[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Experimentul "Parcul Circului"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello Comunitate,

In urma discutiilor pe care le-am purtat pe topicul "dirty stories" am hotarat sa fac un mic experiment (evident nu inventat de mine, copiat de pe youtube)
Totul este legat de microorganizmele ce se dezvolta in bazinul nostru.

Am furat un bidon de 5 Litrii Apa de la o tanti de pe strada si am adunat cate de multa mizeria am putut din lacul parcului circului(un lac artificial in mijlocul Bucurestiului)

Momentam apa este namol complet, nu se vede nimic in borcan ( o sa adaug cateva poze)


De retinut ca totul este adunat din mijlocul unui oras extra poluat, deci daca apa din parcul circului functioneaza, o sa functioneze mizerie din orice lac, rau din Romania

Experimentul dureaza o luna iar la finalul celor 30 de zile ma astept sa obtin o apa cristal si o multime de microorganizme care o sa se dezvolte in borcan. Aceste microorganizme sunt destinae sa asigure mancarea vietuitoarelor din bazin.

M-am inspirat din reactia pestilor mei cand le aduc frunze sau lemne din lac, efectiv se strang in jurul funzelor, lemnelor si mananca non stop, ce mananca nu stiu pentru ca nu se vede

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pic 1\Day 1 :
[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-26 at 18.20.35.jpeg]


#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Si cum vei sti ce microorganisme ai reusit sa "cultivi" din acel namol?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Si cum vei sti ce microorganisme ai reusit sa "cultivi" din acel namol?


Astept sa se limpezeasca si o sa pot observa cu ochiul liber daca ceva misca pe acolo

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Practic nici nu trebuie sa imi dau seama, sunt sigur de asta.

Creanga introdusa de 10 minute in bazin, adunata direct din lac. Pestii o adora.
[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-26 at 19.09.08.jpeg]


#Colectiv
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stai prin zona circului?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1190
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca introduci boli sau cine stie ce paraziti in acvariu? In rest foarte interesant experimentul,imi aminteste de biosferele acelea din borcan
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Stai prin zona circului?


Pe Stefan Cel Mare, aproape de Obor, practic la doi pasi, ma scoti la o bere sa imi furi secretele

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Daca introduci boli sau cine stie ce paraziti in acvariu? In rest foarte interesant experimentul,imi aminteste de biosferele acelea din borcan


Asta este o intrebare la care este foarte greu de raspuns! Exista posibilitatea sa introduci boli sau alti paraziti in bazin insa daca acolo in lac traiesc cateva mii sau sute de mii de pesti, broaste testoase, alte pasari salbatice, tind sa cred ca este un mediu mult mai sigur decat bazinul meu steril

Nu eliminam riscul imbolnavirii, asta este clar, ba mai mult sansele cresc insa in aceeasi masura sunt convins ca exista mai multe bacterii, microorganizmbe bune decat cele rele.

Timpul o sa ne spuna totul, am mai adus saptamana trecuta ceva frunze si lemne tot din parcul circului iar pestii le adora. Pot eu sa ma pun in calea fericirii lor

#Colectiv
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce secret, ca ai baut cu Radoi si Ochirosii in cantonament?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Macar pe vremea aia insemnam si noi ceva smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2023 18:21:53


#Colectiv
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2269
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, interesant, este asemanator cu acvariul meu biosfera, gasesti pe forum topicul meu...bine eu l am facut cu apa din acvariu si tot din acvariile mele etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2023 18:31:08

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Da, interesant, este asemanator bmcu acvariul meu biosfera, gasesti pe fpeum topicul meu...bi e eu l am facut cu apa di acvariu si tot din acvariile mele etc.


Am vazut proiectul, am si comentat ceva acolo(aprecieri)

Aici este putin diferit pentru ca eu am pus doar namol si apa din lac si ma astept sa obtin hrana vie pentru pesti :-D :-D :-D :-D
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2269
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Thereau wrote:
alinutz80 wrote:Da, interesant, este asemanator bmcu acvariul meu biosfera, gasesti pe fpeum topicul meu...bi e eu l am facut cu apa di acvariu si tot din acvariile mele etc.


Am vazut proiectul, am si comentat ceva acolo(aprecieri)

Aici este putin diferit pentru ca eu am pus doar namol si apa din lac si ma astept sa obtin hrana vie pentru pesti :-D :-D :-D :-D


O sa fie hrana pt pesti cu siguranta....se vor fave acolo tot felu de vietati..numa te vad io cum le scoti din sticla :)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Thereau wrote:
alinutz80 wrote:Da, interesant, este asemanator bmcu acvariul meu biosfera, gasesti pe fpeum topicul meu...bi e eu l am facut cu apa di acvariu si tot din acvariile mele etc.


Am vazut proiectul, am si comentat ceva acolo(aprecieri)

Aici este putin diferit pentru ca eu am pus doar namol si apa din lac si ma astept sa obtin hrana vie pentru pesti :-D :-D :-D :-D


O sa fie hrana pt pesti cu siguranta....se vor fave acolo tot felu de vietati..numa te vad io cum le scoti din sticla :)


Pai e simplu aici, o sa arunc totul in bazin, apa, lemne, frunze, namol. Probabil o sa vina cu apa tulbure insa se stabilizeaza repede :D

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2023 18:35:22

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com