[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Timp iluminare - lumina modulata  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Am tot citit despre cat timp sa iluminam un acvariu. Dar cum procedam daca folosim lumina modulata in procente ?
Acvariul meu are 51L (60x30x36), iluminat cu led 23W 7500K 1741lm 55cm lungimea lampii, centrata pe mijloc.
Lampa este TWINSTAR B-LINE 60B.
Eu am facut un grafic de acest gen pentru iluminarea aleasa de mine. Dar am nevoie de parerea voastra.

Practic lumina nu o opresc niciodata, o reduc pana la prag de lumina de veghe. De exemplu 1-3% e aproape lumina lunii, nici in natura nu e bezna total oricum. La 100% imi sta aproape 2 ore..

Ca metoda de calcul.. am folosit asa:
(60 minute x (procente/100) si pentru fiecare ora am obinut minute de iluminare 100% care impartit la 60 mi-a dat 7.05 ore. iluminare.

Cum ar trebui totusi de facut?
[Thumb - Untitled-1.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 04/08/2022 00:00:55

[Email] [WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, o sa fiu offtopic si fara suparare, nu vrei tu sa iti deschizi un jurnal al tau si sa iti populezi acel jurnal cu toate intrebarile tale si sa numai deschizi 100 de topicuri? Mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2022 08:49:05


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

La rubrica Incepatori unde "Aici posteaza incepatorii lucruri stupide si nu ne suparam pe ei" ...

Sincer iti spun, si tot fara suparare. Nu va cunosc functiile pe aici, nu va stiu, nici voi pe mine.
Dar tu acum, te-ai purtat exact ca femeia de serviciu care striga pe hol ca sa nu mai mergeti pe jos ca se murdareste din nou.
Cam ce problema ai tu cu numarul topic-urilor deschise, sau poate ma lamureste un administrator cum si ce..

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2022 11:49:23

[Email] [WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

mellbo wrote:Am tot citit despre cat timp sa iluminam un acvariu. Dar cum procedam daca folosim lumina modulata in procente ?
Acvariul meu are 51L (60x30x36), iluminat cu led 23W 7500K 1741lm 55cm lungimea lampii, centrata pe mijloc.
Lampa este TWINSTAR B-LINE 60B.
Eu am facut un grafic de acest gen pentru iluminarea aleasa de mine. Dar am nevoie de parerea voastra.

Practic lumina nu o opresc niciodata, o reduc pana la prag de lumina de veghe. De exemplu 1-3% e aproape lumina lunii, nici in natura nu e bezna total oricum. La 100% imi sta aproape 2 ore..

Ca metoda de calcul.. am folosit asa:
(60 minute x (procente/100) si pentru fiecare ora am obinut minute de iluminare 100% care impartit la 60 mi-a dat 7.05 ore. iluminare.

Cum ar trebui totusi de facut?


Mie mi se pare complicat ce propui. As merge pe varianta clasica, cu iluminare temporizata.
Si eu am bluetooth si functia de rasarit/apus si prefer sa nu o folosesc.
Daca as folosi functia probabil ca periodele de rasarit si apus ar fi scurte, doar pentru efect. Un cocos care sa dea trezirea mai trebuie

@melbo, nu ai mai pus poza cu acvariul (poate ma insel). As fi vrut sa vad cum a iesit avand in vedere ca ai mers pe varianta propusa de mine

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2022 11:59:31


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poate colegul nu a fost explicit. Nimeni nu are nici o functie, e doar o indrumare. E mai usor pentru cine are timp sa te ajute, sa vada tot topicul tau. Asa este normal, lasa sabia deoparte. Citeste te rog si din regulament, vei intelege poate mai bine decat m-am exprimat eu.
[ICQ]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

narcis wrote:Poate colegul nu a fost explicit. Nimeni nu are nici o functie, e doar o indrumare. E mai usor pentru cine are timp sa te ajute, sa vada tot topicul tau. Asa este normal, lasa sabia deoparte. Citeste te rog si din regulament, vei intelege poate mai bine decat m-am exprimat eu.


Nefiind vorba de sabie aici, dar nu stiu ce jurnal. Unde se fac aceste jurnale ?
Am citit si regulament-ul dar tot nu inteleg nimic.
In fine, daca chiar e cu buna intentie, poate o sa imi dati mai multe detalii sau o indrumare clara despre jurnale sau poate mai bine nu va mai deranjez cu nimic.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2022 12:16:29

[Email] [WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Mereu am observat ca se doreste ca in acvariu sa fie cat mai mult copiat Natura. Lumina naturala nu este de tip digital ON/OFF, astfel ca o lumina modulata in intensitate, zic eu ca ar fi ceva bun.

