[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariile VIV  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

A avut cineva acvariu VIV din seria Pure (seria 800) sau din cele care sunt vandute la set (seria 805)? Sunt de incredere? Merita banii?

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2022 18:05:54


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cum vi se par acvariile cu sump filter incorporat? Care sunt avantajele si dezavantajele?

VIV are si astfel de acvarii, iar noua mea lampa Chihoros A2 se potriveste perfect.


Aici il puteti vedea:
https://viv.com.hk/images/back%20filter%20aquarium.jpg

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2022 20:05:38


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Faptul ca are sump incorporat, este foarte util pentru' cine vrea: totul "pe tava".... (ca vrea muschiu' omului: sump)

In orice bazin, se poate desena/construi, un sump....

Cand sumpul vine "gata facut" ma si obliga/conditioneaza la anunite pompe agreeate, a celor ce au facut sumpul...

Am desenat si eu sump in bazin... dupe' cateva luni: a fost sters din desen si din bazin....

Intrebarea, este retorica?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2022 21:44:49


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

In functie de dimensiunile faunei din bazin, intretinerea acvariului(schimb de apa, filtru) pot deveni un cosmar.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

EverSad wrote:Faptul ca are sump incorporat, este foarte util pentru' cine vrea: totul "pe tava".... (ca vrea muschiu' omului: sump)

In orice bazin, se poate desena/construi, un sump....

Cand sumpul vine "gata facut" ma si obliga/conditioneaza la anunite pompe agreeate, a celor ce au facut sumpul...

Am desenat si eu sump in bazin... dupe' cateva luni: a fost sters din desen si din bazin....

Intrebarea, este retorica?


Nu, dar pare o varianta buna. Nu am avut pana acum.
Ptr mine are niste avantaje: nu se mai vede filtrul iar lampa mea e neagra cu picioare transparente.

Inteleg ca vine la pachet cu dezavantaje. Inca, caut pe net review uri ptr astfel de acvarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2022 06:44:56


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

flo77 wrote:In functie de dimensiunile faunei din bazin, intretinerea acvariului(schimb de apa, filtru) pot deveni un cosmar.


Nu m-am gandit la curatarea lui. E posibil sa ai dreptate in legatura avand in vedere ca e mic. Doar cu periuta se poate curata. Mana nu intra si sigur voi avea nevoie de ceva gen curatator de furtune.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2022 07:08:46


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

In spate o sa umbli aprox o data pe an, nu ai ce sa cureti, doar sa aspiri ce s-a depus pe fund cu un furtunas. Eu nu i-as zice sump, i-as zice acvariu AIO (all in one). Da, este putin problematic la echipamente ca trebuie sa le iei fix pe dimensiunea aia, dar se rezolva, toate sunt facute cu cap si traim vremuri in care gasesti orice. Asa ca spor

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Acum depinde si ce mana ai. Fiind ingust, va fi greu de umblat in el. Vrei plantat, substratul va trece probabil de primul gr?tar, cel de jos. Frunze, melci, etc vor putea bloca iar partea aia. Vei fi limitat la un flow mic, pompele sunt mici. Pentru un bazin simplu, e ok, poti piti tot acolo. Ventuzele de la pompa, cu timpul se duc, depinde de calitatea lor. Cantitatea de material filtrant e limitata mult, deci pesti putini.

Daca ne zici si ce vrei de la bazin, mai vedem ce e de adaugat. Eu personal il consider util dar fara mari pretentii.
[ICQ]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Gege wrote:In spate o sa umbli aprox o data pe an, nu ai ce sa cureti, doar sa aspiri ce s-a depus pe fund cu un furtunas. Eu nu i-as zice sump, i-as zice acvariu AIO (all in one). Da, este putin problematic la echipamente ca trebuie sa le iei fix pe dimensiunea aia, dar se rezolva, toate sunt facute cu cap si traim vremuri in care gasesti orice. Asa ca spor


Mersi, asadar cu pompa e problema.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

narcis wrote:Acum depinde si ce mana ai. Fiind ingust, va fi greu de umblat in el. Vrei plantat, substratul va trece probabil de primul gr?tar, cel de jos. Frunze, melci, etc vor putea bloca iar partea aia. Vei fi limitat la un flow mic, pompele sunt mici. Pentru un bazin simplu, e ok, poti piti tot acolo. Ventuzele de la pompa, cu timpul se duc, depinde de calitatea lor. Cantitatea de material filtrant e limitata mult, deci pesti putini.

