[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu dupa 30 de ani de pauza!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Salutare la toti,
Împreuna cu taica-miu aveam cam 15 acvarii mari si câteva mici pentru reproducere, asta era cu mai bine de 30 de ani în urma, aveam cam 10 ani .
Acum, dupa atâti ani, am decis sa fac un acvariu si bineînteles am facut unul în regim diy.
Are cam 100L +/- 10L si vad ca sunt atât de multe avansuri fata de ce îmi aduc eu aminte în trecut.
image
Pe scurt, vreau sa cresc 4-6 scalari, dar evident ca sunt încadrat la începatori si deja am facut prima greseala.

Nu am spalat substratul/nisipul si pietrisul si apa este foarte tulbure.
image

Am cumparat verde de malachit pentru a distruge orice urma de bacterii nocive, dar din câte stiu mai si adauga un plus de bacterii benefice pestilor.
image
Am pus cam 10ml la un acvariu plin si din câte am citit trebuie sa îl las 2-3 zile asa si sa elimin 50% apa si sa completez ulterior.
Acvariul este facut acum 4-5 zile exact cum este în imagini.
Am comandat plante si niste mâncare de pesti, probabil cam în 10-15 zile lucratoare voi primii coletul.
Am cumparat un filtru ieftin de 70 de lei de tip cascada, mai trebuie sa cumpar un încalzitor si eventual o pompa de aer.
Apa pe care am folosit-o este filtrata cu aquaphor, sistem cu 3 nivele de filtrare.
Nu vreau sa ma grabesc si nici nu am de gând sa cheltui nelimitat pentru acest hobby, stiu cât poate fi de costisitor, o sa adaug filtru mai performant pe masura ce cresc pestii si plantele.
M-as bucura daca mi-ati da câteva sfaturi de început, înainte sa pun pesti în el.
Multumec!
[Thumb - IMG_20231225_163341.jpg]

[Thumb - IMG_20231225_163331.jpg]

[Thumb - IMG_20231225_163411.jpg]

This message was edited 6 times. Last update was at 25/12/2023 17:21:12

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Felicitari pentru initiativa si bine ai venit pe forum.

Comparativ cu acum 30 de ani, paradigmele despre acvarii sunt "putin" schimbate.

Hai sa enumar` ce ar trebui schimbat si ce ar trebui facut:

- Pietrisul o sa provoace probleme dupa cateva luni de la bagarea pestilor, pentru ca va retine tot felul de materii, care nu le doresti in bazin.

- Apa, nu trebuie filtrata ori conditionata cu nimic, daca nu te grabesti.
___________________________________________________________
Recomandari:

- Scoate tot din bazin si pune nisip de granulatie ~1mm. (si lasa lemnele acolo)
- Lemnul ala, va forma "o albeata" pe el. (o lasi asa ca dispare)
- Trebuie neaparat sa misti apa in bazin si sa ai macar 22 de grade la apa.
- Nu ai mediu suficient pentru colonizarea bacteriilor. (Nitrosomonas si Nitrobacter care vor aparea mai tarziu)
- Trebuie sa incepi cu o sursa de amoniac in apa. (poti introduce ceva mancare de pisici/catei pentru ca banuiesc ca nu ai la dispozitie mancare de pesti... ceva gen` doua bobite care sa se descompuna in apa)
- Nu trebuie sa schimbi apa in primele 10 zile daca nu ai vietuitoare acolo. (diluezi amoniul)
___________________________________________________________
!!! Despre ciclarea bazinului: http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului trebuie sa citesti obligatoriu.

Pentru stadiul actual: ai de lucru.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu pot sa intru in detalii acum ca noh… musafiri, sarmale, vin…

Primul lucru care imi vine este filtrul. La 100 litri e nevoie de filtru extern, daca vrei pesti. Filtrul cascada nu face fata. Iar daca o sa vrei plante faine, pune de la inceput un substrat bun, dedicat pentru acvariu plantat. Prodibio, Ada Amazonia, ceva de genul.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2023 19:18:57

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!

Cred ca ai doua variante aici insa ambele au ceva in comun si anume aditia de chimicale.
Din experienta mea adaugi chimicale/tratamente in bazin atunci cand ai o problema sau vrei sa tratezi ceva, niciodata preventiv.

Varianta 1, este cea povestita de colegi mai sus, nu cred ca am mare lucru de adaugat insa o sa ai nevoie de ceva buget.