De asemenea si topicul ar fi trebuit sa fie relativ interesant, ma gandeam ca evolutia apare in tot.

Daca nimeni nu are/vrea sa spuna alta parere, raman cu aceste setari.
[Email] [WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu te ajuta cu nimic faptul ca lumina imita ciclicitatea naturala. Functiile rasarit si apus sunt folosite de toata lumea in scop decorativ (joaca).

Plantele au nevoie de nutrienti, gaze, lumina. Plantele din acvarii au fost scoase din mediul lor de mai multe generatii. Probabil ca si cele luate direct din natura nu ar avea nevoie de alternanta lumina/inturneic ca in natura. Sunt pana la urma forme de viata simple.

Poti incerca diverse. Se curata, se reseteaza. Materiale se gasesc.
Sa ne intoarcem la joaca

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2022 13:57:28


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

da.. avem jucarele.
stii.. la inceput ti se pare interesant, pe urma ca in orice jucarie.. o lasi asa pe undeva. si culmea, in general o gasesti uneori mai bine decat atunci cand o bibilesti.

Deci unde imi fac jurnalul ala sa nu tot deschid topicuri..?
La "acvarii diverse - jurnal" e ok?

This message was edited 3 times. Last update was at 04/08/2022 14:40:26

[Email] [WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/25.page

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

in regula, nu stiu cine ma va mai observa ca scriu tot acolo, dar ne conformam.
[Email] [WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

De aceea avem recent topics, vedem ultimele postari. Spor!
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

mellbo wrote:
Dar tu acum, te-ai purtat exact ca femeia de serviciu care striga pe hol ca sa nu mai mergeti pe jos ca se murdareste din nou.
Cam ce problema ai tu cu numarul topic-urilor deschise, sau poate ma lamureste un administrator cum si ce..


E mai usor sa urmaresti in topicul unde e prezentat acvariul. Daca ajungi la pagina 82 si pui o intrebare, ne e usor sa ne intoarcem la pagina 1 sa ne improspatam memoria..


mellbo wrote:in regula, nu stiu cine ma va mai observa ca scriu tot acolo, dar ne conformam.


[Thumb - Screenshot_1.png]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

inteleg..
imi cer scuze lui @gege, mie mi-a parut o rautate. poate daca imi explica era altfel, asa a sunat ca si cand e doar deranjat de mine..


[Email] [WWW]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Era de bine

Sustin ideea sa faci un jurnal, mie unu mi-a placut cum ai procedat, ai pus intrebari, cel mai bun lucru, ai fost deschis la sfaturi si pui lucruri in dezbatere ce sunt interesante pentru discutii pe aici.

In unele cazuri e recomandat chiar sa faci un topic separat, ramane mai punctuala discutia pt altii care ajung in situatia respectiva.

Dar acum, e momentul de jurnal acum ai deja o imagine mai completa despre cum merge treaba si trebuie sa si prezinti ceva .. noua ne place sa ne uitam unii la acvariile celorlalti

Edit: Ah, da, toata lumea se uita doar pe recent topics

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2022 21:36:36


MSI Reef
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

@mellbo, iti poti face un topic cu numele care crezi ca descrie cel mai bine acvariul. Eu de ex. i-am dat un nume mai generic, microscape, ptr ca merg din aproape in aproape.
Te ajuta si pe tine sa urmaresti in timp evolutia, schimbarile, problemele.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Pentru incepatorii care vor mai fi in cazul meu, am facut o aplicatie (windows) pentru mine si o impart si cu voi pentru calcul iluminat modulat.
Descarca de aici.

[Thumb - splash.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 13/08/2022 22:52:28

[Email] [WWW]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

mellbo wrote:Pentru incepatorii care vor mai fi in cazul meu, am facut o aplicatie (windows) pentru mine si o impart si cu voi pentru calcul iluminat modulat.
Descarca de aici.



smilie
Atentie: pentru a putea folosi aceste aplicatii aveti nevoie de acordul UPX.
[Email]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Eu am UPX, asa ca e ok

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2022 23:40:41

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@ mellbo De apreciat bunele intentii si efortul depus.
Ce misto ar fi daca orice problema din acvaristica s-ar putea rezolva printr-o formula matematica!( daca este si lineara cu atat mai bine).

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2022 00:31:53


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com