[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Renunt sa mai cumpar peste betta  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Mam documentat si am cerut ajutor ca-sa ofer conditi care zic eu decente,fata de cum sunt tinuti in magazine cu un acvariu foarte mic sau paharel cu fecale sau mancare la fund etc.

Ultimul peste betta a rezistat 3 luni si plecase spre 4 luni,cumparat pe 25 sau 26 iulie,seara am venit de la tara iam dat parca o bobita sau 2 etc sa comportat normal. Ce mi se pare extrem de ciudat schimbarea brusca care o are un peste betta,nu mia dat nici un semn ca sar simti rau,a doua zi incepuse sa se comporte ciudat,gen iesea foarte des la suprafata sa ia aer,statea la fund si isi pierdea echilibrul,nu mai manca logic,iar in 2 zile a murit.

In ce conditi lam tinut ? acvariu de 5l,incalzitor de calitate Tetra Tetratec HT 25,Filtru Cascada Happet Nano isi face treaba cu brio,temperatura setata la 27 de grade dar termometrul arata 30 de grade ma gandesc plus temperatura din camera,pietre mici naturale, Planta Anubias Nana naturala etc.

La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

La cat timp primea betta mancare,pai inainte sa plec la munca undeva la 08:30 dimineata, 3 poate 4 bobite mancare speciala pentru betta,si poate seara la 10:00 mai primea un mic stimulent o bobita poate 2 etc

La ce am ajuns la cocluzie nu cred ca un peste betta traieste mai mult de cateva lunii,nu conteaza ce conditi oferi tu,ori betta sunt batrani cand sunt vanduti pentru ca nai cum sa sti varsta,ori deja sunt bolnavi dar ca boala sa avanseze ii trebuie conditi,sau nu se poate adapta nu ca ar fi tinut intrun medium stresat,iar in acvariu isi vedea clona lui si isi umfla coada etc.

Am incercat si cred ca renunt la betta,sunt frumosi da,sunt usor de intretinut da,mor repede din nimic da,pot fi ajutati ? nu prea, odata ce se îmbolnavesc din nimic,moarte este sigura.

This message was edited 6 times. Last update was at 05/11/2023 01:28:16

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ceva nu faci bine, betta traiesc cam 2 ani si fara filtrare, importanta e temperatura, igiena..
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Demonu wrote:Mam documentat si am cerut ajutor ca-sa ofer conditi care zic eu decente,fata de cum sunt tinuti in magazine cu un acvariu foarte mic sau paharel cu fecale sau mancare la fund etc.

Ultimul peste betta a rezistat 3 luni si plecase spre 4 luni,cumparat pe 25 sau 26 iulie,seara am venit de la tara iam dat parca o bobita sau 2 etc sa comportat normal. Ce mi se pare extrem de ciudat schimbarea brusca care o are un peste betta,nu mia dat nici un semn ca sar simti rau,a doua zi incepuse sa se comporte ciudat,gen iesea foarte des la suprafata sa ia aer,statea la fund si isi pierdea echilibrul,nu mai manca logic,iar in 2 zile a murit.

In ce conditi lam tinut ? acvariu de 5l,incalzitor de calitate Tetra Tetratec HT 25,Filtru Cascada Happet Nano isi face treaba cu brio,temperatura setata la 27 de grade dar termometrul arata 30 de grade ma gandesc plus temperatura din camera,pietre mici naturale, Planta Anubias Nana naturala etc.

La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

La cat timp primea betta mancare,pai inainte sa plec la munca undeva la 08:30 dimineata, 3 poate 4 bobite mancare speciala pentru betta,si poate seara la 10:00 mai primea un mic stimulent o bobita poate 2 etc

La ce am ajuns la cocluzie nu cred ca un peste betta traieste mai mult de cateva lunii,nu conteaza ce conditi oferi tu,ori betta sunt batrani cand sunt vanduti pentru ca nai cum sa sti varsta,ori deja sunt bolnavi dar ca boala sa avanseze ii trebuie conditi,sau nu se poate adapta nu ca ar fi tinut intrun medium stresat,iar in acvariu isi vedea clona lui si isi umfla coada etc.

Am incercat si cred ca renunt la betta,sunt frumosi da,sunt usor de intretinut da,mor repede din nimic da,pot fi ajutati ? nu prea, odata ce se îmbolnavesc din nimic,moarte este sigura.


