[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Calde salutari tuturor pasionatilor.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Bine v-am gasit si pe acest forum. Cei vechi si cei noi pe care ii mai stiu...
Sper ca pe aici exista mai multi pasionati de Loricariidae decat pe alte forumuri. :-)
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu stiu daca fac parte dintre cei "vechi" sau cei "noi", dar bine ai venit

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Ca sa nu mi se reproseze ca nu am scris nimic despre mine, ma Numesc Vali, locuiesc in Bucuresti - Militari, am mai multe acvarii, din pacate cel mai mare are abia 200 litri, de rest coboara incet incet pana la acvariul tip "ceasca" :-)
Pesti, am adaugat in semnatura cativa. Mai am si niste puiuti de discus si cativa Puntius, Corydoras sterbai... Plante, cateva specii dragute de Echinodorus : ozelot, rubin, osiris, cordifolius...si piese de valoare (in viitor, acum sunt niste pui amarati) 2 pui de aflame si 3 de portoalegrensis. Mai am si Nymphaea stellata si micrantha...Nessaea...ceva Cabomba rosie si verde...etc.
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu sunt expert in Loricariidae, dar chiar imi plac. Momentan singurul exemplar care il am este o Rineloricaria lanceolata, dar cine stie in viitor... Bine ai venit si speram sa auzim cat mai multe despre loricariile si de ce nu si despre plantele tale!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

O problema e atunci cand amesteci Loricariidae care pasc (ierbivore) cu plante in acelasi bazin. E ceea ce am patit eu de curand...a ros un singur royal pleco tot acvariul intr-o noapte. Abia acum incep sa si revina cat de cat plantele mele...
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am patit-o eu cu banalii ancistrusi dar cu Pleco... De aceea tin decat exemplarul mentionat mai sus care e bland saracul, nu e in stare sa roada nici un fir de acicularis... :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Eh, io a trebuit sa amenajez 2 bazine doar pentru Loricariidae.
scorburi, pesteri, lemne...fara ierburi (sau cu ierburi de sacrificiu, din ce tai de prin alte acvarii). In special Cabomba si Hygrophilla difformis...
Si mai fac si piata special pentru ei :-)
Morcov, salata, castravete, dovlecel, spanac, mananca si piersici, coaja de pepene verde la greu...fasole verde dar fiarta, mazare din conserva...o gramada de chestii.
Chiar am incercat sa plantez in ghivece salata si spanac, dar uit sa le ud si se usuca...
La mancare uscata in special Hikari algae wafers si sera novo pleco sau spirulina (shpritzulina e pentru mine...la ei e doar spirulina).
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am si eu 3 Ancistrus de pe la inceputul anului. Cand i-am cumparat aveau in jur de 2-3 cm. Acum au intre 5 si 6 cm si sunt grasulii. Ii hranesc numai cu JBL Novo Pleco si fulgi si granule ce mai cad de la ceilalti pesti. Sper sa nu am si eu probleme cu plantele cand o sa se faca mai mari pentru ca-i tin in acvariul plantat .
[Email]
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

incearca sa le dai si ceva legume. eu cu ancistrus nu am avut niciodata probleme cu plantele. chiar ma mir de ce zic ceilalti. poate nu erau hraniti suficient...
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Problemele cu ancistrusiii nu sunt o constanta si sunt rare. Au ei preferintele lor la unele plante (Sagittaria de exemplu, la care uneori nu se pot abtine..., s-a mai discutata candva subiectul, e drept, cam demult).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

dap, ai dreptate. banuiesc ca s-a mai discutat. eu nu am patit si sper sa nu patesc vreodata. pana acum sunt convins ca ancistrusii lasa plantele in pace. sper sa si raman asa.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com