[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutare tuturor  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
monica79elena
Unripe member

Joined: 01/09/2007 14:02:48
Messages: 1
Location: Bacau
IP:
Offline

Sunt din Bacau, 27 ani. Impreuna cu sotul meu am hotarat sa aveam un acvariu. Noi suntem la inceput de drum. Am dat comanda de un acvariu la un pet shop cu dimensiunile L=63, l=48, h=25 si astept sa fie gata. Mai mare nu am unde sa-l pun. Acum culeg informatii. foarte bun site-ul. Succes tuturor.
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum Monica (si/sau Elena), si felicitari pentru comanda care ati facut-o. Iti (va) recomand sa citesti pe acest site toate articolele legate de cati pesti pui, ce specii combini, daca vrei plante, substrat, etc etc. Nu te arunca imediat cu cumparatul multor pesti pentru ca tie o sa iti para rau si tu vei pierde (nervi si bani).

Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te "amenint" din primul mesaj, ba chiar dimpotriva vreau sa te ajut sa nu cazi in aceeasi capcana in care cad multi incepatori nerabdatori care au regretat mai tarziu ca le mor animalutele sau ca acaviul e plin de alge.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Bine ai venit Monica! si succese acvaristice (comunicate si aici la acvariu.ro ... :-) ). Stiu foarte bine cum e cu spatiul care iti dicteaza marimea acvariului, te inteleg deplin. Voiam totusi sa iti sugerez ca inaltimea foarte mica de apa a coloanei la acvariul tau are avantaje si dezavantaje care merita folosite, respectiv evitate. Din prima categorie ar fi posibilitatea de a creste cu succes plante tip covor, in al doilea rand de a evita plante tija cu crestere rapida, pentru ca o sa ajungi sa le replantezi la 3 zile. Forma generala a acvariului se poate preta la design de tip "iwagumi", stiu ca nu toata lumea il agreaza, depinde si de gusturi evident, dar poti varia mult pe aceasta tema pana scoti chiar ceva mai vioi decat atat.
Am incercat sa iti selectez cateva exemple din categoria de care iti spuneam :
ex 1
ex 2
ex 3
ex 4
ex 5
ex 6
ex 7

Nu toate sunt iwagumi pur, dar sunt exemple de acvarii cu inaltime mica. Nu in ultimul rand vreau sa iti spun ca in pofida aparentei simplitati a acestor acvarii, aceasta categorie de aquascaping este foarte dificil de realizat, dincolo de o anumita filozofie zen si simt al proportiilor mai des intalnite la aquascaperii asiatici, cunostinte solide de iluminare, fertilizare si timing in cresterea gradulala a celor mentionate sunt esentiale, masa mica de plante facand lupta cu algele o adevarata provocare la acvariile "iwagumi-like". Oricum , nu am incercat decat scurte observatii, posibilitatile de decorare fiind mult mai variate decat exemplele anterioare, de aceea imi plac atat acvariile plantate! Succes!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com