[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mucegai sau alge pe plante, pe nisip si pe laturile acvariului iar pestii apatici  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
m.m.
Junior member

Joined: 03/05/2023 18:54:06
Messages: 9
IP:
Offline

Va salut,

Am un acvariu de 70 litri cu urmatoarele:

- led 3W 40cm (pare mic dar este totusi destul de luminos)
- filtru Fluval U4
- plante: anubias, elodeea si unele subtiri si inalte (am cautat plante nepretentioase)
- nisip 1-2mm
- pesti: cativa guppy (6 masculi si ceva pui care scapa la fiecare ciclu) si 3 cory
- mancare JBL fulgi

Acvariul a fost ciclat acum 3 luni si totul a mers bine si pestii foarte vioi pana acum 2 saptamani cand am schimbat sfertul de apa. De atunci au inceput sa moara cate un gupyy mascul si pui. La o saptamana am facut urmatorul schimb de un sfert de apa. Pestii ramasi sunt foarte apatici, stau intr-un colt sus si unii stau pe verticala

Plantele au inceput sa se ofileasca si sa dispara iar pe cele ramase au aparut acele pete de mucegai din poze si peste tot prin acvariu.

Filtrul l-am dat mai incet acum 2 saptamani, intrucat era un vartej de apa in acvariu si puii de guppy se subtiau intrucat inotau continuu impotriva curentului.

Ceva pareri cum sa scap de petele de prin acvariu si de ce ar fi apatici pestii?
[Thumb - 20230913_100139.jpg]

[Thumb - 20230913_100025.jpg]

[Thumb - 20230913_100046.jpg]

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2089
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Se poate afirma la modul general: bazin neingrijit ori neglijat.

Planta aia care sta in bazin, (inca in inelul de ceramica si burete) spune' suficient.

Observ ca exista situatii ciclice cu bazinul tulbure. (din postarile anterioare)

Oricum: nu ai bazin ciclat.(si: nici nu ai avut' )

Daca consideri afirmatia, fara sens: prezinta nescaiva poze de la testele de NO2 si NO3, in perioada ciclarii.
____________________________________
Inteleg ca esti incepator: Dar intrebi pacilea' si faci doar cum vrei tu. (asa se ajunge la probleme si necaz' / sa fie retorica, toata conversatia scrisa)

This message was edited 2 times. Last update was at 13/09/2023 20:33:35


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Daca acvariul este ciclat/ in curs de ciclare/neciclat se poate determina simplu prin teste(amoniac, nitriti, nitrati) si situatia se poate corecta.
Ce nu se poate corecta e "calitatea" pestilor pe care o ai. Am vazut cel putin doi guppy cu coloana indoita, un indiciu ca au fie scolioza fie tuberculoza. Scolioza poate fi datorata calitatii hranei sau poate fi ereditar, cauzata de "inbreeding". Daca e cauzata de tubercoloza ai grija ca se transmite la om, asa ca ai grija cum iti bagi mainile in bazin. A nu se confunda cu boala aia la plamani, ti-as recomanda sa citesti online despre aceasta boala la pesti. Cat despre alge, putem discuta dua ce rezolvi celelalte probleme.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
m.m.
Junior member

Joined: 03/05/2023 18:54:06
Messages: 9
IP:
Offline

EverSad wrote:
Planta aia care sta in bazin, (inca in inelul de ceramica si burete) spune' suficient.


Cu 10 minute inainte sa scriu aici, am cumparat planta din MaxiPet si am aruncat-o in acvariu pana urma sa il curat de alge si apoi sa o asez. In rest sunt doar 2 inele la radacinile plantei Anubias fiindca nu am decor de care sa se prinda.

EverSad wrote:
Observ ca exista situatii ciclice cu bazinul tulbure. (din postarile anterioare)


S-a rezolvat acea problema dupa ce am achizitionat un filtru serios. Acum nu este nevoie sa aruncam cu pietre in trecut.

EverSad wrote:
Oricum: nu ai bazin ciclat.(si: nici nu ai avut' )


Dupa cum spuneam, pestii au fost introdusi in noul bazin dupa peste 3 saptamani in care am urmat pasii de ciclare. Timp de 2 luni si jumatate s-au simtit excelent, puii au crescut foarte repede si s-au si inmultit. La fiecare 2 saptamani aveam pui de la cate o femela tanara, dar i-am lasat la gramada sa se faca selectie naturala. Cine stie, poate le-a placut apa neciclata...

