[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reactor JBL Proflora CO2 Taifun Inline 12/16  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Este ok acest reactor pentru un filtru extern Eheim Ecco pro 300 ?
Oare afecteaza cu ceva debitul filtrului ? Ca si asa nu e prea mare dar e numa bun pentru scalari.
Este eficient acest reactor?
Este vorba de un acvariu de 200 litri net si CO2 din butelie. Momentan am un difuzor ce a venit în kit cu reductorul dar bulele alea fine ajung la suprafata apei.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2023 20:04:15

[Email]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Bag seam ca nu foloseste nimeni acet reactor. Din ce m-am documentat pe youtube (ce ciudat suna) se pare ca reactoarele ce se înseriaza cu out-ul filtrelor ncesita filtre puternice pentru ca afecteaza debitul iar eu nu-mi permit asta la filtrul usor subdimensinat care îl am.
Acum ma uitam la reactorul JBL Taifun Spiral. Ese acel reactor din module cilindrice cu canal elicoidal prin care se plimba bula de gaz. As lua initial cel de 19cm si apoi si extensia de înca 5 module, sau pe ambele odata. Îmi place ca e pasiv si arata elegant asa transparent, dar este si bun pentru un bazin cu 200 litri de apa?

This message was edited 2 times. Last update was at 22/01/2023 19:46:22

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cred ca vezi putin gresit ansamblul.
Difuzor inline nu afecteaza debitul, dar da unele au nevoie de filtre mai puternice pentru a dizolva cat mai bine co2 . De obicei la aceste difuzoare se spune cu cati bari co2 lucra cat mai eficient.
[Email]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Din cate am înteles, în acel reactor inline se afla un tub ceramic sau din ceva material prin care trece gazul si devine bule fine, ca pastila ceramica de la difuzoarele clasice interne, astfel nu afecteaz? cu nimic debitul. Dar nici cat de eficient este nu stiu. Pe de o parte cred ca se colmateaza repejor aflandu-se in acel flux de apa permanent, pe de alta parte daca out-ul în acvariu îl dirijez spre sus pentru usoara valurire va risipi co2.
As vrea sa stiu ce parere aveti de reactorul Taifun Spiral, e mai eficient fata de Taifun inline ? Sunt la acelasi pret si nu stiu pe care sa-l comand.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2023 08:10:12

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Boss, prin reactorul ala apa trece lejer, e doar un tub. Gazul este cel care patrunde cu "obstacole".
Am avut si eu unul de la jbl, dizolva bine, nu l-am curatat niciodata si nici nu mi-a pasat de debit, chiar n-am stat sa urmaresc ceva ce nu ma interesa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:....Am avut si eu unul de la jbl, dizolva bine...


E adevarat ca umple masa apei de bule fine ce afecteaza claritatea ? Sau nu e asa de grav ?
Ar fi o varianta fara batai de cap acest difuzor inline iar conectica furtunelor pare de încredere.

Înca nu reusesc sa merg pe o directie clara, adica ce reactor sa folosesc. Momentan am un reactor care teoretic e extern dar eu l-am pus în acvariu, fara capacul de jos, cu powerhed de 280L/h. L-am pus intern ca nu am încredere în el ca nu ma inund. Observ ca si la 2 bule/sec tot se acumuleaza gaz în el peste 1/3 din tub de pare elicea aia pe uscat, am mai redus debitul co2. Dupa cum vedeti nu e problema de bani o sa cumpar vreo 5 reactoare pâna o sa fiu multumit. Un reactor similar cu acesta, extern, pe acelasi principiu, e cel de la Sera care e vreo 200 de lei, dar as merge pe difuzorul inline dacs e ok. Sa fie ceva gaz rezidual în butelia CO2 de se acumuleaza în reactor sau nu reuseste reactoru sa dizolve suficient de rapid fiind slaba pompa..habar nu am.
image

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2023 09:50:45

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lasa joaca si ia un inline difuzor de la co2 art sau reactor:

https://www.aquasabi.com/AquaCare-CO2-Reactor-50-EHEIM-12-16

Citeste bine la reactor e nevoie de un anumit debit.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dadu wrote:
dan.pavelescu wrote:....Am avut si eu unul de la jbl, dizolva bine...


E adevarat ca umple masa apei de bule fine ce afecteaza claritatea ? Sau nu e asa de grav ?
Ar fi o varianta fara batai de cap acest difuzor inline iar conectica furtunelor pare de încredere.

Înca nu reusesc sa merg pe o directie clara, adica ce reactor sa folosesc. Momentan am un reactor care teoretic e extern dar eu l-am pus în acvariu, fara capacul de jos, cu powerhed de 280L/h. L-am pus intern ca nu am încredere în el ca nu ma inund. Observ ca si la 2 bule/sec tot se acumuleaza gaz în el peste 1/3 din tub de pare elicea aia pe uscat, am mai redus debitul co2. Dupa cum vedeti nu e problema de bani o sa cumpar vreo 5 reactoare pâna o sa fiu multumit. Un reactor similar cu acesta, extern, pe acelasi principiu, e cel de la Sera care e vreo 200 de lei, dar as merge pe difuzorul inline dacs e ok. Sa fie ceva gaz rezidual în butelia CO2 de se acumuleaza în reactor sau nu reuseste reactoru sa dizolve suficient de rapid fiind slaba pompa..habar nu am.
image

Reactoarele Sera sunt proaste - plastic subtire se sparge ori din zona filetata ori stuturile de racord a furtunelor.
Cele mai ieftine si cu randamentul cel mai mare sunt reactoarele facute din corp filtru extern de 10" sau 5" pentru filtrarea apei, modul de realizare le gasesti pe forum sub numele de reactoare "Bitanu"...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite citeste pe aici... http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24254.page#p200750
Racorduri gasesti si de plastic, dar la apa dulce merg foarte bine si cele din alama.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Lucian wrote:Uite citeste pe aici... http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24254.page#p200750
Racorduri gasesti si de plastic, dar la apa dulce merg foarte bine si cele din alama.


va multumesc, e buna varianta
Chiar analizam azi posibilitatea construirii unui prefiltru într-un astfel de recipient, cel de 10”.
Pentru reactor cred ca cel de 7” ar fi numai bun pentru mine.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2023 17:57:40

[Email]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Postez finalul povestii ca sa fie topicul intreg, poate vor mai avea si altii astfel de dileme.
Am luat JBL inline 12/16 si era foarte ok, ”ceata” de bule fine nu era de speriat, arata chiar ok impreuna cu perlarea plantelor. Varianta inline imi place ca nu am batai de cap cu pungi de gaz/aer acumulat in reactor ce trebuie scoasa sau cu reducerea debitului filtrului.
Acum recent mi-am luat alt filtru care are furtun 16/22 si am luat tot un reactor inline dar co2art. Am luat co2art pentru ca doar acest model il avea magazinul de unde am luat filtrul si ma avantaja sa fie in aceeasi plata. Acest co2art scoate bule mai fine decat jbl si pare mai calitativ la materiale, piulitele de la furtune sunt metalice iar diferenta de pret e de 25 de lei.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com