[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problemele pompelor de dozaj  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu nu fac fata cu fertilizarea facuta manual. Asadar nevoia de fertilizare automata apare..

Am cumparat prima data o statie cu 4 canale dedicata dar s-a dovedit a fi o varza. 3 role de nylon ce sunt angrenate de un ax metalic lucios e bataie de joc. Ori aluneca, ori scapa lichidul depinzand de pozitia rezervoarelor ori picura continuu in bazin ori se dezamorseaza si nu mai ajunge veci in bazin.

Am schimbat pompele cu totul si am pastrat doar cutia de plastic cu ceva mai ingenios. In sensul ca rolele presoare au dinti si angrenaj.

Mai bine ca nu invarte in gol. Dar problema cu scapatul lichidului nu s-a rezolvat. Tocmai am venit din concediu si nici o solutie nu a intrat in acvariu din ziua 2.

Ce putem face sa compensam sau evitam dezamorsarea? Si aici e si motivul topicului meu.

Valva antiretur dar care? Va fi o problema ca fie nu deschide la fel de fiecare data daca e cu arc, daca nu e cu arc va scapa garantat.

At mai fi o solutie cu electrovalva NC.

Voi cum procedati, ce ati facut? Pentru ca sunt sigur ca este o problema generala asta...
[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am avut in decursul vremii vreo 3 pompe Jebao si inca una, nu mai stiu ce marca, era facuta prin Israel.
In afara de faptul ca necesita calibrare din cand in cand, si ca ocazional schimbam un cap de pompa sau lipeam axul de rola, n-am avut mari probleme.
Acum am chihiros si sunt foarte multumit.

Cam astea sunt alegerile, gama ce ne-o permitem. Mai mult ca sigur, nici varianta diy nu o sa fie mult mai ieftina sau mai precisa.
Pentru asta exista solutii scumpe - ghl, apex sau cele cu motor stepper, medical grade.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Pai d-astea am avut Jebao.
Am motoarele cu tot cu capuri in plasa.. daca le vrea cineva pana nu le arunc sa spuna. Furtunasele alea le pastrez pentru un proiect.

Cele cu motor stepper sunt pentru un control mai perfect si repetitiv. dar ma multumeste precizia pe timp, nu e bai. problema cred eu, este ca rolele apasa cam anemic la toate variantele ce am vazut eu. Sau camasa rolei este excentrica sau nu stiu exact ce dar uneori random, se intoarce lichidul in rezervor si problema mare. nu mai fertilizeaza zile intregi pana ajunge inapoi. daca mai ajunge..

Poate un furtun cu diametru interior mai mic ar merge dar nu am gasit ceva de 4.5mm/1.5-2mm . originalul e de 4.5/2.5mm

Oricum cred ca le adaug valve electromagnetice si salut popor stau linistit.

Speram la ceva model de valve unisens care s-ar preta la aplicatie..

Am gasit ceva cu arc GMO A4 dar e bataie de joc 65RON/bucata. Si nici nu sunt convins ca va avea reziovare avand in vedere ca nu stiu ce presiune au nevoie sa deschida

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2023 11:37:05

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@mellbo Poate nu am inteles eu ce vrei sa spui, dar camasa rolei trebuie sa fie excentrica pentru ca rola sa apese pe furtunasul din interior pentru a impinge lichidul. Acel furtunas trebuie sa fie flexibil si este de diferite dimensiuni in functie de range-ul debitului pe care vrei sa-l obtii. De obicei pompele peristaltice sunt de incredere. Furtunele din exterior nu trebuie sa fie de aceeasi calitate cu acel din interior. Asigura-te ca cel din interior este montat corect, ca nu si-a pierdut calitatile, ca nu s-a crapat etc.
Pe de alta parte am vazut review-uri in care lumea se plange ca pompele nu se "amorseaza".
Ceva discutii:
https://bostonreefers.org/forums/index.php?threads/dosing-pump-setup-questions.151752/

This message was edited 2 times. Last update was at 13/06/2023 00:39:11


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

mellbo wrote:3 role de nylon ce sunt angrenate de un ax metalic lucios e bataie de joc


M-am uitat la o pompa peristaltica pentru detergenti, de la o masina de spalat profesionala. E la fel, axul metalic e lucios, fara rizuri sau altceva special.
Singura diferenta e ca are 4 role presoare, cred ca jebao are doar 2.

