[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dimensiune pietris  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Buna, am o nelamurire. de ceva timp..

Am un acvariu neplantat cu pietris de 4-8 un pic cernut a ramas cam 4-6 pe alocuri cate ceva mai marisor poate. Imi place asa cum e dar am tot citit ca nu e bine pietris mare, legat de plante. Dar la mine nu e nici o planta vie, nici nu va fi. Am motive serioase pentru care nu pun plante, si as fi teribil de multumit daca nu ne-am invartii inspre acest subiect.

Am cumparat azi pietris 1.4-2 si 2-4 ca sa-l amestec, cern etc, in ideea ca poate nu pot aspira pietrisul mare suficient cat ar trebui. Dar ma uit la el si nu-mi place asa marunt deloc.
Asa ca va rog, spuneti-mi de ce nu e bun pietrisul cu granulatie mare exceptand orice motiv legat de plante.. Adica care ar fi motivele pentru care se tot recomanda pietris 1-3mm.

De aspirat.. nu stiu ce sa zic.. parca e cam greu dar nici ala mic nu cred ca fi usor cand se va ridica tot pe teava de la aspirator (Dennerle Nano Gravel Cleaner-modificat)..
Am schimbat deja de 3 ori pietrisul. Ba ca nu e bine ca e colorat, ca e nusht cum.. Nu se poate ceva clar specific acestui setup, fara plante plantate?

Va multumesc anticipat pentru efortul de a-mi raspunde.

[Thumb - 20220630_233141.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 01/07/2022 17:01:35

[Email] [WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pietrisul mare va acumula ff multa mizerie si iti va face viata un cosmar trust me. Nisipul sau pietrisul fin (sub 4 mm) arata mai bine,intretine viata mai bine in acvariu (microfauna,melci etc.) si pestilor le place mai mult (se pot cuibari/harjoni in el)
Crede-ma,asa este mai bine.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sfatul meu legat de plante trimis la ultimul post al tau (nush daca l-ai citit):
Baga plante easy,sunt rezistente,frumoase,absorb substante daunatoare din apa si nu au nevoie de co2.
Am avut extrem de mult succes cu Anubias,creste oriunde fara probleme (am avut chiar si flori).
Vallisneria a fost si ea ok (asta daca ai mai multa lumina).
Daca vrei ceva care creste repede si des,ia Ceratophyllum sau Egeria.
Am auzit si ca Echinodorus e ok.
Nu inteleg de ce sunt atatea discutii despre ciclulc azotului aici,este bine-cunoscut si ras-discutat de numeroase ori,avem un articol ff bun chiar aici pe site:http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului
Ca regula generala,uita-te la profilul userului si vezi faptele,inainte sa asculti vorbele...
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu personal sunt adeptul metodelor usoare si relaxante in acvaristica,stresul si complicattile fac rau si pestilor si tie
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cum bine a fost scris: @ugarit5, La pietrisul ala' , Se va decanta de jos in sus: depuneri de mizerie in interstitiile pietrisului.

In cazul tau: risca sa apara si categorie anaeroba.... (pietrisul in forma din poza: o sa creeze probleme subite si neidentificabile)

Adica: ori pui un strat superficial de pietris (doar pe fundul bazinului "da' decor" de 1-2 pietre suprapuse si misti apa pe fundul bazinului) ori: renunti la pietris si pui nisip 0,4 - 1.5. ca si granulatie.

Practic: pietrisul ala este o bomba in autoconstructie.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

pai deja l-am cumparat. vroiam si motivatia sa renunt la asta marisor si foarte frumos cu cel marunt si urat.

dar ok, o sa-l achimb. sper doar sa nu fie imposibil de aspirat. pot pune pariu ca il va trage pe teava.. dar vad eu..

Referitor la plante.. imi cer scuze oricui se simte deranjat de afirmatie dar au un miros groaznic. Cel putin Anubias m-a terminat nervos. Miroase 100% a haine vechi murdare si nespalate in toata casa.

Nu le pot torela, am incercat.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2022 22:35:07

[Email] [WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am in acvariul cu creveti pietris asemanator. Cand erau acolo pesti nu aveam rame, de cand l-am facut doar de creveti au inceput sa apara. Acum am cel putin 10 rame in substrat, nu ma mai deranjeaza, m-am obisnuit cu ele si o sa bag la un moment dat 4 cory pygmy care o sa le haleasca. Dar o sa aduni namol in acel substrat, o sa trebuiasca sa-l aspiri zdravan in fiecare saptamana.

Las aici poza cu o rama, sa vezi despre ce vorbesc:
image
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

pai nu cred ca are legatura cu crevetii.
mai degraba a ajuns din pietris sau altfel...cum
pe bune chiar, cum putea ajunge in acvariu rama aia..

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2022 03:39:09

[Email] [WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are legatura cu lipsa pestilor. Nu stiu cum a ajuns, dar acvariul nu e chiar un sistem inchis ermetic.

Daca aspiratul substratului e grija ta cea mare, de ce nu-ti iei o teava mai lata? Ala de la Sera e bun si ieftin.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

mellbo wrote:Buna, am o nelamurire. de ceva timp..

Am un acvariu neplantat cu pietris de 4-8 un pic cernut a ramas cam 4-6 pe alocuri cate ceva mai marisor poate. Imi place asa cum e dar am tot citit ca nu e bine pietris mare, legat de plante. Dar la mine nu e nici o planta vie, nici nu va fi. Am motive serioase pentru care nu pun plante, si as fi teribil de multumit daca nu ne-am invartii inspre acest subiect.

Am cumparat azi pietris 1.4-2 si 2-4 ca sa-l amestec, cern etc, in ideea ca poate nu pot aspira pietrisul mare suficient cat ar trebui. Dar ma uit la el si nu-mi place asa marunt deloc.
Asa ca va rog, spuneti-mi de ce nu e bun pietrisul cu granulatie mare exceptand orice motiv legat de plante.. Adica care ar fi motivele pentru care se tot recomanda pietris 1-3mm.

De aspirat.. nu stiu ce sa zic.. parca e cam greu dar nici ala mic nu cred ca fi usor cand se va ridica tot pe teava de la aspirator (Dennerle Nano Gravel Cleaner-modificat)..
Am schimbat deja de 3 ori pietrisul. Ba ca nu e bine ca e colorat, ca e nusht cum.. Nu se poate ceva clar specific acestui setup, fara plante plantate?

Va multumesc anticipat pentru efortul de a-mi raspunde.



Lasa pietrisul asa cum e, nu se intampla nimic doar sa respecti schimbu de apa.
Eu am folosit pietris asemanator la mai multe acvarii in trecut si nu sa intamplat nimic

Uite un video la acvariu de 200 de litri cand m-am reapucat de acvaristica a fost asa 2 ani doar hraneam pesti si schimbam apa saptamanal,



Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Io am inteles c? nu vrei nici substrat dedicat pt plante, nici dedicat pt filtrare , adic? temporizator la schimbarea de apa.ambele presupun stratific?ri de granula?ii diferite.pune granula?ie f mare cu adîncime f mica ?i îl ,,aspiri,, u?or.

”sunt o somitate in treling”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com