Salutare,

Eu as face in felul urmator :

Pamant 1cm, Nisip 2-3 cm. As mai aduce niste plante, vallisneria, criptocoride, d`astea ieftinesi as planta acvariul 50% (o sa se inmulteasca repede)
Lasi bazinul la ciclat 2 sapt, nu bagi nimic din comert, poti sa bagi 1 melc intre timp.
Dupa 2 saptamani aduci pestele.
Recomand schimb de apa doar daca observi ceva neobisnuit in bazin, ceva care sa te ingrijoreze. Daca lucrurile merg bine lasa-le asa.
De mancare da-i de maxim 2-3 ori pe saptamana cate 2-3 bobite



#Colectiv
[Email]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

ocean wrote:Ceva nu faci bine, betta traiesc cam 2 ani si fara filtrare, importanta e temperatura, igiena..


Am explicat rutina care o faceam cand erea,ce naiba sa fac mai mult ? Imi scapa mie ceva care eu nustiu ?
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Thereau wrote:
Demonu wrote:Mam documentat si am cerut ajutor ca-sa ofer conditi care zic eu decente,fata de cum sunt tinuti in magazine cu un acvariu foarte mic sau paharel cu fecale sau mancare la fund etc.

Ultimul peste betta a rezistat 3 luni si plecase spre 4 luni,cumparat pe 25 sau 26 iulie,seara am venit de la tara iam dat parca o bobita sau 2 etc sa comportat normal. Ce mi se pare extrem de ciudat schimbarea brusca care o are un peste betta,nu mia dat nici un semn ca sar simti rau,a doua zi incepuse sa se comporte ciudat,gen iesea foarte des la suprafata sa ia aer,statea la fund si isi pierdea echilibrul,nu mai manca logic,iar in 2 zile a murit.

In ce conditi lam tinut ? acvariu de 5l,incalzitor de calitate Tetra Tetratec HT 25,Filtru Cascada Happet Nano isi face treaba cu brio,temperatura setata la 27 de grade dar termometrul arata 30 de grade ma gandesc plus temperatura din camera,pietre mici naturale, Planta Anubias Nana naturala etc.

La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

La cat timp primea betta mancare,pai inainte sa plec la munca undeva la 08:30 dimineata, 3 poate 4 bobite mancare speciala pentru betta,si poate seara la 10:00 mai primea un mic stimulent o bobita poate 2 etc

La ce am ajuns la cocluzie nu cred ca un peste betta traieste mai mult de cateva lunii,nu conteaza ce conditi oferi tu,ori betta sunt batrani cand sunt vanduti pentru ca nai cum sa sti varsta,ori deja sunt bolnavi dar ca boala sa avanseze ii trebuie conditi,sau nu se poate adapta nu ca ar fi tinut intrun medium stresat,iar in acvariu isi vedea clona lui si isi umfla coada etc.

Am incercat si cred ca renunt la betta,sunt frumosi da,sunt usor de intretinut da,mor repede din nimic da,pot fi ajutati ? nu prea, odata ce se îmbolnavesc din nimic,moarte este sigura.


Salutare,

Eu as face in felul urmator :

Pamant 1cm, Nisip 2-3 cm. As mai aduce niste plante, vallisneria, criptocoride, d`astea ieftinesi as planta acvariul 50% (o sa se inmulteasca repede)
Lasi bazinul la ciclat 2 sapt, nu bagi nimic din comert, poti sa bagi 1 melc intre timp.
Dupa 2 saptamani aduci pestele.
Recomand schimb de apa doar daca observi ceva neobisnuit in bazin, ceva care sa te ingrijoreze. Daca lucrurile merg bine lasa-le asa.
De mancare da-i de maxim 2-3 ori pe saptamana cate 2-3 bobite




Salut explica tu unde naiba am gresit ? ca eu nu mai inteleg nimic ? Nu inteleg ce zici,mancare nu se da in fiecare zi cate 2 sau 3 bobite, sau dau 2 sau 3 bobite odata la saptamana ?

Si care este naiba temperatura corecta sai fie bine ? Ca nici 25 si 26 de grade nui wow dar nici 27 nui buna ? sa fi fost la 28 de grade nu-l prajea ?

Eu mai am o teorie sa fi facut gresala sai dau seara 1 sau 2 bobite ca un mic stimulent in loc sa raman la regula de 2 sau 3 bobite pe zi ?