Solutia ar fi sa iti iei de pe amazon doar capetele de pompa, sa aiba 3 role presoare si sigur nu mai ai nici un retur.
In ceea ce priveste partea cu valvele antiretur, nu o sa faci nimic. Am incercat eu tot felul, se infunda rapid, se cristalizeaza solutiile in interior, mai mult de 2 zile nu functioneaza.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

flo77 wrote:@mellbo Poate nu am inteles eu ce vrei sa spui, dar camasa rolei trebuie sa fie excentrica pentru ca rola sa apese pe furtunasul din interior pentru a impinge lichidul. /

Aveam eu o vaga banuiala ca vorbesc prostii , dar a trebuit sa ajung acasa ca sami se confirme banuiala.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

cand spun camasa ma refer la lagarul de rulare a rolei unde calca pe furtun.

excentric in sensul denivelari. am observat insa ca e vorba de o elasticitate a carcasei nedorita.

una peste alta este cu 3 role dar scapa, indiferent ca a fost vorba de pompele jebao sau altele ceva mai superioare.

Scapa: adica lichidul on 24 de ore se retrage pe furtun nu ramane blocat. Si nu tot timpul, depinde cum raman rolele.

Cat despre cele cu ax metalic direct pe rola.. va dati seama cat de precise trebuie sa fie plasticurile alea sa nu patineze? si nu sunt.

Sau asa trebuie ele sa mearga asa functioneaza ele foarte bine ca in video asta ?
https://www.youtube.com/shorts/bQYuO9fLml0

5 probate toate fac asa. Cele care le am acum au angrenaj nu se invart in gol dar tot scapa lichidul prin lipsa presiunii suficiente.
De unde sa iau furtunele pe dimensiuni ?..

This message was edited 2 times. Last update was at 13/06/2023 11:16:05

[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am verificat acum la pompa chihiros, lichidul e pana sus la toate cele 4 furtunase.
Cred ca pur si simplu atragi ghinionul, ca altfel nu-mi explic de ce nu-ti merge niciodata nimic cum trebuie.
Bad karma, vezi de niste slujbe cu popi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

da frate, numa la mine sunt asa.
de asta am ajuns eu sa re-fac gaura la macaroana si sa re-montez cozile la cireasa. pentru ca iaca de ce.

ufff.. pana una alta.. poate imi spune cineva de unde sa gasesc furtune d-astea.. pentru ca daca ar avea interiorul mai subtire ar inchide cumva complet
[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu la ce furtunuri te referi, la cele din capul pompei, sau ce pleaca de la pompa spre acvariu?
Eu am asa, dar nu se potrivesc la jebao (jebao are 4/6mm, astea de la chihiros au 2/4mm)

https://www.emag.ro/furtun-pentru-dozator-automat-chihiros-silicon-transparent-10m-6974333541506/pd/DYNKY5MBM/


S vezi totusi pe aici, niste capete de pompa..
https://www.amazon.de/s?k=dosing+pump+aquarium&sprefix=dosing+pump+a%2Caps%2C101&ref=nb_sb_ss_ts-doa-p_1_13

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In legatura cu inchiderea furtulnului:

Baga ceva in partea opusa rolei, intre carcasa si furtun. (ca sa il ai deja strans, putin)

La perfuzoare automate medicale, (practic tot dozatoare, dar la picolitru ) se baga direct furtunul perfuzorului.

Si iti zic sigur ca sunt macar 5 modele uzuale de furtun.

Aici sunt fro 10 role la un perfuzor de buget si fro' 20 la unul decent.

La initializare, 'patul' de role, impinge una si preseaza furtunul pana la inchidere, dupa care se stabileste distanta la care ramane 'patul de role'

Daca nu sunt coerent, intreaba specific. (ar trebui sa fiu coerent ca sunt uscat)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

stiu, am vazut ca au reglaje alea smechere. unele chiar automate altele pe clicket altele cu surub.

ma refer doar la furtunul din interiorul pompei. alte furtune exterioare eu folosesc de perfuzie, oricum nu conteaza alea. am reductii la ele bune din policarbonat..

ma refer strict la furtunul ala din silicon sau latex ce o fi el din interiorul pompei.

spunea cineva (EverSad) sa pun adaos ceva intre rola si perete. o idee buna, dar nu prea stiu cum va sta acolo.. eventual lipit cumva. as putea printa ceva gen cuzineti de 1mm dar nu stiu daca pot lipi ABS de nylonul ala

oricum, in lipsa unui furtun cu diametru mai mic pe interior ar fi bine acel adaos.