Varianta 2, este cea testata de mine la bazinele mele prin care ai nevoie de un substrat generos format din 1cm pamant de flori, pamant de gradina si ceva mizerie adunata dintr un lac, rau in care traies vietuitoare.
6-7 cm de nisip de rau aproximativ 1-2 mm granulatie.

Mergi iar la rau si aduna pietre si lemne, daca reusesti sa gasesti si ceva materie biologica(frunze putrezite, lemne putrezite, radacini) poti sa le iei sa le arunci in bazin, asa cum sunt ele, fara dezinfectare sau alte procedee.

Adauga plante easy pentru inceput : vallisneria, anubias, cripto, echinodorus. O sa ai nevoie si de o lumina aici, nu foarte puternica insa cred ca un program de 7/8 ore pe zi este necesar pentru ca plantele sa se dezvolte.

Conditia cea mai importanta pentru ca ecosistemul sa functioneze este simpla : minim 50% acvariul trebuie sa fie plantat. Nu stiu daca o sa fie suficient filtrul cascada insa poti sa urmaresti exact ce se intampla, presupunem ca o sa adaugi vietuitoarele dupa minim 10 zile de la restart iar plantele reusesc sa se acomodeze si bazinul este ciclat.
Daca o sa ramai la maxim 6 scalari si probabil 2-3 sanitari ai sanse mari sa functioneze fara sa mai fie necesar un alt filtru extern.

Daca vrei plante faine si un scape de revista, ai nevoie de substrat dedicat, probabil si ceva fertilizanti deci aceasta metoda nu o sa functioneze.


Btw : cele mentionat mai sus reprezinta concluziile mele adunate in urma unui experiment care functioneaza de aproximativ 65-70 de zile. Nu reprezinta reteta succesului si nu iti garanteaza rezultate bune insa este o alternativa in situatia in care bugetul tau nu este unul generos acum.

Bafta smilie


#Colectiv
[Email]
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Multumesc!
Multe sfaturi dar nu pot sa le iau pe toate in considerare.
Deja am cheltuit pe acel substrat si 2 culori de nisip de granulatie mare, le-am luat de la shop local, daca nu vor rezista plantele si apoi pestii o sa renunt la ele, decat sa arunc 200 de lei pe fereastra, prefer sa moara un peste de 10 lei, daca nu moare peste atunci il consider succes.
Pietrisul sunt de acord si am scos o parte din el, ideea e ca nu vreau sa stric sau sa arunc totul, prefer sa moara 1-2 pesti sau plantele, daca nu e bine cum am facut straturile. Jos in spate preponderent cel maro este substrat (6kg), apoi cam 2.5kg de nisip alb si inca 2.5kg nisipul rosu pentru contrast.
Legat de nisipul fin de 1mm, vreau sa pun dar are ceva daca adaug deasupra lui nisipul rosu de granulatie mai mare in spatele acvariului pentru a da contrast? Aspectul vizual e cel mai important, ca de aia am si decis sa ma reapuc de acvariu, dar nu vreau sa fac o patima din acest hobby vechi.
Pietrisul nu prea am cu ce sa-l strecor ca sa renunt la el complet, nici mie nu imi place, am scos o parte din el manual.
Legat de filtru, cum a zis un coleg de forum, o sa fie 2 scalari de test, daca totul e ok o sa mai pun 2 si probabil 2-3 sanitari sa curete resturile de mancare. Dar o sa cumpar un filtru mai potent extern, m-am gandit la
Eden 501, sau un Eheim mai econom...din cate am inteles sunt printre cele mai bune.
Legat de apa si pentru a adauga 2-3 boabe de mancare de catei o sa fac asta, pot sa o pun oricand? Nu stiu nici eu cand o sa imi ajunga plantele si mancarea de pesti...pe nevertebrate au zis ca 10-15 zile lucratoare.
Iar pestii o sa ii iau local, 2 scalari micuti.
Apa nu am filtrat-o special, dar stiam ca imi scoate clorul din ea filtrul, si daca tot am sistem de filtrare m-am gandit ca e mai benefic pentru acvariu. Are duritate mare apa mea si excesiv de mult clor, plus ca filtrul elimina si metale grele periculoase.
Frunze o sa incerc sa iau de pe la Dunare ca sunt aproape de Dunare ca sa am un adaos de bacterii. Pamant fertil de plante ar fi fost benefic sfatul daca il stiam inainte sa pun substratul, dar ulterior nu mai mai am cum sa stric totul si sa dau pe fereastra.