Daca ne zici si ce vrei de la bazin, mai vedem ce e de adaugat. Eu personal il consider util dar fara mari pretentii.


Un nano de 20l+/-5l vreau sa-mi iau.
Pare si VIV-ul acesta o varianta de luat in calcul desi mi-am cumparat filtru hang-on (debit max 150l/h) si materiale filtrante ptr el (cuburi ceramice cu porozitate mare, zeolit, bureti, perlon). Lampa proaspat cumparata permite ajustarea prin bluetooth a intensitatii luminii (de la max. 1400lm) si lungime fixa de 30cm.
30P ul imi place, e challenging dar e cam mic parca chiar si ptr o echipa de cativa microrasbora sau un betta.

This message was edited 4 times. Last update was at 02/06/2022 11:47:04


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu am niste endleri intr-un Fluval Flex 57l. Endlerii sunt mereu prezenti in partea cu filtru si cand schimb apa trebuie sa fiu atent sa nu ii las laplaja pe burete. Cand scot afara buretele trebuie sa fiu atent cand il pun inapoi sa nu am pesti in compartimentul lui. Sumpul fiind in spate este foarte greu de vazut ce este in acele compartimente. Mizeria depusa in compartimentele sumpului este greu de aspirat.
Acvariul este "sexy" si daca limitezi incarcatura biologica pentru a limita timpul necesar intretinerii s-ar putea sa iti ofere satisfactie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu am niste endleri intr-un Fluval Flex 57l. Endlerii sunt mereu prezenti in partea cu filtru si cand schimb apa trebuie sa fiu atent sa nu ii las laplaja pe burete. Cand scot afara buretele trebuie sa fiu atent cand il pun inapoi sa nu am pesti in compartimentul lui. Sumpul fiind in spate este foarte greu de vazut ce este in acele compartimente. Mizeria depusa in compartimentele sumpului este greu de aspirat.
Acvariul este "sexy" si daca limitezi incarcatura biologica pentru a limita timpul necesar intretinerii s-ar putea sa iti ofere satisfactie.


Cei de la magazinul unde se gaseste acvariul au si un sol cu eliberare lenta si granulatie de 5mm (cel din link). Ma gandesc ca ar putea fi o solutie care sa previna aspirarea si incarcarea cu nutrienti a apei.

https://brightwellaquatics.com/products/rio_escuro_m.php

Exista riscul sa curga apa din filtru? In caz ca se colmateaza peste un anumit nivel. Nu cred ca are capac.

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/viv-akwarium-z-panelem-filtracyjnym-30x30x30cm-27l-804-01-wysokiej-jakosci-akwarium-z-super-transparentnego-szkla-i-przestrzenia-na-media-filtra-4717

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ca substrat am ADA Amazonia2(power sand inclus). Nu am avut probleme cu colmatarea, am mentinut amandoua gratarele libere. Cand buretele incepe sa se imbacseasca o sa observi diferente de nivel intre compartimentele filtrului. Nu am umplut pana sus acvariul, intotdeauna am lasat o marja de siguranta, astfel incat sa nu ma doara capil de overflow.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline



Riscul sa curga apa din All in One, este zero. (indiferent ce se colmateaza, ca ramane pompa fara apa... aici este o "alta" problema. )

Problema care o vad eu acolo ar fi: Camera pompei va avea maxim 1,4L de apa.

Daca nu are capac, va trebui sa adaugati apa la fiecare doua zile.

Alta "manevra" aiurea este ca nu se vede nivelul in camera pompei. (asta se rezolva cu o bucata de polistiren expandat care sa pluteasca acolo, pentru a putea observa de sus nivelul)

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2022 15:56:05


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Rezolvat.

Mers pe acum banalul, clasic cub 30 litri Dennerle.

Restul nu stiu, n-am vazut. Nu vreau surprize.

Are si capac scurt.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2022 19:58:03


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Rezolvat.

Mers pe acum banalul, clasic cub 30 litri Dennerle.

Restul nu stiu, n-am vazut. Nu vreau surprize.

Are si capac scurt.



Buna decizie. Poteca "batatorita" este calea' de urmat'.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/06/2022 21:10:38


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com