This message was edited 3 times. Last update was at 14/06/2023 00:09:03

[Email] [WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Incearca sa lipesti cu Tangit.

Mama prostilor e mereu gravida!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pui adaosul intre furtun si 'perete' in partea opusa rolei. (astfel incat sa presezi putin furtunul in rola)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

EverSad wrote:Pui adaosul intre furtun si 'perete' in partea opusa rolei. (astfel incat sa presezi putin furtunul in rola)


De ce sa nu mai bage un furtun mai subtire pe furtunul existent, cel care este in jurul capului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sau un heatshrink tubing pe axul lucios. O sa impinga rolele in afara si o sa fie si ceva mai multa frecare intre role si ax. Asta o sa modifice ceva debitul, dar o si mareasca sarcina motorului.
LE S-ar putea ca heatshrik tubingul sa nu se stranga prea tare pe ax si sa patineze sau sa impinga prea mult rolele, dar merita incercat.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2023 21:36:38


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
EverSad wrote:Pui adaosul intre furtun si 'perete' in partea opusa rolei. (astfel incat sa presezi putin furtunul in rola)


De ce sa nu mai bage un furtun mai subtire pe furtunul existent, cel care este in jurul capului

Pentru ca: a improviza un "distantier" care sa obtureze furtunul, este mai facil decat a procura un furtun care sa intre in furtunul existent.

Ar mai fi si o "mecanica" a elasticitatii diferite si frictiunii intre furtune (implicata)...

Solutia simpla: este mai simpla. / (pot fi citat fara sa se ceara drepturi de autor)

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2023 21:45:04


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

furtun sa bag pe 2.5mm? pe bune unde gasesc eu asa furtun? nu mai zic ca si daca as avea cum dreac sa-l bagi.. adica eu sigur nu as reusi. imi cunosc limitele..

solutia cea mai simpla ar fi un furtun mai gros in carne cu 1mm fata de original, iar urmatorea varianta simpla e adaos in spatele furtunului cu conditia sa nu se plimbe in lagar. caut furtun de 4.5mm exterior si 1.5-2mm interior ..dar nu gasesc. toate furtunele sa apeleze la mine. din silicon.

tub shrink, no way. l-a aruncat la prima invartire. oricum eu nu mai am sistemul cu ax pe role ci este angrenaj.nu mai patineaza, maxim se opreste motorul..

nu am auzit de adezivul Tangit niciodata.. dar vreau sa incerc cu el.



Intre timp am si o electrovalva in teste. Si se pare ca ceva blocheaza putin dupa cateva ore. Presupun ca la 24ore e mai rau. In teste am Macro ca asta pare cel mai nasol cu cristalizatul..

This message was edited 8 times. Last update was at 14/06/2023 23:23:09

[Email] [WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Tangit: lipeste tevile alea gri din instalatiile de tubulatura pentru apa.


plimbatu' in lagar: lipesti ceva de carcasa, care sa (stranga putin furtunul).. pune si tu o posza ca sa vedem ce si cum, referitor la spatiul de acolo...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

mellbo wrote:stiu, am vazut ca au reglaje alea smechere. unele chiar automate altele pe clicket altele cu surub.

ma refer doar la furtunul din interiorul pompei. alte furtune exterioare eu folosesc de perfuzie, oricum nu conteaza alea. am reductii la ele bune din policarbonat..

ma refer strict la furtunul ala din silicon sau latex ce o fi el din interiorul pompei.

spunea cineva (EverSad) sa pun adaos ceva intre rola si perete. o idee buna, dar nu prea stiu cum va sta acolo.. eventual lipit cumva. as putea printa ceva gen cuzineti de 1mm dar nu stiu daca pot lipi ABS de nylonul ala

oricum, in lipsa unui furtun cu diametru mai mic pe interior ar fi bine acel adaos.



Vino cu poze, ca vorbim de lucruri diferite cred.
Cu tangit nu cred ca faci nimic, nu e lipici clasic, ci topeste si sudeaza prin fuziune.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com