[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peste betta bolnavior urgent ajutor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Salut am si eu nevoie de ajutor urgent am observat de ceva timp ca nu mai este energic cum era odata,am un acvariu ok de 4L stiu o sa ziceti ca este mic dar nam spatiu sa cumpar mai mare

Am respectat toate conditile pastrat apa in sticle 5 sau 6 zile schimbata apa, spalat bine acvariu cu un burete curat nefolosit normal fara solutii am pus în apa tera aquatan înainte sa pun pestele,am si încalzitor TETRA HT 25 este setat pe 24 de grade,mâncare îi dau 3 sau 4 bobite dimineata îi mai dau seara dupa 12 ore când vin de la munca 2 sau 3 bobite,nu-l streseaza nimic doar ca în timp în câteva lunii sa schimbat sta pe fund foarte mult si se lasa într-o parte si nustiu ce sai fac momentan înca mananca fara probleme

Am încercat o solutie mam documentat pe internet sa fi venit cu un microb zic eu ? Si sa dezvoltat între timp [tera backtopur] încerc tratamentul chiar nustiu ce sa fac nu am vazut nimic ciudat sa fi esit pe peste


image

image

image

This message was edited 7 times. Last update was at 01/07/2023 10:10:46

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce filtru ai in acvariu? De cat timp ai pestele? Ai efectuat ciclarea acvariului inainte de a aduce pestele?
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Spui ca nu ai spatiu pentru acvariu mai mare: ia vezi cat e masa/suportul pe care e pus, in rest betta sunt pesti lenesi odata ce cresc, pune mai multe plante si plutitoare le place sa lancezeasca in ele, treaba cu ciclarea la ei se poate din mers, temperatura pentru betta e de 28 de grade macar, dar rezista si la 26 acuma depinde de ce conditii esti dispus sa-i acorzi, dar in nici un caz 24 de grade. Scoate ghivecele si pietrisul-pune nisip in care pui plante si eventual lemne(radacini, crengi) ca sa arate a ceva natural nu ca un galantar la florarie, la plante poti folosi microssorum care sunt native din Asia-zona lor. Ar fi bine sa folosesti un filtru, cel mai bine unul tip cascada pentru ca vine plasat in exteriorul acvariului si nu strica aspectul;in el pui siporax sau matrix pentru filtrarea biologica(il populeaza bacteriile in timp). A microssorumul il prinzi/lipesti de lemne nu ii ingropi radacinile in nisip pentru ca se distruge altfel e o planta greu de ucis la propriu. Cam astea imi vin in minte acum, spor

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2023 13:09:40

[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

4 litri este un spatiu decent (nu ideal),doar pentru un betta,daca ii oferi conditiile necesare (filtru,plante,schimburi regulate de apa)
[WWW]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Am încercat detoate nustiu ce sa mai fac sa fie multumit acest peste betta pentru ca nu vreau sa-l stresez dar nici sa moara adica am încercat sai ofer un trai decent,am încercat cu plante naturale,pietre naturale,apa cum am spus o schimb la 5 sau 6 zile am pana si oxigen în apa stiu ca pentru betta nui nevoi dar îmi mor plantele daca nu bag oxigen,este posibil din cauza ca bag oxigen în apa sa-l afecteze ?

Stiu ca pesti betta sunt lenesi dar se vede clar ca ceva nui bine si nustiu cum sa-l ajut sa fie iar bine,am observat ca nici echilibru nui ok adica încerca sa aiba un echilibru si deabi deabi

Legat de filtru nustiu ce filtru sa gasesc pentru un acvariu de 4L si nu vreau ceva sa-l streseze

This message was edited 6 times. Last update was at 01/07/2023 17:19:05

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtru cascada,nu face curent si nu ocupa spatiu in acvariu. daca conditionezi apa si faci schimburi regulate de apa,nu trebuie sa faci nimic altceva. Nu suprahrani! 2-3 bobite o data pe zi e suficient

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2023 18:57:40

[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

De cand, ai pestele?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Filtru Cascada Happet Nano am facut comanda deja în 2 zile îmi vine,sa fie din cauza ca eu îi dau dimineata mâncare vreo 3 sau 4 bobite si mai dau seara 2 sau 3 bobite o mai fi si cauza asta eu nu cred si nu mi se pare mult,nustiu ce sa mai cred

Pestele betta îl am de vreo 3 sau 4 lunii daca nu gresesc

This message was edited 3 times. Last update was at 01/07/2023 21:39:55

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca mai este "on-line" si tot apatic pestele cand citesti:

Fa un schimb de apa de 50% si vezi daca se imbunatateste starea. (baga direct apa de la robinet ca nu se intampla nimic)

Vezi sa ai minim 26C la temperatura apei.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

acum citii, si nu inteleg de ce oamenii sunt sfatuiti sa lase apa in galeti zile intregi si mai grav, colegu' a lasat 6/7 zile... am tot auzit si tot aud peste tot"lasa apa la declorinat N zile"...pai cand o pui in acvariu, deja oracaie broastele in ea. apa se lasa la declorinat/decantat/etc maxim 24 de ore, dupa o saptamana de stat in galeata numai apa buna de pus in acvariu nu e.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si eu am remarcat exagerarea cu 'cateva zile' la declorinat...