This message was edited 4 times. Last update was at 05/11/2023 14:08:47

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu iti bate capul cu temperatura, tine bazinul in casa la temperatura camperei! Nu am avut niciodata incalzitor la bazin si am crescut tot felul de pesti.

Mancarea este cel mai mare dusman al hobiului. Da i mancare odata de doua ori pe saptamana 2-3 bobite si este suficient.

Daca plantezi acvariul minim 50% si bagi niste poetre si niste lemne nu o sa ai nevoie niciodata sa schimbi apa, pestele o sa fie fericit.


Nu cred ca gresesti undeva insa eu iti recomand sa schimbi apa foarte rar si foarte putin 10% maxim 20-30% daca bazinul o ia razna (doar situatio extreme)


Inceraca un bazin cum iti recomand si iti garantez ca o sa functioneze si pestele o sa fie fericit.

Trebuie sa urmaresti doar cateva aspecte : Substrat generos 1 CM pamant si 3-4 Cm Nisip

Minim 50% plantat

Lemne/Pietre - poti sa bagi orice lemn si piatra de le gasesti in natura, nu este necesar sa dai banii pe ele, mergi pe langa un lac, balta si cauta un lemne si poetre care iti plac
Daca sunt din lacuri in care exista viata eu iti recomand sa bagi lemnul direct in bazin, daca vrei sa fie mediu steril poti sa il fierbi


Adauga si 1-2 melci, eu cred ca nu o sa fie deranjat de beta.

Succes si asteptam poze

#Colectiv
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

@Thereau Am vrut sa sciu asta: (Aici, este clar o diferenta de opinii si perceptii...)

Condoleante.

Din tot ce vad aici, se pare ca nu ai gresit cu nimic...

Hai sa scriu ce as face eu daca ar fi sa fac un bazin pentru Betta: (am avut, a trait mai mult decat un an, am cunoscuti care au de 2-3 ani beta inca vii)

1: Bazin de macar 30-40L. (bazinul tau de 5L este foarte instabil si rapid de contaminat/poluat, datorita volumului mic de apa)

2: Nisip 1Cm, lemn, piatra poroasa si buruieni care se pot pune pe lemn si piatra.

3: Pompa/minifiltru pentru valurirea suprafetei apei. (ciclarea/colonizarea cu bactreii va trebui facuta pe suprafetele materialelor din bazin)

4: Temperatura 26-27C. (asigurat, ca nu ajung la extreme de 20 si 32...)

5: Mancare cat mananca o tura/zi, cu 2-3 sortimente.

6: Schimb de apa 50% pe saptamana, verificat NO2 tot la saptamana.

7: PH cat mai aproape de neutru. (PH=7)

Practic, ar fi reteta infailibila pentru a tine un Betta.
__________________________________________________________________
Dar: hai totusi sa ne asigura-m ce nu ai facut ori ce nu ai scris.

1: PH, cat?

2: Temperatura? (termometru a zis ca 30?) ceva nu este bine...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

EverSad wrote:@Thereau Am vrut sa sciu asta: (Aici, este clar o diferenta de opinii si perceptii...)

Condoleante.

Din tot ce vad aici, se pare ca nu ai gresit cu nimic...

Hai sa scriu ce as face eu daca ar fi sa fac un bazin pentru Betta: (am avut, a trait mai mult decat un an, am cunoscuti care au de 2-3 ani beta inca vii)

1: Bazin de macar 30-40L. (bazinul tau de 5L este foarte instabil si rapid de contaminat/poluat, datorita volumului mic de apa)

2: Nisip 1Cm, lemn, piatra poroasa si buruieni care se pot pune pe lemn si piatra.

3: Pompa/minifiltru pentru valurirea suprafetei apei. (ciclarea/colonizarea cu bactreii va trebui facuta pe suprafetele materialelor din bazin)

4: Temperatura 26-27C. (asigurat, ca nu ajung la extreme de 20 si 32...)

5: Mancare cat mananca o tura/zi, cu 2-3 sortimente.

6: Schimb de apa 50% pe saptamana, verificat NO2 tot la saptamana.

7: PH cat mai aproape de neutru. (PH=7)

Practic, ar fi reteta infailibila pentru a tine un Betta.
__________________________________________________________________
Dar: hai totusi sa ne asigura-m ce nu ai facut ori ce nu ai scris.

1: PH, cat?

2: Temperatura? (termometru a zis ca 30?) ceva nu este bine...