Plante comandate:

Dennerle Eleocharis pusilla In-Vitro

Dennerle Lagenandra meeboldii Red

Dennerle Microsorum Pteropus

Dennerle Echinodorus grisebachii Bleheri

Dennerle Bucephalandra spec Wavy Leaf

Unde e nisipul alb in partea frontala vreau sa incerc sa pun acel soi de iarba care nu creste mai mult de 3-4 cm. Iar unde sunt radacinile de mangrove sa pun planta care creste la nivel mediu, iar restul de 3 plante in spatele acvariului, ca ajung la 25-30cm adulte.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca daca faci lucrurile bine de la inceput o sa salvezi mai multi bani in timp.

#Colectiv
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, bine ai venit pe forum si bine ai revenit in acest hobby frumos.

Acum, nu ai inceput f rau....dar nici fff bine.

Substrat: cel fin (granulatie mica) este ok, doar caci culoarea rosie si albul ala tare nu sunt naturale deloc...in natura nu vezi asa ceva...acum asta e. Poti sa pui peste cel rosu (daca nu il poti scoate) ceva substrat albe...
Ideal substratul sa fie aceeasi culoare si aspect natural, eu as recomanda asa ceva: https://www.nevertebrate.ro/nisip-dupla-ground-colour-river-sand-04--06-mm-10-kg-31052 sau
https://www.nevertebrate.ro/nisip-dennerle-crystal-quartz-gravel-natural-white-10kg-17165
Acum, piestrisul ala mare incearca sa l scoti cat poti....si sa ramana doar nisipul de granulatie mica....ideal sa l scoti si pe cel rosu.
Daca vrei sa completezi substrat cu ceva natural poti (ideal grosimea substratului sa fie de 5-6cm peste tot).

Filtrare: depinde ce filtru hang on ai luat, poate daca e mare si incape in el material filtrant biologic destul te ajuta, dar tot as recomanda pe viitor un filtru extern Eheim sau Eden (cum ai zis).
Eheim ar merge asta: https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-2215-classic-350-15583 sau altul ceva similar. Gasesti si pe alte site-uri.

Apa: e fff bine ca ai pus apa filtrata, mai ales ca ai duritate mare si clor mult. e bine cum faci si asa fa in continuare pt schimbul de apa saptamanal.
Nu trebuie sa adaugi verde de malachit, dar ar fi benefice ceva bacterii gen, Seachem Stability, prodibio digest, easy life easy start si multe altele (poate gasesti la petshop la tine).

Plante: cele alese sunt ok, toate sunt easy in afara de Eleocharis pussilla, care nu cred ca o sa ti reziste.
Oricum cum ai zis ca vrei sa le aranjezi e bine..in fata mi se pare cam subtire substratul dar tu stii mai bine cum e.

Pesti: ii adaugi dupa 4-6 saptamani, cand acvariul e ciclat. E ok 2 scalari si 5-6 corydoras. Eventual si ceva neoni sau ceva din zona Amazon sa mearga cu scalarii. Dar nu te grabi cu pesii inca...eventual poti adauga corydorasii si 2 ancistrusi dupa 2-3 saptamani, pt ca sunt mai rezistenti.
Citeste despre ciclare, ai mai sus link si pe forum ai full de informatii utile despre un nou acvariu.

Mancare: eu nu as adauga mancare de catei/pisici, as prefera sa adaug mancare de pesti (gasesti la petshop cu siguranta),.....si recomanda JBL. Dennerle, Tetra, Tropical...etc. Vezi ce gasesti, dar Tetra si JBL sigur este.

Lumina: ai nevoie de o lampa led sau cu neoane. Daca ne spui dimensiunile acvariului putem recomanda, dar gasesti multe pe Nevertebrate.ro: https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/lumina-acvariu-35/lampa-de-acvariu-233/

Nu lua frunze de la Dunare, daca nu vrei sa faci cum a facut Thereau....el are alt tip de acvariu...eu nu recomnada nimic din natura pt ca adaugi tot felul de paraziti si boli. Ce a recomandat colegul Thereau e altceva....citeste postarea lui.

Oricum alte intrebari mai ai suntem aici, dar cu cat investesti cu cap de la inceput iti va fi bine pe viitor si nu o sa pierzi asa multi bani (crede ma ca toti am patit asa).

