[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimb de borcane  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello Dragilor,

Astazi mi-am facut curaj si dupa multe calcule si masuratori am hotarat sa iau un bazin nou pentru experimentul meu cu melci(mai aruncati acum cu pietre )

Bazin aproximativ 38 Litrii, am pus 5-6kg de pamant de flori si 10kg nisip ca si substrat(am folosit si substratul din borcanul 1 ca si completare)

Am aruncat cateva plante :

Am mai luat doua plante rosii din piata(nu am habar cum se numesc)
Un anubias pitic
1-2 Bucephalandra
1-2 Microsorium(tot incerc sa imi dau seama cum functioneaza vrajeala asta)
Ceva "marar"

Vietuitoare :

12-15 Spixi
1 Pomaceea mov
1 Betta

Lumina : 1 banda led cumparata din obor la 13 RON (aproximativ 17 RON cu toate acesoriile, legaturi wago, cablu stecher, probabil investitia mare o sa fie priza programabila aici)

Filtrare N\A
Pompa aer N\A


Hrana la 4 zile 2-3 bobite tetra discus

Poze proaspete, are nevoie de ceva timp pana se stabilizeaza :


[Thumb - WhatsApp Image 2023-12-20 at 20.54.42 (4).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2023-12-20 at 20.54.42 (1).jpeg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pic
[Thumb - WhatsApp Image 2023-12-20 at 20.54.42 (2).jpeg]


#Colectiv
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Chiar este relevant ca: Pomacea.. , este mov?

Alte' interesante nu citesc.

Like: marar.

On topic: sa vedem si afla-m cum merge treaba...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fain si bafta!

Cam gros substratul...dar inteleg daca nu vrei filtrare. O sa fie ok sa speram

Anubias, microsorum si Bucephalandra se leaga sau lipesc de pietre sau lemne.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2023 16:00:04


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Fain si bafta!

Cam gros substratul...dar inteleg daca nu vrei filtrare. O sa fie ok sa speram

Anubias, microsorum si Bucephalandra se leaga sau lipesc de pietre sau lemne.


Tnx!

Substratul face parte din plan, o sa incerc sa il folosesc ca si filtrare...

Cu Anubiasu si Bucephalandra am prins repede smecheria insa Microsorumul imi da batai de cap, nu am reusit sa scot mare lucru din el, am vazut multe tufe de microsorum super frumoase insa la mine mai mult de 2-3 frunze nu face )

Mai am nevoie de ceva pietre si lemne pentru bazin, o sa ies la un off road de sarbatori sa vad ce gasesc insa mai are nevoie de ceva timp pana o sa se inteleaga ceva

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Iti tin pumnii ca buce sa-ti mearga intr-un set up nou.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Iti tin pumnii ca buce sa-ti mearga intr-un set up nou.


Pare ca buce merge in orice conditii la mine pana acum mai multe probleme am avut cu anubias ul care era plantat in lumina directa. Dupa ce le am ascuns de lumina au inceput sa se dedvolte

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Chiar este relevant ca: Pomacea.. , este mov?

Alte' interesante nu citesc.

Like: marar.

On topic: sa vedem si afla-m cum merge treaba...


Salut,

Ma intrebi daca este relevant sau nu ca pomacea este mov ?

Te rog sa fii bland cu mine si sa ma crezi pe cuvant ca nu imi dau seama daca te pot ajuta cu ceva aici

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Thereau wrote:
flo77 wrote:Iti tin pumnii ca buce sa-ti mearga intr-un set up nou.


Pare ca buce merge in orice conditii la mine pana acum mai multe probleme am avut cu anubias ul care era plantat in lumina directa. Dupa ce le am ascuns de lumina au inceput sa se dedvolte

La mine daca acvariul nu-i ciclat si stabil cat de cat, buce face fite.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:
Thereau wrote:
flo77 wrote:Iti tin pumnii ca buce sa-ti mearga intr-un set up nou.


Pare ca buce merge in orice conditii la mine pana acum mai multe probleme am avut cu anubias ul care era plantat in lumina directa. Dupa ce le am ascuns de lumina au inceput sa se dedvolte

La mine daca acvariul nu-i ciclat si stabil cat de cat, buce face fite.


Teoretic bazinul cel nou este ciclat, am pus substat dintr un set up vechi, si toata apa este din bazinul cel mare.

Cu siguranta are legatura cu bazinul daca este ciclat sau nu pentru ca e clar ca nu pot sa creasca in "apa chioara" insa un fenomen comun observat la majoritatea plantele achizitionate de mine a fost "perioada de aclimatizare/acomodare"

La unele plante perioada a fost mai mica 3-7 zile insa am si plante care dupa mai bine de o luna inca se aclimatizeaza.

De ex, echinodorus si vallisneria au pierdut toate frunzele pe care le aveau cand le am plantat iar acum au frunze noi perfect sanatoase..

Poate ma insel, inca invat cum sta treaba cu buruienile

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Dupa ce ciclarea se termina, acvariul nu este inca stabil, substratul inca mai lucreaza. In aceasta perioada algele isi fac aparitia. Nu am nici eu un"green thumb" dar am constatat ca in acea perioada buce nu o duce bine la mine.
Daca ai cumparat echinodorusi de la magazin, aia sunt crescuti de obicei emersed si dureaza ceva pana face tranzitia la forma subacvatica. Probabil ca si forma frunzelor este diferita in cele 2 caziri.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fain, nu arata rau deloc. Substratul… dar daca zici ca e in plan, e ok.