PLM: scot si bag ~400L direct de la robinet si Seachem Safe dupa ce finalizez schimbul la 650L brut.

Nu pun intodeauna si "safe" ca mai sunt si fara chef sa bag Seachem-u... (ori chiar: uit')

Pestii, par in regula si cu o baie de clor...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

Sunt înca online si destul de nervos va mulumesc la toti pentru ajutor si sfaturi etc,da pestele meu betta se comporta destul de ciudat,adica când se pune la fund se lasa într-o parte de zici ca pupa podeaua,are momente când încearc sa-?i tina echilibru, fratilor am încercat detoate sai ofer toate conditiile asta îmi este ciuda unde naiba am gresit sau ce gresesc,stai ca nu mai înteleg nimic cum adica 24 de ore atat trebuie pastrata apa de la robinet pe bune ? Adica prosti aia de la animax mau mintit Îmi ziceau ca vezi domne ti 5 sau 6 zile in sticla pana se duce clorul si dupa se schimba apa mama sa vezi ce fac cu prosti de acolo plus reclamatie,

Pestele betta este activ cand ma vede si înca mananca cu pofta nu da semne ca nu vrea dar eu tot vreau sal ajut sasi revina mama ce nervi am pe animax

AM LASAT LA 26 DE GRADE SETAT SI SCHIMB APA DIN STICLE SI LE LAS 24 DE ORE

This message was edited 2 times. Last update was at 02/07/2023 22:37:50

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In cazul in care apa nu este circulata ori aerata in recipient, clorul se depune pe fundul recipientului in maxim 24 de ore. (functie de coloana de apa si densitatea de clor din aceasta)

Daca in recipientul de pastrare se baga si piatra de aer, clorul se elimina prin schimbul de gaze de la suprafata apei in cateva ore.

Ca sa iti explic caz concret: (Testat in laboratorul de control mediu)

Un bidon de 5L de "apa plata" umplut cu apa de la robinet cu o concentratie de clor ~0.35 mg/L si cu o piatra de aer cu debit de ~50l/h

- dupa o ora, clor rezidual: 0.21mg/L
- dupa doua ore, clor rezidual: 0.08mg/L

Cred ca este clar...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Demonu wrote:...da pestele meu betta se comporta destul de ciudat,adica când se pune la fund se lasa într-o parte de zici ca pupa podeaua,are momente când încearc sa-?i tina echilibru(...)Pestele betta este activ cand ma vede si înca mananca cu pofta nu da semne ca nu vrea dar eu tot vreau sal ajut sasi revina mama ce nervi am pe animax

Sa mai incercam o varianta posibila de raspuns(nah date sporadice) pestele tau cand spui ca devine activ cand te vede atunci inoata bine fara balanganeli sau si atunci e nesigur putin, pozitia cand inoata e fireasca, normala?!? Pentru ca daca inotul lui nu e adecvat problema poate sa vina de la vezica inotatoare(cu ea isi controleaza echilibrul, flotabilitatea ) si asta vezica e afectata, nu obligatoriu dar se intampla frecvent, de schimburi de apa reci cu temperatura prea scazuta fata de nevoile pestelui si imi vin in minte cele 24 de grade pe care i le acorzi /asiguri la betta. Deci peste slabit de conditii improprii in timp plus schimburi la fel sau mai scazute de temperatura= probleme. Daca cumva problema vine de la vezica nu mai ai ce sa ii faci, poate avea momente cand e mai bine dar problema persista nu se vindeca. Poate trai asa destul de mult-am avut un discus(heckel) ce a dus-o mai bine de un an
[Email]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

ocean wrote:
Demonu wrote:...da pestele meu betta se comporta destul de ciudat,adica când se pune la fund se lasa într-o parte de zici ca pupa podeaua,are momente când încearc sa-?i tina echilibru(...)Pestele betta este activ cand ma vede si înca mananca cu pofta nu da semne ca nu vrea dar eu tot vreau sal ajut sasi revina mama ce nervi am pe animax

Sa mai incercam o varianta posibila de raspuns(nah date sporadice) pestele tau cand spui ca devine activ cand te vede atunci inoata bine fara balanganeli sau si atunci e nesigur putin, pozitia cand inoata e fireasca, normala?!? Pentru ca daca inotul lui nu e adecvat problema poate sa vina de la vezica inotatoare(cu ea isi controleaza echilibrul, flotabilitatea ) si asta vezica e afectata, nu obligatoriu dar se intampla frecvent, de schimburi de apa reci cu temperatura prea scazuta fata de nevoile pestelui si imi vin in minte cele 24 de grade pe care i le acorzi /asiguri la betta. Deci peste slabit de conditii improprii in timp plus schimburi la fel sau mai scazute de temperatura= probleme. Daca cumva problema vine de la vezica nu mai ai ce sa ii faci, poate avea momente cand e mai bine dar problema persista nu se vindeca. Poate trai asa destul de mult-am avut un discus(heckel) ce a dus-o mai bine de un an