An nou fericit! Si bafta cu noul acvariu.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/12/2023 15:18:47


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Ok bun, o sa fac in felul asta, il scot pe cel rosu si voi adauga alb cu granulatie mai mica direct peste substratul maro, pe cel alb existent il las ca este destul de fin, spre deosebire de cel rosu si voi pun cam 6kg in total peste, ar trebui sa ating in total undeva la 4-5cm cu tot cu substratul maro, iar pentru decor o sa il pun la loc in spate pe cel rosu, imi place ca nu are muchii ascutite si da bine.
Nisipul alb actual are deja o granulatie foarte mica si consider ca nu are sens sa il scot, o sa pun peste el.
Crezi ca nisip cu granulatie mica negru ar fi contra-indicat? Nu cred ca am vreo sansa sa reproduc mediul natural al scalarilor, dar trebuie sa tinem si noi cont ca pestii exotici domesticiti in acvariu sunt diferiti de cei care traiesc in mediul natural, sunt foarte specimene imperecheata si adn-ul lor nu cred ca se mai apropie deloc de cei din "salbaticie"
Pe vremuri era simplificat si nu era asa mare diversitatea si soiuri de pesti.
Cel alb cred ca are deja granulatia potrivita este cam de 1mm sau chiar mai mic.
Substratul (cel maro) are cam aceeasi granulatie cu nisipul rosu, cam 2mm cred ca are. Inlatur cat pot de bine doar stratul rosu si voi mai pune 5-6 kg de nisip mai fin alb (daca nu gasesc negru).
Mancarea de pesti este comandata cu plantele si am luat de test asa ceva:

Hrana congelata Tubifex 100g 3 plicuri

Hrana pesti Dennerle Complete Flakes fulgi 200ml

JBL Week-end

Nu prea am cum sa mai schimb comanda de la nevertebrate, deja este platita cu tot cu plante, o facusem dinainte sa fac contul pe forum.
Nu stiu daca pot sa mai adaug la comanda, si poate se amana si mai mult transportul ei daca intervin si o modific, prea complicat.
Mi-ai mai zis de ceva bacterii cred sau denumiri: Seachem Stability, prodibio digest, easy life easy start ? Se pot gasi pe la farmaciile veterinare asa ceva? Sau numai la magazine de specialitate?
O sa merg la shopul local sa caut nisip si ma pot orienta si pentru acele substante/tratamente cu bacterii, si aici am mari dificultati pentru ca nu prea mai sunt prin oras locuri pe unde sa gasesc produse de acvaristica, deci limitari mari din privinta asta. Practic 2 magazine in total.

[Thumb - IMG_20231228_153654.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 28/12/2023 15:55:47

FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Gata, au ajuns plantele si nisipul de granulatie mai mica, am mers pe negru.
O planta inalta a venit cu gauri severe in ea, am impartit-o in doua mai mici cu 3-4 frunze fiecare. Credeti ca este necesar sa ii dau lumina mai multa? O fi lipsa de clorofila din cauza ca a stat in cutie aproape 48 de ore?
Celelalte 4 soiuri de plante sunt ok, tinand cont ca este iarna si in cutie a fost un recipient caldut ca sa stea calde pe transport, dar nu cred ca a facut fata.
A venit si mancarea si am pus cativa fulgi in acvariu ca sa incerc sa adaug bacterii, sper prin plantele astea sa fi fost cateva bacterii si sa ajute.
Intrebarea mea este daca trebuie schimbata apa pentru plante inainte sa bag pesti? Sau nu este obligatoriu sa o schimb daca nu am decat plante ?
[Thumb - IMG_20240116_183332.jpg]

[Thumb - IMG_20240116_183631.jpg]

[Thumb - IMG_20240116_183315.jpg]

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plantele puse in faza asta sunt oricum de sacrificiu, nu te astepta sa reziste. De aia e bine sa pui plante ieftine la inceput si dupa 2-3 luni ceva mai pretentios.

E posibil ca planta sa fi avut de suferit tocmai de la saculetii termici, poate s-a incalzit prea tare, de aia iarna nu e recomandat sa cumparam online plante si vietati.

