[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ei, sa facem prezentarile.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Buna ziua. Mi-a luat ceva timp sa descopar acest forum...acum cativa ani. Mi-a luat chiar mai mult timp sa sa reusesc sa devin membru cu drepturi depline pe acest forum.Multumim pe aceasta cale administratorilor care au facut posibil acest lucru.
Despre mine: Ma numesc Harrald-Paul, ardelean din Sebes Alba. Frumoasa varsta de 37 ani din care ultimii 24 pierduti in slujba acvaristicii ca hobby. Incerc sa combin pasiunea pentru plantele de apa cu pasiunea pentru cichlide, lucru nu tocmai usor de cele mai multe ori.
Ca orice acvarist de 13 ani care se respecta am inceput cu un acvariu de 25 de litrii cu 40 de pesti amestecati mai ceva ca intr-o salata de fructe.
Momentan am ajuns la 1300 litrii,un numar de 8 acvarii intre 40 si 480 de litrii fiecare, populate majoritatea cu cichlide sau cu pesti complementari (cory, ancistrus). La ora actuala cresc discusi -10 bucati, ramirezi gould-20, cichlide de Tanganika-30 buc plus un numar de vreo 20 de specii de plante mai adaptate sau nu la conditiile apei de la noi, super moale si slab acida.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bine ai venit Harry
Ne bucuram sa avem printre noi un nou membru cu asa un litraj
Niste poze care ne-ar incata privirile tuturor ar fi binevenite.
In mod deosebit eu sunt interesat de poze la Ramirezi, sunt voalati sau nu?
Comunitatea celor cu plante se bucura asisderi ca a mai crescut cu un membru. Cu siguranta ai sa gasesti aici mai multi pasionati de plante ca oriunde pe alt forum...dar ca sa zic asa, trecand la concret care-i bijuteria coroanei din acvariile tale plantate?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Ramirezii nu sunt voalati, sunt varianta gould, am plecat de la doua exemplare care le-am primit in schinbul unor plante si intamplator au fost pereche. La capitolul plante multe dintre ele sunt aduse de la Sicmar- multumiri si pe aceasta cale.
ca specii cu care ma mandresc....nu pot decat sa enumar cateva, nu am nicio favorita, toate se bucura de acelasi tratament, bun sper eu, din partea mea.
Aponogeton boivianus, Aponogeton crispus,Barclaya longifolia,Bacopa monierii,Cryptocorynae aponogetifoliae, Cryptocoryne wenditti, C. wilissi, Ceratophillum, Ceratopteris,Echinodorus tenellus,augustifollius,ozealot, Dschngelstar Grosser Baer,vesuvius, marti, Hygrophilla corimbossa var strigatta,H.diformis,H.polisperma var roseanervig, Micranthemum micranthemoides, Nymphea lotus, N. stellata, Althernathera liliacina, Myriophillum tuberculatum,Ludwigia glandulosa, Rotalla walichi, Rotalla machandra... cam astea ar fi, impartite in special in doua acvarii unul de 180 si unul de 480 de litrii, dar nici celalalte nu stau goale. Chiar si in bazinul cu africanii de Tanganika am un fir de Cryptocorinae aponogetifolia si un fir de H.corimbossa.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

harry-ab wrote:Ramirezii nu sunt voalati, sunt varianta gould


Intrebarea mea era justificata caci daca nu stiai exista si Microgeophagus ramirezi GOLD varietatea voalata. Personal prefer pe cei pe care inteleg ca ii ai si tu, cei clasici, fara voal.

harry-ab wrote:La capitolul plante multe dintre ele sunt aduse de la Sicmar- multumiri si pe aceasta cale...Aponogeton boivianus, Aponogeton crispus,Barclaya longifolia precum si Grosser Baer,vesuvius

Multumirile pe alta cale... Sicmar a fost exclus de pe forumul nostru

Revenind la plantele pe care le ai, o buna parte dintre ele sunt plante pentru care cu ani de zile in urma se faceau sacrificii la greu spre a le avea in colectie. Noroc ca au fost unii baieti sufletisti si le-au importat...Imi aduc aminte cate chinuri pana cand am adus in Romania primul Echinodorus Dschungelstar Nr. 05 Grosser Bär taman de la nemti ...dara-mite aia de au facut importuri cu mii de plante...

Hai ca ne-am luat cu vorba de una de alta , mai cu legatura sau mai fara cu subiectul principal...te asteptam deci pe viitor la topicurile care te intereseaza

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ai venit.
Eu personal sper sa obtinem si noi sfaturi de la tine avand in vedere colectia impresionanta de plante.
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Cu privire la numarul mare de plante pe care mi-l permit, trebuie sa specific ca apa e "de vina". Apa care ne vine pe conducta in Sebes este apa de munte, din zona de sisturi cristaline. Calcarul lipseste cu desavarsire. Duritatea totala a apei se situeaza intre 1-2 grade germane iar pH-ul undeva intre 6,8 si 7 in functie de anotimp. Pentru multe dintre plante o apa asa saraca in saruri este ideala in masura in care le mai ajut si eu cu fertilizanti si fier.Problemele mele apar la bazinul cu africani, unde la fiecare schimb de apa saptamanal trebuie sa completez ph/GH+++ pentru a mentine o apa acceptabila pentru ei.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

harry-ab wrote:Duritatea totala a apei se situeaza intre 1-2 grade germane iar pH-ul undeva intre 6,8 si 7 in functie de anotimp
Characidae si Cichlidae de Amazon scrie pe tine ...restu` plante la greu...E pacat sa nu beneficiezi de ce ti-a oferit moka pozitia geografica (era sa scriu geo-strategica la ce apa ai ) Aia cu africanii nu zic ca nu merge daca ai pasiune la ei, dar e chin in doi si tu si ei...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

harry-ab wrote: Duritatea totala a apei se situeaza intre 1-2 grade germane iar pH-ul undeva intre 6,8 si 7


Eu ca sa ajung la asemenea valori trebuie sa folosesc osmoza. As putea spune ca folosesc constant 9 parti de apa osmozata si doar una de apa de la robinet (mai putin vara cand duritatea creste si folosesc ceva mai putina apa de la robinet).

Cu alte cuvinte esti un norocos.
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Adevarul e ca am noroc cu apa. E mult mai simplu sa ridici duritatea si pH/ul decat sa le scazi, de aceea mi-am permis sa incerc si cu africanii. Un test de apa odata la saptamana cand fac si schimbul e suficient. Chiar si in acvariul cu discushii ridic duritatea la 4 in special pentru plante.In privinta characidelor, mi-e destul de greu sa le asociez cu discushii din cauza incompatibilitatii de temperatura, si nu as vrea sa aud reactia sotiei in cazul in care as spune ca mai vreau un acvariu!
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

harry-ab wrote:Adevarul e ca am noroc cu apa.

Parca nu ne ajungea unu` care ne baga in boala cu apa lui de Baia Mare(M.A.) a mai trebuit sa apari si tu

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Pai n-am incotro! Asta e situatia. Dar ma gandeam intr-o zi sa ma interesez cat m-ar costa saparea unui putz in curte sa dau si eu de ceva apa mai dura...pentru africani! :-) Va dati seama ca apa osmozata ar curge de la robinet si apa dura ar iesii cu galeata....Ideal pentru orice specie.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com