Exact si cand ma vede sau mananca încearca sa aiba un echilibru se forteaza o alta chestie dubioasa sta pe loc si cumva capul se duce în sus pluteste destul de ciudat

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2023 18:45:12

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

La intrebarea cu cei de la animax, zoocenter si alte magazine de profil, raspunsul PE SCURT: DA, te.au mintit---> la modul ca ei saracii sunt angajati pe.acolo dupa o perioada in care au studiat veterinara(multi nu au studii nici de veterinara, dar trecem peste) si vin in fiecare zi cate 8/10 ore in care vin copii ce vor pestii aia colorati, sau altii ca mine ce intra si se dau destepti ca vezi dom.le au pesti morti nescosi din acvarii, sau ca nu se pune sare cu galeata in acvarii imediat ce vin de la provideri in combinatie cu albastru de metil sau verde de malachit, ori ce mai gasesc acolo la indemana(si asta ei fac in fiecare zi, plus hranire, curatat caca la iepuri, pasari, soparle, etc) si bineinteles ca se satura de pestii nostri; ca sa nu mai zic de faptul ca laveterinara studiezi pe caini iepuri si pisici, nu pe carasi/betta sa sti boala vezicii si alte de.astea. Prin urmare, ei habar nu au de pesti, si te sfatuiesc dupa ureche, din ce au auzit/vazut, sau avut chef sa inteleaga. Si asta e povestea pe scurt !
Later edit: plus ca ei sunt platiti acolo sa te serveasca, nu sa cteasca pe forumuri si sa ii intereseze ciclarea apei, mediile de filtrare, tipurile de filtrare iar noi suntem obisnuiti sa credem ce zice popa si doctorul. Si cum doctorul de la petshop zice ca betta nu are nevoie de spatiu sau filtrare, ca intra 50 de pesti in 50 de litri sau ca guppy merg cu carasii si scalarii nu sunt ciclide, ci pesti normali.(astea nu sunt glume, am mai multa experiente in discutii contradictorii prin petshopuri decat in ale acvaristicii sunt un fel de shoshoaca a pestilor din Romania
Haide sa vbim si de varsta pestelui. De cand il ai?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2023 22:37:04


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Offline

EverSad wrote:De cand, ai pestele?

Demonu wrote:Pestele betta îl am de vreo 3 sau 4 lunii daca nu gresesc


A mai fost pusa intrebarea...

Offtopic:

Aia: de la "pet lovers shop" , in general nu au studii de medicina veterinara...

Nu mai gasesti in zilele noastre: 'nici zugravi'... (darmite' medici veterinari care sa vanda pesti in magazinele unde se vand si zgarzi' ori jucarele de animale...)

Orice Veterinar care vinde la " anima* ori alte institutii de chinuire a animalelor: este un veterinar repetent.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 37
IP:
Offline

salut baieti am facut astazi curat la acvariu aveti aici niste poze plus un mic video filmat cu telefonul cum se comporta pestele meu betta

image

image

VIDEO FILMAT CU TELEFONUL LINK: https://mega.nz/file/g8NwFIYD#DYeyOB1OM9mXkey1tG3zgKyHQmzS9IpEnCrebMpvGOw
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da aia e ce am spus in postul de mai sus, dar ai noroc ca nu e foarte tare afectata vezica(inca) asa poate sa o duca mult, nu interveni cu medicatie nu il poate ajuta. Ce il mai ajuta(dar eu spun ca nu e cazul), e sa-i scazi inaltimea la coloana de apa, dar repet nu cred ca e nevoie
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:Da aia e ce am spus in postul de mai sus, dar ai noroc ca nu e foarte tare afectata vezica(inca) asa poate sa o duca mult, nu interveni cu medicatie nu il poate ajuta. Ce il mai ajuta(dar eu spun ca nu e cazul), e sa-i scazi inaltimea la coloana de apa, dar repet nu cred ca e nevoie


De acord cu tine Gelu. Nu e asa rau pestele precum pare a fi.

Eu zic ca il mai ajuta urmatoarele:
- Nu are nevoie de aerare suplimentara, deci poti sa scoti pompa de aer, eu asa zic. Betta respira oxigen din atmosfera. https://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish
- Plantele scoatele din acele cosuri de plastic si pune le pe ceva lemn/piatra, legate sau lipite
- Ar merge un acvariu putin mai mare, dar nu e musai. Nu stiu cati litri are asta, dar un 10L ar fi ok pt betta.
- Trebuie un filtru, cat de mic, ceva hang on, ai multe variante, las una aici: https://www.nevertebrate.ro/filtru-acvariu-cascada-classica-crystal-1-acvarii-40-litri-14835
- Bettanilor le plac plantele de suprafata, asa ca poti adauga cateva, cele mai easy posibile...vezi daca nu gasesti la tine prin localitate ceva coleg care are (daca erai in Cluj iti dadeam eu).
- Ar merge si o lumina cat de mica, o lampa led ceva....dar daca iei acvariu mai mare ar fi ok lampa pt plante.

Cam astea as zice eu asa la prima vedere..

Bafta mare!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com