[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Elodea se ofileste  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
m.m.
Junior member

Joined: 03/05/2023 18:54:06
Messages: 9
IP:
Offline

Salutare,

Am pus un acvariu de 70 de litri la ciclat acum o saptamana si inauntru am pus un filtru Fluval U4, nisip de 1-2 mm si cateva plante Elodea. Am cautat plante care sa nu necesite intretinere. In prima zi erau verzi, sanatoase, si cu zi ce trecea se ofileau tot mai mult. A trecut o saptamana si arata ca in atasament. Necesita pana la urma ceva intretinere?
 Filename WhatsApp Video 2023-06-25 at 08.33.20.mp4 [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 875 Kbytes
 Downloaded:  1 time(s)

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Abia dupa 4-5 saptamani acvariul este ciclat. Putine plante rezista in perioada asta. Dar e ok ca ai inceput ciclarea cu plante, din descompunerea frunzelor rezulta papica pentru bacterii.

Daca ai pus doar nisip, vei avea nevoie de fertilizare la radacina, studiaza care sunt plantele care se hranesc preponderent din substrat (cryptocoryne de exemplu, dar nu numai).

Sa nu bagi pesti in perioada asta, in saptamana 3 poti sa bagi 1-2 melci, dar riscul sa moara nu e zero.

Ai rabdare, stiu ca acvariul gol e stresant, dar trec repede 5 saptamani. Ideea e sa nu arunci cu banii pe fereastra, pastreaza-i pentru cand e pregatit acvariul pentru fauna si flora.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2023 11:05:55

m.m.
Junior member

Joined: 03/05/2023 18:54:06
Messages: 9
IP:
Offline

Mai am un acvariu mic de 25 litri cu care am inceput in ianuarie, luand la rand TOATE greselile de incepator : fiert apa, pus direct pestii, frecat buretele de la filtru saptamanal.... etc, abia ce s-a stabilizat in ultima luna dupa ce am citit pe forum, si nu mai mor pestii. Incerc sa am rabdare cele 3 saptamani si sa vad pestii mai fericiti.

Cred ca va fi suficient 3 saptamani, pentru ca am pus si din apa acvariului mic si am stors si filtrul din acvariul mic in cel mare. Este posibil sa fi gresit putin cu achizitia filtrului mare, intrucat imi face ceva vartej in acvariu.

Deci dupa ciclare trebuie sa cumpar alte plante si vor rezista de data aceasta. Caut plante care nu necesita pamant sau adaos de substante zilnice in apa (dupa cum ma sperie la petshop). Sunt la inceput si pana acumulez toate cunostintele despre acvariu, macar cu plantele sa nu ma stresez momentan.

Lumina este de la un neon de 15W, lumina calda. As vrea sa trec vara pe LED fiindca neonul mi-a ridicat temperatura cu 2 grade in acvariu, iar acum am 28-29 grade. Dar nu gasesc LED cu lumina calda. Decat rece sau pe culori
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia Anubias,planta super-rezistenta,nu necesita multa lumina si fertilizare deloc
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

m.m. wrote:
Cred ca va fi suficient 3 saptamani, pentru ca am pus si din apa acvariului mic si am stors si filtrul din acvariul mic in cel mare. (foarte bine daca vrei ciclare mai rapida)

Este posibil sa fi gresit putin cu achizitia filtrului mare, intrucat imi face ceva vartej in acvariu. Pune un robinet pe iesirea filtrului si invarte de el: sa fie bine)

_________________________________________________
Nu exista filtru/filtrare prea mare... (ulterior, raman mici')

Ca sa stii daca este bazinul ciclat: masoara NO2 si NO3 dupe' perioada cand consideri...

Un grafic al ciclarii, este cam asa:image

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com