Mersi astai viata eu am incercat cat am putut sai ofer o viata comoda

Nu-mi permite spatiul sa pun un acvariu mai mult de 4l sau 5l, ma gandesc avand pe fund pietre mici naturale cumva se incalzea si crestea temperatura la 30 de grade este o teorie. Gen acum incalzitorul este setat pe 26 de grade fara pietre naturale si arata 27 de grade,daca urc temperatura la 27 sigur o sa am 30 poate 31 de grade.

Sincer nu am verificat PH pentru ca daca apa sta 24 de ore are timp clorul sa se evapore,plus ca foloseam solutie de pus in apa (betta basics) cu seringa puneam 1.2 ml solutie,alti tot depe acest forum ziceau 1.7 ml solutie mi se pare cam mult la un acvariu atat de mic.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/11/2023 18:50:14

Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Thereau wrote:Nu iti bate capul cu temperatura, tine bazinul in casa la temperatura camperei! Nu am avut niciodata incalzitor la bazin si am crescut tot felul de pesti.

Mancarea este cel mai mare dusman al hobiului. Da i mancare odata de doua ori pe saptamana 2-3 bobite si este suficient.

Daca plantezi acvariul minim 50% si bagi niste poetre si niste lemne nu o sa ai nevoie niciodata sa schimbi apa, pestele o sa fie fericit.


Nu cred ca gresesti undeva insa eu iti recomand sa schimbi apa foarte rar si foarte putin 10% maxim 20-30% daca bazinul o ia razna (doar situatio extreme)


Inceraca un bazin cum iti recomand si iti garantez ca o sa functioneze si pestele o sa fie fericit.

Trebuie sa urmaresti doar cateva aspecte : Substrat generos 1 CM pamant si 3-4 Cm Nisip

Minim 50% plantat

Lemne/Pietre - poti sa bagi orice lemn si piatra de le gasesti in natura, nu este necesar sa dai banii pe ele, mergi pe langa un lac, balta si cauta un lemne si poetre care iti plac
Daca sunt din lacuri in care exista viata eu iti recomand sa bagi lemnul direct in bazin, daca vrei sa fie mediu steril poti sa il fierbi


Adauga si 1-2 melci, eu cred ca nu o sa fie deranjat de beta.

Succes si asteptam poze


Nu am spatiu sa am un acvariu mare sa zicem 10l,undeva la 4l sau 5l imi permite spatiu,mie imi place sa fie acvariu cat mai simplu si nu incarcat. Nu am timp sa ma joc cu plantele ca sigur este bataie de cap si de munca,normal am 2 mici ghivece Anubias Nana gen o mini padure,iar pe fundul acvariului puneam pietre mici naturale,sa fie la betta cat mai comod sa caute mancare pe jos etc.

Din pacate incalzitor nu este bun pe timp de vara ca atunci sunt temperaturile mari si nu necesita,dar cand vine frigul temperatura din acvariu scade drastic de repede undeva la 23 poate 24,iar asta nui temperatura ok pentru un betta find peste tropical trebuie sa am constant 26 poate 27 de grade.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2023 19:04:46

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De unde ai luat betta? de la ce magazin zic
[WWW]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

ugarit5 wrote:De unde ai luat betta? de la ce magazin zic


Animax ? Si Maxi Pet,oricum amandoua magazine tin betta in niste conditi mizerabile. Cum am spus si repet fecale plus mancare la fund,nu au grije sa aiba curatenie,schimbat apa des,tratata apa,temperatura sa fie de potrivita etc.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/11/2023 15:57:30

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acesta este motivul,am luat si eu betta de la animax si a murit in 2 saptamani. Primele 2 sapt totul bine frumos,apoi o zi era un pic apatic si statea pe fund,a doua zi era mort si albit pe fundul acvariului
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Relevanta afirmatiei, fiind: Care? (traind' in provincie: este clar ca suntem mai prosti` ailalti de nu se freca cu metrou')

De asta` intreb...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2023 21:34:30


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Acesta este motivul,am luat si eu betta de la animax si a murit in 2 saptamani. Primele 2 sapt totul bine frumos,apoi o zi era un pic apatic si statea pe fund,a doua zi era mort si albit pe fundul acvariului