Sfaturile ar fi totusi mai utile....


Ieri am curatat manual toate frunzele si sticla, am lasat filtrul sa adune tot, apoi cei doi bureti ai filtrului i-am scuturat usor in ceva apa scoasa din acvariu, fara sa-i storc, doar cat sa cada impuritatile mari, deci va rog fara expresii: bravo ai stricat tot, ai deciclat, ai omorat bacteriile...etc. Cateva sfaturi ar fi mai utile

Rolul crearii de topicuri nu este pentru a da in cap unui utilizator nou ca nu a citit tot ce este scris in alte topicuri, ci pentru a ajuta diverse persoane care au slujbe diverse ce le omoara tot timpul si in cautarea eliberarii de stres, isi cumpara un papal sau un acvariu sau merg la xxx. Nu poti avea un job full time, copii care vor 200% din putinul timp pe care il ai liber si in acelasi timp sa studiezi tot despre acvaristica, cand sperai sa cumperi un acvariu, pesti, plante, un hranitor automat si gata, sa-ti arunci cate un ochi la ei cand esti stresat. Acum inteleg ca mai exista si altceva ce nu am luat inn calcul (inca nu stiu ce) dar tot nu am timpul necesar sa citest mii de pagini pe toate forumurile. Si as fi sperat sa gasesc sfaturi aici, nu sa mi sa spuna cat de prost sunt.

Revenind la problema mea, am mai pus cateva poze de astazi cu pestii care sunt apatici. Doi stau sus pe verticala si doi stau jos culcati intr-o parte. Toti masculi.

Cred ca problema este mancarea. Spun asta, pentru ca acestia patru au fost pui acum 3 luni si au crescut cu alt tip de mancare (fulgi JBL si niste discuri cu un punct rosu in mijloc pe care le sfaramam si mancau de rupeau). Dupa ce s-au terminat am cumparat niste fulgi de la Tropical (erau foarte tari si ii sfaramam) amestecati cu granule ca sa ajunga si la sanitari. Mancarea aceasta nu prea o placeau dar am observat dupa ce nu mai erau asa de vioi (foloseam hranitor automat si nu eram acasa dimineata si seara). De cateva zile am cumparat iar fulgi JBL cu spirulina dar ma uit de fiecare data cand le dau si niciodata nu mananca, niciun peste nici macar puii. Iau mancarea in gura si o scuipa. M-am uitat minute intregi la fiecare peste in parte si niciunul nu a mancat din acesti fulgi. Cei bolnavi se fortau sa urce, luau in gura si scuipau si ei.

Deci cei care stau acum pe verticala au fost cei mai vioi dintre toti, alergau nonstop femelele fara secunde de pauza pana seara si doar de 2 saptamani au innceput sa se aplece. Nu stiu daca se pot imbolnavi fara sa introduc ceva nou in acvariu de acum 3 luni.
[Thumb - 20230914_194810.jpg]

[Thumb - 20230914_194323.jpg]

[Thumb - 20230914_194239.jpg]

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2089
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In regula!

Hai sa scriu ce as' verifica la bazinul tau:

Test de NH4 ori macar NO3.

Pietrisul (substratul) ar trebui rascolit putin intr-o zona mica si vazut daca exista depuneri in el.

Banuiesc ca este suprasaturat si de acolo poate aparea necazul.

Alta' buba: valurirea la suprafata apei: nu pare sa fie 'cat de cat' si exista o pelicula de suprafata. (putin oxigen in apa)

Eventual, muta iesirea de sus a filtrului cat mai aproape de suprafata si intoarce filtrul sa valureasca pe latura mare.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/09/2023 22:11:39


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 765
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu zic sa faci niste teste de apa, toate alea care incep cu N. Cred ca problema este filtrarea, la bazinul asta merge un filtru extern. Si schimb de apa saptamanal, mancare o data pe zi cat apuca sa manance pestii in 2-3 minute, e suficient. Baga si 2-3 melci mici (neritine) care sa faca putina curatenie si o sa fie ok.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1190
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare o problema de prea multi nutrienti in apa,probabil prea multa mancare. Folosesti fertilizanti?
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com