[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scapa de alge, fara a folosi chimicale  XML
Forum Index » Alge
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline


https://youtu.be/hNa4QcAZSVY

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Salut! realizezi ca metoda asta nu functioneaza de "doua ori` la rand".

Prea multe variabile si conditii...


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am spus, poti face blackout de mai multe ori, dar cu distanta intre ele. Si am mai spus ca daca faci iar alge este bine sa identifici cauza algelor, si am dat si cateva motive pentru care poti face alge

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Revin cu un update si un feedback

Incep prin a spune ca am urmat pasii exact cum am spus in videoclipul de mai sus si in prezent nu mai am alge

Se poate vedea in videoclip ce alge aveam pe plantele de gazon, iar acum am scapat de ele

Functioneaza 100 % . Doar sa fie respectati pasii intocmai si sa ai rabdare, deci

Pentru cine nu stie, sa va spun contextul .... un acvariu in care nu vreau sa folosesc chimicale, am facut alge

Desi stiam de aceasta metoda, BLACKOUT , nu credeam ca este asa de eficienta, am mai facut o in trecut pe un alt acvariu si nu imi aduc aminte sa fi fost asa de multumit si in acelasi timp de uimit de efecte ... FARA ALGE !

Deci, respectand CU STRICTETE pasii descrisi in video, am facut blackout prima data. Dupa cca 1 luna inca aveam alge. nu prea a fost multumitor rezultatul.

dupa inca 2 saptamani cred, am mai facut un blackout, neavand alta cale de a scapa de alge

Dupa cel de al 2 lea blackout, am tinut lumina la intensitate foarte mica la inceput, crescut intensitatea saptamanal, dar foarte putin. Deasemeni am mai scazut si din durata de iluminare. Plantele aratau semne de lipsa de lumina, fiind si slabite dupa blackout, dar am fost foarte hotarat .... nu si increzator....

Dupa blackout am scos cu penseta orice alge pe care am vazut o. Am folosit si o periuta de dinti pentru inlaturarea algelor de pe plante. Cred ca zilnic, sau de fiecare data cand ma uitam la acvariu si vedeam o alge, o scoteam din acvariu

Dupa cel de al 2 lea blackout, au trecut cred (spun din memorie, nu stiu exact) 2-3 luni si nu mai am alge. Mi se pare incredibil, daca te gandesti ca algele sunt motivul ce dau bataie de cap acvaristilor experimentati si fac sa renunte la acvaristica acvarisii incepatori !

Aaa .... inca ceva ..... la un momentdat, tot crescand intensitatea luminii, am vazut ca apar agle unde nu aveam. Am scazut intensitatea luminii si cred ca (scuzati ) cam pe acolo ar trebui sa fie iluminare in acvariu... echilibrul intre iluminare si lupta plantelor / algelor de a consuma nutrientii din acvariu

De aici cred ca poate blackout ar trebui facut de 2.....poate chiar 3 ori...... pentru a atinge obiectivul FARA ALGE !


Voi ati avut rezultate asa de bune cu blackout?

3-4 luni pana a scapa de alge vi se pare o perioda mare? sau preferati eliminarea algelor cu produse profesionale?




https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu exista acvariu fara alge.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bayek wrote:Nu exista acvariu fara alge.


Sustin si aprob. Algele fac parte din sistem, nu scapi de ele nici cu solutii nici cu blackout.
De alge scapi in timp (nu in sensul ca dispar, ci ca vor fi in numar mic si tinute sub control) gasind acel balans.
Balansul e in functie de fiecare acvariu individual, ce merge la mine nu merge la tine.
Prin balans ma refer la orice "actor" din micile noastre borcane: lumina, co2, fertilizare, calitate apa, vietuitoare, etc.
Folosesti chimicale sau faci intuneric? Ok, functioneaza, dar DOAR pe moment. Daca apoi nu gasesti balansul de care vorbeam, algele reapar.
Iar cand folosesti metodele de mai sus, apare si un dezechilibru major, iar balansul se indeparteaza.

Un acvariu "asezat" il recunosti usor. Are alge putine, geamurile nu mai necesita curatare, apa e cristal. Iar asta se obtine doar in timp si cu rabdare..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2857
Location: Targu Mures
IP:
Online

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

@ Dan Paveleacu un raspuns cat se poate de clar oferit din experienta foarte multa .
Multumim

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2024 12:23:28

[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com