[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutari de la un constantean  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
eu_florin3l
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2007 13:25:15
Messages: 38
Location: Constanta
IP:
Offline

in sfarsit am reusit sa ma inregistrez pe cel mai tare forum de acvaristica din Romania.... ma numesc Patrascu Florin ,am 18 ani, si detin 5 acvarii :-) ..... primul de 60 litri (50L x 30l x 40h) - lumina -1 x philips tld 830 + 1 x osram flora (ambele de 18w)+sun glo +aqua glo(ambele de 15 w)...substrat florapol la de jbl amestecat cu pietris de rau de granulatie mica + fertilizant lichid sera florena 2 ml peplant onica..nucus...si inca cateva (nu le stiu denumirile la toate)......al 2-lea care e la ciclat acum 160 litri (80 x 40 x 50 ) ...din pacate nu prea am plante la asta ...oricum urmeaza pe parcurs.... al 3-lea acvariu are cam 30 litri ...il tin pt puiuti ....si mai am inca 2 acvarii de vreo 20 litri fiecare (goale momentan ) ....cam atat despre mine
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit printre noi florine, si tin sa te felicit pentru acel acvariu de 60 de litri care pare foarte bine utilat

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

eu_florin3l wrote:in sfarsit am reusit sa ma inregistrez pe cel mai tare forum de acvaristica din Romania....din pacate nu prea am plante la asta

Multumim pentru aprecieri Florine si bine ai venit
Vezi ca mai sunt pe forum constanteni, doi dintre ei cu adevarat pasionati in ale plantelor si aici fac referire la Gabriel moderator si el pe forum si Val...asa ca ai de unde invata

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Florin am si eu o problema cu noii inscrisi nu din rautate sper sa o luati ca atare ci pur si simplu va rog treceti locatia ,pe toti va rog nu doar pe tine.
eu_florin3l
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2007 13:25:15
Messages: 38
Location: Constanta
IP:
Offline

pe Val (andrei) ...in cunosc... dar pe ceilalti nu ii stiu ... urmeaza
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

noroc vecine
[Yahoo!]
eu_florin3l
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2007 13:25:15
Messages: 38
Location: Constanta
IP:
Offline

salut marinik...de pe alt forum

http://www.youtube.com/watch?v=hTT3K0HHbnQ
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Bine ai venit Florinel. Te asteptam demult.

Casca ochii la plantute, ca nu e frumos sa zici ca ai niste plante da' nu stii ce sunt. Nu strica sa le stii macar denumirile "populare", ca sa zic asa, pentru ca atunci cand ceri ajutor nu poti spune "am o planta care nu stiu ce are de nu merge..."

Toate cele bune. Daca mai ai nevoie de ceva, da un semn.

Spor!
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Val salut este adevarat ca bine ar fi sa stii denumirea populara la o planta dar eu in afara de ceva denumiri asa zise populare de la voi adica din Constanta(cala si inca ceva) si ceva alte localitati,municipii,orase cum vreti voi sa le ziceti in rest nu cunosc,asa ca scuze dar mie imi spui degeaba ca vrei o planta ca salat ca tot nu ma prind ce planta este asta.Plus ca scuze dute afara si spunele ca vrei o cala sau ce vrei tu popular de la noi sa vezi c-am cum se uita omul din magazin la tine.
Este adevarat ca nici cei care au magazine la noi nu le cunosc din pur dezinteres dar atunci cind intru pe un forum cit de cit de specialitate sa zic asa ar c-am fi cazul sa pun o poza daca nu cunosc denumirea plantei(din latina normal).
Ar fi cazul sa se gindeasca cind spune cuiva cum arata ca deja aici nu mergem pe varianta mama omida ,sau macar asa ar trebuii.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu imi stiu denumirile stiintifice ale plantelor pe care le am, le-am avut, sau m-au interesat vreodata. Nu m-ai nimerit.

Oricum, pentru Florinel, formularea s-a vrut asa: Nu strica sa le stii macar denumirile "populare"

Adica sa poata zice macar Blyxa, daca nu Blyxa Japonica. Macar Aromatica, daca nu Limnophila Aromatica etc.
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E stai ca nu ma refeream la tine ma refeream la general
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut Florin si bine ai venit printre acvaristi!

Am vrut sa spun si eu ceva despre plante, am vazut ca in majoritatea magazinelor mai "adevarate" plantele se vand cu un mic plastic pe care scrie denumirea si necesitatile plantei (macar asa, in general), asta mi se pare o chestie foarte faina, si am vazut ca se extinde cam peste tot lucrul asta. Singurele plante care nu au un asa plasticut sunt acelea facute de crescatorii de pe la noi, adica pietarii, sau plantele ce mai intra tot de pe la ei prin magazinele de cartier; daca dai de plante dinastea e usor sa-l intrebi pe vanzator cum ii zice (de aici incolo nu mai zic nimic pentru ca o sa auzi tot felul de denumiri , de exemplu Nymphea Lotus la Sibiu e cunoscuta sub denumirea de Liberia ))) ).
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Mda, cum ar fi in Dobrogea (sau poate si prin alte parti, habar n-am) "Hygrophila corymbosa" (nu reusesc niciodata sa tin minte care anume... "Stricta", am impresia) numita "Nucus"...
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da... si eu am vazut prin piata (chiar si la un magazin mai de cartier) Hygrophila Difformis cu aceeas denumire de Nucus.
[Email]
eu_florin3l
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2007 13:25:15
Messages: 38
Location: Constanta
IP:
Offline

deci nu cred ca m-ati inteles ... acest post l-am scris pe la 2 dimineatza ...si am zis ca nu stiu toate denumirile la plante...oricum pe cele din acvariul meu le stiu ... nu neaparat denumirea stiintifica...totusi era 2 dimineatza ...sper sa ma intelegeti

http://www.youtube.com/watch?v=hTT3K0HHbnQ
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com