamana viitoare.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Tura asta, raspund in ordine inversa.

- Incalzitorul este bine sa fie in primul compartiment pentru ca nivelul ape este constant acolo.

- Daca bagi si lampa UV in compartimentul 4, vei avea un volum mai mic de apa in camera pompei, ceeea ce va necesita atentie sporita la completare.

- Pompa daca va scoate 5-600L/H este bine. (am presupus ca este o pompa cu debit mult mai mare)

- "joaca" cu lumina, este binevenita. asa o sa observi mai bine ce si cum arata/merge, pe bazin.

spor in continuare!

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Lucrez de zor la partea de iluminat (Intre timp, a aparut si al 4-lea scenariu de ilumina, sa folosesc soclurile existente in care sa montez tuburi 2G11 cu leduri)

Dar pana atunci, ziceam ca deja am achizitionat benzile LED , care vor fii montate astfel
- 13 randuri de cate 32-33 cm de banzi led montate astfel : 6 randuri ALB RECE, 4 randuri ALBASTRU, 2 randuri ROSU, 1 rand VERDE.
Benzile au 14,4 w/ml, deci as ajunge la cca. 60W de lumina LED.
Saptamana asta vreau sa le montez pe un suport de aluminiu, cand e gata functional vreau sa adaug niste poze.

Legat de capacitatea pompei...acum am de ales intre pompa originala de 900l/minut sau un EHEIM de 1200 l / min. Prima data o las pe cea mica, vad cum se descursa, la nevoie o voi schimba cu cea mai puternica.

Mircea

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2024 17:21:13

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cu a 4-a varianta, nu este nimic castigator.

Mai bine incearca varianta "custom" pentru ca 60W este mai mult decat ai nevoie acolo. si te joci cu un controler RGBW cum vrea destele matale pe controler.

Ce nu pricep: de ce asa mult albastru?

Am o lampa care face intre 3 si 25K temperatura de culoare. (are leduri de 6.5K si RGB, organizate asa: 67% alb si 33% RGB)

Idea este ca proportia RGB ar trebui sa fie 1:1.

Adica: banda RGB si banda cu alb 6,5K la proportie.

Cu pompa: as` baga direct Eheim ca se poate ajusta manual debitul si este mai" de incredere.
________________________________________________________________________________________
Cand am facut custom la lampa, am mers` direct pe LED-uri mari de 10W si nu am ridicat PWM mai mult decat 40% ca sa nu provoc foarte multa caldura. (cica`)

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2024 19:03:15


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut ?i mul?umesc de idei.
Legat de albastru...aici intervine ?i nebunia mea de inginer c? sa fie totul simetric...dar ?i faptul c? am citit pe mai multe thread-uri c? e nevoie de ro?u ?i de albastru....
In orice caz ..a?a inten?ionez s? le fac c? la o adic? s? pot schimba benzile...sa le adaug, a?a le scot, sa la schimb cu unele de alta culoare .... Vedem ce iese.
Legat de Eheim...da, are reglaj mecanic al volumului...?i eu m? gândeam s? îl pun direct sa sa scap de probleme ulterioare, plus c? îmi permite un volum suplimentar de materiale de filtrare
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bafta mare!
la benzile led trebuie si alb cald (din ce stiu eu), nu doar alb rece...as pune jumate alb cald jumate alb rede...sau 4 alb rece si 4 albe cald si 2 albastru si restul cum ai zis...lumina albastra e pt marine mai mult.

Filtrarea biologica este cea mai importanta, asa ca, atentie ce bagi in acel sump intern. Seachem matris si eheim substrat pro, si clar bureti la inceput inainte de materialul acesta mentionat de mine. Fara inele ceramice. Eu spun din experienta si studiat si testat la mine, acum tu faci cum vrei.

In rest, cred ca e ok.
Dar, mai hai cu intrebari daca e.


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Referitor la lumina albastra: Acum cativa ani citisem ca luminaalbastra ar fi recomandata la acvariile inalte, deoarece patrunde mai adanc. Se pare ca acum, in lumea plantatelor sunt destule voci care sustin ca sprctrul albastru ar favoriza dezvoltarea algelor. De unde si recomandarea de a tine la cam 10% intensitatea la LED-urile albastre.
PS Nu vine ca o recomandare din partea mea, ci ca un evential motiv de discutie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ledurile` albastre, patrund mai bine coloana de apa. (din motive evidente de spectru')

Ideea ar fi sa ajuga spectrul de 6,5K, in intensitate suficienta la nivelul solului din bazin. (daca tot dorim` plantat)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Asa stiam si eu, dar sunt multi care sustin ca ar favoriza dezvoltarea algelor. Acum mi-e lene sa caut linkuri.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

feedback:
Am inceput lucrul la lampa DIY.
Intr-un final, am ales urmatoarea combinatie (din fata spre spate):

- Albastru
- Alb rece
- Albastru
- Alb rece
- Rosu
- Alb rece
- Verde
- Alb rece
- Rosu
- Alb rece
- Albastru
- Alb rece
- Albastru

Le-am pus provizoriu astazi, le-am alimentat, in total consuma undeva la 2 A, 12 V...deci spre 25 W de lumina...un pic cam redus.

Cele doua siruri de LED ALBASTRE de la margini, vreau sa le folosesc si pentru ideea de NIGHT EFECT.

Mai am de modificat, ajustat suportul de aluminiu, eventual o sa montez pe el o termosonda care sa cupleze ventilatoarele la o anumita temperatura...

Intrebare: daca ma decid sa fac fertilizare micro si macro, se mai impune substrrat activ?

Mircea
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ce lungime de unda au LEDurile rosii? Daca e posibil, eu as alege 660nm.
Daca te orientezi la plante care se hranesc mai mult prin radacina as merge pe substrat fertil.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
cucu-bau
Junior member

Joined: 04/02/2012 18:01:52
Messages: 39
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sincer, nu stiu exact lungimile de und?. In principiu, sunt benzi LED simple, de la un magazin electro.

Cum am scris in primul post, varianta de DIY la lumini e si un exercitiu, sa vad daca imi iese. Daca nu, gasesc solu?ii deja f?cute, ready to hang on, nu mai inventez eu roata...din nou.

Ca si orice roman pasionat de un lucru, ma informez si de pe YouTube. Am vazut mai multe filmulete cu persoane care faceau un nou aquascape si puneau o serie de tablete (banuiesc ca e vorba de ceva fertilizanti cu eliberare lemnta) in substrat steril...tocmai pe ideea ca e mai simplu sa le replantezi odata de 6-9-12 luni, decat sa te complici su substrat activ, pietris, etc.

Voi ce ziceti, ce recomandati?

Mircea
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Online

Salut, daca vrei citeste la skapeu rile mele daca iti place sa te documnetzi.

Am trecut prin mai toate felurile de substrat.

Cred ca ai de unde si ce invata daca le citesti .
Bafta
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mergi pe substrat activ, eu asa zic.
Si ai nevoie si de fertilizare, asta daca vrei plante pretentioase.

Recomand substrat Ada Amazonia Ver. 2 sau Tropica. Cred ca am scris si mai sus.

Lumina albastra de veghe noaptea nu e indicata, mai mult streseaza pestii....pentru ca si pestii dorm noaptea

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Recomand substrat Ada Amazonia Ver. 2


Aprob pozitiv si cu fermitate

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com