[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratare piatra uscata  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Salutare! De vreo cateva luni tin in balcon niscaiva kilograme de piatra uscata. Am scos-o din bazin pentru ca ma enervau niste anemone de pe ea, care intre timp au disparut.
Intrebarea de o mie de puncte e cum o tratez sa ma asigur ca e in siguranta sa o bag inapoi in acvariu?

Mama prostilor e mereu gravida!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Online

Nu le` am` pe marine...

Dar: as` baga piatra in cuptorul de facut cozonaci si as` "investi" 2 ore la 250-300 grade.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sau/si as baga-o in slotie concentrata de apa oxigenata, concentrata in sensul de cantitate per litrul de apa nu mai concentrata de cea clasica de 3% ce este in farmacii
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

ocean wrote:Sau/si as baga-o in slotie concentrata de apa oxigenata, concentrata in sensul de cantitate per litrul de apa nu mai concentrata de cea clasica de 3% ce este in farmacii


Piatra acum sta intr-un bidon de 5 litri, care e plin cam 2/3. Cam care sa fie ratia de apa oxigenata?

Mama prostilor e mereu gravida!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu cand tratam de white velvet(un acvariu intreg bolnav cu pesti multi si mari, saratura), ca doza maxima foloseam 70ml la suta de litrii de apa, tratament la pesti care au fost serios afectati, fara sa afecteze coralii moi care erau acolo. Cred ca aici poti face mai concentrat avand in veder ca e pentru curatat si nu ai vietuitoare de protejat. Tratamentul il repeti la doua zile de cateva ori, eu asa as face

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2024 03:19:32

[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu le` am` pe marine...

Dar: as` baga piatra in cuptorul de facut cozonaci si as` "investi" 2 ore la 250-300 grade.


in nici un caz piatra folosita deja in acvariul marin nu se expune la caldura (fierbere, cuptor etc), pentru ca poate elibera toxine (de exemplu palytoxina).
de asemenea, poate crapa daca inca mai are apa in ea

intrebarea mea este de ce nu ar fi in siguranta sa o bagi inapoi, ce anume crezi ca ar putea sa fie pe ea sau in ea si care sa poata fi eliminat?

ca daca a stat in acvariu, mie mi se pare ca poate fi bagata fara probleme inapoi in acvariu, anemonele alea au pierit de mult, eventual poti o tii 1-2 zile in apa de la robinet + pompa, sa o mai clatesti de resturi organice.

daca vrei totusi sa o tratezi, eu de exemplu folosesc hipoclorit (domestos), o las cu o pompa in domestos 12-24 de ore (sau 1 saptamana daca uit de ea :-) ).

dupa aia arunc apa cu domestos si pun apa proaspata + solutie de acvariu pentru declorinare si o mai las tot cateva zile si aia e, nu am avut niciodata probleme

This message was edited 5 times. Last update was at 13/01/2024 14:34:32




opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Treaba sta in felul urmator: in primavara anului trecut mi-au murit foarte multi corali intr-un timp foarte scurt. Cand s-au golit pietrele am vazut ca sunt destul de multe balltip anemone.
Cum eram suparat, am scos pietrele si le-am lasat in balcon intr-un bidon, cu apa. Doamna casei a gasit de cuviinta sa mute in partea ei de balcon bidonul, fara sa-mi spuna. Prin Noiembrie am redescoperit bidonul, din care s- aevaporat apa sarata si peste care a plouat atata timp. Praf pe pietre e ca spuma la bere, doo degete

Mama prostilor e mereu gravida!
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marinele nu sunt chiar specialitatea mea insa as vrea sa inteleg de ce anume vrei sa tratezi acea piatra

#Colectiv
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

opincarul wrote:Treaba sta in felul urmator: in primavara anului trecut mi-au murit foarte multi corali intr-un timp foarte scurt. Cand s-au golit pietrele am vazut ca sunt destul de multe balltip anemone.
Cum eram suparat, am scos pietrele si le-am lasat in balcon intr-un bidon, cu apa. Doamna casei a gasit de cuviinta sa mute in partea ei de balcon bidonul, fara sa-mi spuna. Prin Noiembrie am redescoperit bidonul, din care s- aevaporat apa sarata si peste care a plouat atata timp. Praf pe pietre e ca spuma la bere, doo degete


eu zic ca nu e nevoie de nici un tratament, o clatire mai temeinica cu apa ar trebui sa fie ok, dar daca vrei sa tratezi atunci clorul e cea mai buna solutie pentru tine.

zicea cineva mai sus de apa oxigenata: probabil ca face treaba, dar ai nevoie de o galeata de apa oxigenata ca sa faci aceeasi treaba pe care o fac 100-200 ml de clor la 10 litri apa.

diferenta de cost este deci semnificativa.

apa oxigenata e f buna pt tratamente locale direct in acvariu sau pt pietre mici pe care vrei sa le bagi imediat inapoi in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2024 10:43:49




 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com