Acum sa nu zici ca sunt rau dar inainte sal cumperi te uiti si tu care este mai energic. Legat ca tia murit in 2 saptamani ceva sa intamplat,pentru ca a murit mult prea repede.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2023 22:15:52

dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Demonu wrote:
La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

mia asta mi-a sarit in ochi. Sa inteleg ca schimbai toata apa la fiecare 4-5 zile ? De ce era nevoie sa scoti pestele separat pentru un schimb de apa la acvariu de 5 litri ? Daca procedai asa mereu si daca schimbai toata apa, atunci era un stres pentru peste si destul de des.
Beta nu are nevoie de curent mare de apa, filtru ala cascada paote il deranjeaza. Un burete bolborositor micut ar fi ok, mai putin deranj in borcan. De ciclare are nevoie chiar daca e beta, minim 3 saptamani. Nu stiu ce curatenie faceai cu pestele separat, poate deciclai acvariul mereu.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Peste betta nu are legatura cu parametri apei prea mult. De obicei se baga de la inceput in bazine si nu au nimic .
Dar cel mai bine se simnt ( din experienta) bazin minim 20 l maxim 40 .
Sa aiba cat mai multe plante sau decor sa se ascund le place mult sa stea singuri si sa aiba pe unde sa se bage toata ziua. Desigur nicu lumina tare nu o agreaza .
Nu stiu daca ai incercat ( nu am citi chiar tot )dar 5 litri sunt foarte putin daca vrei sa traiasca mai mult. Bafta
[Email]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

dadu wrote:
Demonu wrote:
La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

mia asta mi-a sarit in ochi. Sa inteleg ca schimbai toata apa la fiecare 4-5 zile ? De ce era nevoie sa scoti pestele separat pentru un schimb de apa la acvariu de 5 litri ? Daca procedai asa mereu si daca schimbai toata apa, atunci era un stres pentru peste si destul de des.
Beta nu are nevoie de curent mare de apa, filtru ala cascada paote il deranjeaza. Un burete bolborositor micut ar fi ok, mai putin deranj in borcan. De ciclare are nevoie chiar daca e beta, minim 3 saptamani. Nu stiu ce curatenie faceai cu pestele separat, poate deciclai acvariul mereu.


Stai ca nu pricep,da la 4 sau 5 zile o parte din apa este transferat intrun acvariu separat cu betta plus incalzitor,ce stres primeste betta ? Sunt si eu curios.

Ai folosit tu Filtru Cascada Happet Nano Suspendat ? are 2 trepte nu este un stres asa mare cum spui tu,ca folosesc treapta 2,daca foloseam treapta 1 atunci erea stres mare,dar mersi de sfat,plus ca nu merge non stop pornesc dimineata la 08:30 si merge pana seara 00:00 spre dimineata la 01:00 asa ca ideie.

Imi place sa am un acvariu curat la fiecare 5 zile curat tot,betta isi face nevoile este normal,sau las fecale peste fecale in acvariu ? Tu ce zici. Betta nu este mutat decat dupa 30 de minute pana este temperatura potrivita.

Ca dintr-un motiv suspect moare un betta dupa 3 luni sau 4 luni astai partea a doua. Nici de unde ii cumperi stai calm ca nu au conditi wow.

This message was edited 7 times. Last update was at 08/11/2023 01:00:57

Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Samy wrote:Peste betta nu are legatura cu parametri apei prea mult. De obicei se baga de la inceput in bazine si nu au nimic .
Dar cel mai bine se simnt ( din experienta) bazin minim 20 l maxim 40 .
Sa aiba cat mai multe plante sau decor sa se ascund le place mult sa stea singuri si sa aiba pe unde sa se bage toata ziua. Desigur nicu lumina tare nu o agreaza .
Nu stiu daca ai incercat ( nu am citi chiar tot )dar 5 litri sunt foarte putin daca vrei sa traiasca mai mult. Bafta


Cand o sa am spatiu pentru 20l sau 40l atunci da,momentan spatiu nu-mi permite,legat ca-sa traiasca mai mult eu ii ofer conditi peste conditi. Ca moare suspect dupa 3 sau 4 luni astai partea a doua,si credema ca betta la mine nu primeste stres ba din contra sunt curiosi ce faci se invata cu tine,pana incep sa te cunoasca etc.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/11/2023 01:05:23

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Nu mai cauta raspuns atunci de ce moare. Il ai spatiu.
Punete tu intro camera cu 4 pereti de un metru pe metru sa vedem cat rezisti. Si dupa punete in una de 3 pe 3 atat am avut de zis
Bafta
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Citind acest topic, sunt din ce in ce mai convins ca @demonu a luat o decizie inteleapta.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com