Eu as fi scos tot pietrisul vechi si as fi pus substrat fertil si peste el nisipul negru, adica un restart complet.
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Tocmai planta ieftina are acele g?uri severe pe ea. Echinodorus grisebachii Bleheri ... celelalte par ok.
Nu aveam sanse sa cumpar local plante...pestii o sa ii iau local.
Nu asa era ordinea? Plantele mai intai, apoi pestii dupa ce vad daca au succes plantele?
Vreau sa am gazon pe cel putin 3 sferturi din suprafata..... iar restul plantelor in spate pentru scalari.
Cat trebuie sa tin asa acvariul? Cand e recomandat sa incerc 4 scalari mici?
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam asa se intampla cu echinodorusul din cate imi dau eu seama.
Acum 2 luni am luat un echinodorus imens din piata si pana nu i s-au uscat absolut toate frunzele vechi nu a inceput sa se dezvolte. Recomandarea mea e sa ii dai pace, oricum frunzele vechi se usuca toate(flo avea o explicatie pertinenta cum ca sunt crescute emers si au nevoie de timp de acomodare). Nu stiu daca asta e valabila pentru toate insa la mine asa a functionat.

Colegul Bayek ti-a dat cel mai bun sfat, sa iei plante ieftine pe care sa le pui in bazin si apoi o sa vezi care merge si care nu. O sa ai nevoie de frunze uscate si pesti morti in bazin ca pape si plantele tale ceva.

Da-i putin timp bazinului sa se maturizeze si o sa vezi ca lucrurile se schimba, momentan tu incerci sa cresti plante si pesti in apa potabila de la robinet ceea ce face imposibila dezvoltarea vietuitoarelor

#Colectiv
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

FlaviusTech wrote:Tocmai planta ieftina are acele g?uri severe pe ea. Echinodorus grisebachii Bleheri ... celelalte par ok.
Nu aveam sanse sa cumpar local plante...pestii o sa ii iau local.
Nu asa era ordinea? Plantele mai intai, apoi pestii dupa ce vad daca au succes plantele?
Vreau sa am gazon pe cel putin 3 sferturi din suprafata..... iar restul plantelor in spate pentru scalari.
Cat trebuie sa tin asa acvariul? Cand e recomandat sa incerc 4 scalari mici?


Este ok, deocamdata. Plantele astea vezi tu ce rezista, dar nu o sa reziste multe.
Incearca sa cauti acvaristi la tine in localitate si sa iei de la ei plante, se vor adapta mult mai usor la tine si vor fi ok.

Gazon, pentru el trebuie lumina buna, si tu nu ai. Deci noh...greu va fi daca nu pui o lampa de calitate.

Bacteriile de care ti-am zis le gasesti doar in pet shop uri care au si acvaristica si nici in alea toate, alternativa e sa comanzi de pe internet. La Farmacia Veterinara nu sunt sau nu prea sunt pt acvaristica.

Acvariul ar trebui sa finalizeze ciclul azotului in 4-5 saptamani, sau mai mult...depinde ce faci tu. Deci pana nu este ciclat nu prea as introduce pesti, eventual ceva corydorasi si ancistrus.

Substratul per total cum arata mie mi se pare prea gros...si nu prea imi place cum arata (adica acum ai 3 culori si in natura avem 1 singura culoare...intelegi ?). Era fain daca faceai cum a zis Bayek mai sus, sau macar lasai doar de ala negru.

Mediul scalarilor sa stii ca nu e cu substrat negru...ei traiesc in amazon si acolo este substrat bej..crem, ceva de genul....din filmarile ce le am vazut io pe net
Nu a zis nimeni sa reproduci exact mediul scalarilor, dar totusi trebuie sa ai un acvariu apropiate de natura, cat de cat.

Hrana JBL Week-end este doar pt cand pleci in concediu, in rest nu o folosi. Si atunci cand mergi in concediu peste 1 saptamana da...in rest sub 1 saptamana pestii nu au nimic.
Totusi, in loc de hrana asta iti recomanda hranitor automat.

Nu ai mai zis nimic de filtru. Ce filtru ai la acvariu?

Scalarii mai ai rabdare pana sa ii cumperi.....este timp. peste 1 luna minim.

Mai cauta plante la tine in localitate si mai adauga plante...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2024 09:20:38