Anubias si buce sunt mai mult de semiumbra, nu le place lumina, desi buce se adapteaza si la lumina puternica. Anubias nu prea, tinde sa faca gsa. Buce isi revine repede, eu aproape am omorat unele cand am facut acvariul de creveti, cu substrat nou akadama, ciclare de la zero. Si-au revenit super, dar dupa cateva luni.

Microsorum e capricios, dar in timp isi da drumul si el, la fel si echinodorus, dupa ce isi dezvolta radacinile.

Pomaceea mov e ok, inseamna ca e copt. Aia galbeni sunt verzi.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Fain, nu arata rau deloc. Substratul… dar daca zici ca e in plan, e ok.

Anubias si buce sunt mai mult de semiumbra, nu le place lumina, desi buce se adapteaza si la lumina puternica. Anubias nu prea, tinde sa faca gsa. Buce isi revine repede, eu aproape am omorat unele cand am facut acvariul de creveti, cu substrat nou akadama, ciclare de la zero. Si-au revenit super, dar dupa cateva luni.

Microsorum e capricios, dar in timp isi da drumul si el, la fel si echinodorus, dupa ce isi dezvolta radacinile.

Pomaceea mov e ok, inseamna ca e copt. Aia galbeni sunt verzi.


Multumesc! Pai buce e de la tine tot... A mers bine de la inceput, recunosc ca nu stiam despre aceasta minunatie insa acum e preferata mea alaturi de anubias.

Exact asta am observat si eu la microsorum si echinodorus, au nevoie de o perioada mai lunga de acomodare.

Melcu copt e melcu discordiei

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Dupa ce ciclarea se termina, acvariul nu este inca stabil, substratul inca mai lucreaza. In aceasta perioada algele isi fac aparitia. Nu am nici eu un"green thumb" dar am constatat ca in acea perioada buce nu o duce bine la mine.
Daca ai cumparat echinodorusi de la magazin, aia sunt crescuti de obicei emersed si dureaza ceva pana face tranzitia la forma subacvatica. Probabil ca si forma frunzelor este diferita in cele 2 caziri.


Echinodorusul este luat din piata de la Obor de la un comerciant. Face sens ce spui insa nu inteleg cum arata plantele alea excelent in bazinele de expozitie cu apa chioara iar in prima zi cand o aduc la mine incep sa se usuce frunzele si sa se readapteze.

Ex concret am urmarit planta vreo saptamana in piata si nu avea o frunza uscata, era intr un bazin cu carasei intr un ghiveci. Ziua 1 la mine au inceput frunzele sa se ingalbeneasca. Nu ma deranjeaza procesul de acomodare, face parte din joc, frunzele uscate par o sursa buna de hrana pentru pesti insa nu inteleg de ce procesul acesta incepe la mine in bazin

Fascinanta lumea asta a buruienilor smilie

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Daca ai luat planta de la un particular, este posibil ca se fi trecut deja prin perioada de tranzitie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Echinodorus pink miracle in tranzitie
image
Red Rubin si Soekarno cu tranzitia terminata
image
image

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Echinodorus pink miracle in tranzitie
image
Red Rubin si Soekarno cu tranzitia terminata
image
image


Ce frumos arata... Folosesti ceva co2, fertilizant acolo? Sau merg fara caci pink miracle ala e incredibil de frumos

#Colectiv
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Echinodorus e planta cu radacini bogate, la fel ca cryptocoryne. Asta inseamna ca nu strica sa folosesti root tabs din cand in cand. Ei am folosit Masterline si Tropica, am fost mai multumit de Tropica, stau mai bine in substrat si se dizolva mai repede capsula.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Pink Miracle e inca foarte firava. In acvariul in care este folosesc fertilizare la radacina caci substratul e epuizat demult. Folosesc si fertilizare in coloana de apa dar mai mult K si micro. Deoarece am apa de la robinet moale kH =0-1, Gh=1-2 folosesc saruri sa ridic GH alte 1-2 grade. Mai folosesc extract de apa neagra facut de mine. Nu folosesc CO2 in acvariul ala pentru ca consider ca e prea riscant, dar mai pun din cand in cand ceva carbon lichid. Lumina e medie, temperatura ridicata 29-30 C.
Red Rubin si Soekarno sunt in alte acvarii. Red Rubin a fost initial in acvariul cu Pink Miracle dar am facut reamenajari si am impartit "mama" de red rubin in mai multi pui.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Echinodorus e planta cu radacini bogate, la fel ca cryptocoryne. Asta inseamna ca nu strica sa folosesti root tabs din cand in cand. Ei am folosit Masterline si Tropica, am fost mai multumit de Tropica, stau mai bine in substrat si se dizolva mai repede capsula.


Tocmai de asta intrebam caci eu nu vreau sa adaug fertilizant sau co2 insa cred ca daca bazinul se maturizeaza o sa pot usor usor sa cresc si plante lvl 2

#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com