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Salut,
Cred ca deja reconsider sa incerc din prima scalarii...s-ar putea sa ma orientez spre specii care prefera apa mai rece din cauza amplasamentului acvariului, este pe un hol si departe de calorifere si geamuri, iar iarna apartamentul este incalzit de la racordul orasului, nu am incredere ca pot sa incalzesc in anumite perioade acel hol, este mereu racoros si iarna si vara.
Nu am incredere in heater, am luat un sh Eheim 50w, cred ca mai iau inca unu de 50w pt redundanta.
Filtre am luat 2, tidal 35 si hailea ieftin de 60 de lei tot pentru redundanta. Sa am pentru urgente in caz ca crapa tidal.
Din pacate nici nu pot sa stau prea mult timp sa petrec cu acvariul si de aceea cred ca o sa merg pe speciii care sa reziste la temperaturi mai mici.
Ma gandeam la guppy+neon+ yellow shrimp sau eventual ancistrus.
Plantele nu o duc rau, doar acel Dennerle Echinodorus grisebachii Bleheri care a venit cu frunzele subtiri si gaurite pe mijlocul frunzei pare sa o duca rau, i-am taiat acele frunze mari gaurite, am inteles ca e mai eficient sa creasca si sa se adapteze de la frunzele mici.
Gazonul incepe sa dea lastari noi, se multiplica, putin mai greu, dar cred ca o duc bine plantele.
Am observat un efect ciudat la filtru, la prima curatare, are piatra ponce cred in el si s-a facut roz.
Din ce am citit ar fi alge benefice si sunt semne ca se formeaza ciclul acvariului.
Cat despre substrat, intr-adevar am combinat mai multe tipuri si culori, dar asa si vreau sa fie tot acvariul bi-color, negru+rosu, iar plantele verzi+rosu.
Dar intr-adevar am pus la straturile de jos cam multe tipuri..., trebuia sa tin totul simplu.
Nu prea cred in teoria cu mediul natural, de vreo 200 de ani exista acvaristica si nu mai sunt la fel speciile, s-au adaptat la captivitate si probabil nu ii afecteaza mult pe pesti faptul ca vad anumite culori pe fundul acvariului.
Nu cred ca sunt specii luate direct din natura care pot sa reziste prea bine in acvariu, idiferent ce conditii le-ai face.
Pacat ca nu auzim ce spun pestii!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2024 17:26:11

dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Pesii nu spun nimic dar iti arata prin schimbrile lor de comportament.
Substratul colorat sau decorurile de plastic nu sar in ochi pestilor, doar ca ii pot afecta daca elimina in timp ceva compusi toxici. Dar trebuie sa sara in ochi acvaristului care stie cum arata natura ca a fost la plaja, in padure la un gratar, la pescuit si a vazut prin apa cateodata limpede cum arata fundul baltii/marii.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dadu wrote:Pesii nu spun nimic dar iti arata prin schimbrile lor de comportament.
Substratul colorat sau decorurile de plastic nu sar in ochi pestilor, doar ca ii pot afecta daca elimina in timp ceva compusi toxici. Dar trebuie sa sara in ochi acvaristului care stie cum arata natura ca a fost la plaja, in padure la un gratar, la pescuit si a vazut prin apa cateodata limpede cum arata fundul baltii/marii.


Bine punctat!
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Treaba cu substratul colorat (mai lipsec plantele de plastic si ceva statuete cu scafandrii si o lada cu comoara sau poate si o epava.. un castel..)e doar un kitsch de prost gust, acela e doar un balci colorat, o manea acvaristica. Si da intradevar fiecare "asculta" ce-i place acasa la el. Dar faptul ca incercam sa tinem pesti reprezinta o incercare de a ne apropia de natura nu de artificial
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

ocean wrote:Treaba cu substratul colorat (mai lipsec plantele de plastic si ceva statuete cu scafandrii si o lada cu comoara sau poate si o epava.. un castel..)e doar un kitsch de prost gust, acela e doar un balci colorat, o manea acvaristica. Si da intradevar fiecare "asculta" ce-i place acasa la el. Dar faptul ca incercam sa tinem pesti reprezinta o incercare de a ne apropia de natura nu de artificial


Total de acord. Aici se face diferenta intre acvaristica si borcane cu apa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plus ca culorile pestilor se vad mai greu cand pietrisul este vopsit in toate culorile
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Noh, eu nu cred ca mai are rost sa ii scriu colegului, ca i-am exprimat toti cam ce si cum.

Poti linistit sa ai incredere in heatere, mai ales in Eheim care sunt cele mai bune de pe piata eu am doar Eheim, incalzitoare de acvariu.

Temperatura in acvariu daca este minim 25-26 grade este ok.

Sa stii ca si noi toti acvaristii tot cu incalzitoare incalzim acvariile, mai ales iarna.
Si sa stii ca sunt si pestii prinsi din salbaticie, mai rar pe la noi in Romania, dar sunt.......chiar sunt romani care au pesti adusi din zona America de sud...si i-au chiar inmultit etc. Oricum aici povestea este lunga......lunga.....de tot.

Asteptam o poza cu acvariul tau, sa vedem cum evolueaza.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com