[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Televizorul din dormitor  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,
Desi cochetez cu acvaristica de ceva ani si am mai scris razlet pe forum, nu am facut pana acum nici un jurnal, mi s-a parut ca n-am ce arata. Acum ca l-am scapat pe colegul ionut_dt de "sticlaria" din casa, am zis sa-mi golesc portofelul si sa pun la cap cu grija si atentie un acvariu asa cum mi-as dori. Toate bune si frumoase, ca de 2 sapt numa cheltui bani iar astazi m-am hotarat sa fac un aranjament.
Prin urmare o sa incep cu inceputul si voi incerca sa scriu fiecare etapa
-se da un acvariu 120x50x50
-18L JBL Pro Scape Vulcano Mineral
-9L Dennerle Scaper's soil
-20L Dennerle Crystal Quartz negru
- 2 buc Red Moor
- vreo 8-10 kg piatra Seiryu

Atasez si niste poze facute cu umilul tel. din dotare
Va cer ajutorul cu idei noi si la fel m-ar ajuta pe partea de plante ce sa pun. O sa va spun in urmatoarea postare filtrarea, lumina si ce plante am din acvariul pe care-l voi desfiinta
[Thumb - 20220422_205626.jpg]

[Thumb - 20220422_205626 (1).jpg]

[Thumb - 20220422_211708.jpg]

[Thumb - 20220422_211643.jpg]

[Thumb - 20220422_112011.jpg]

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos, sa ai spor la treaba. Are potential cu radacinile alea frumoase. Pe ele ar merge facut aranjamentul clasic cu microsorum, bagat la baza lor printre crengi si lasat sa se prinda singur. Mult microsorum.

Iar pe sol as pune gazon (marsilea hirsuta daca nu ai CO2) si pe langa pietre staurogyne repens.

Aranjament clasic bazat pe verde, care sa contrasteze cu solul negru. Pentru o nuanta de verde mai deschis, poti sa te joci si cu hydrocotyle leucocephala.

Ce am zis mai sus e pentru fata si mijloc. Pentru partea din spate depinde daca vrei plantat la greu sau lasi tot aerisit, cu gazon si cam atat.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Foarte frumos, sa ai spor la treaba. Are potential cu radacinile alea frumoase. Pe ele ar merge facut aranjamentul clasic cu microsorum, bagat la baza lor printre crengi si lasat sa se prinda singur. Mult microsorum.

Iar pe sol as pune gazon (marsilea hirsuta daca nu ai CO2) si pe langa pietre staurogyne repens.

Aranjament clasic bazat pe verde, care sa contrasteze cu solul negru. Pentru o nuanta de verde mai deschis, poti sa te joci si cu hydrocotyle leucocephala.

Ce am zis mai sus e pentru fata si mijloc. Pentru partea din spate depinde daca vrei plantat la greu sau lasi tot aerisit, cu gazon si cam atat.


Multumesc frumos pentru sfaturi, am cules din mesajul tau 2 plante cu care clar voi merge mai departe, respectiv staurogyne repens si marsilea hirsuta. As incerca un inlocuitor pentru microsorum, dar daca nu gasesc alta solutie o sa merg pe varianta asta. Eu am in acvariul pe care il voi desfiinta urmatoarele plante:
3 specii de bucephalandra - in total cam 10 plantute pe care am de gand sa le flosesc intre crengi - sunt prinse de roca vulcanica
Heteranthera Zosterifolia - am poturi care ma gandesc ca ar da bine pe partea din spate
Anubias Nana - il voi prinde de unul din lemne
Anubias clasic - are vreo 40cm - nu stiu daca sa-l folosesc si unde
Cryptocoryne red - are cam 15 cm inaltime - as putea sa-l folosesc tot pentru partea din spate
lobelia cardinalis - am 2-3 fire - nu stiu inca unde as putea sa le pun
Mai am o planta pe care nu am reusit sa o identific si care-mi place, ma gandesc sa o pun si pe aceasta. O sa atasez o poza si daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti sa o trec in lista de plante folosite.
Mi-a mai placut si Telanthera Cardinalis, oare ar merge in locul microsorum?

Mai pun si 2 poze cu un update, am mai adaugat ceva pietre si un mopan

[Thumb - 20220424_115733.jpg]

[Thumb - 20220423_122148.jpg]

[Thumb - 20220423_122133.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mie imi place si asa simplu, neincarcat.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Mie imi place si asa simplu, neincarcat.

Multumesc, dar parca i-as pune totusi niste plantute.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eddy21 wrote:
Mai am o planta pe care nu am reusit sa o identific si care-mi place, ma gandesc sa o pun si pe aceasta.


Cred ca e Lagemandra meeboldii red.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:
Eddy21 wrote:
Mai am o planta pe care nu am reusit sa o identific si care-mi place, ma gandesc sa o pun si pe aceasta.


Cred ca e Lagemandra meeboldii red.

Asta pare sa fie, ma gandesc sa o pun in partea de mijloc sau in spate avand in vedere ca e destul de inalta
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce fac cu anubiasul mare? Sincer, nu cred ca se potriveste in setup ul asta, ce credeti?
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta numai tu stii cum vrei sa arate acvariul, ce design vrei sa-i dai. In principiu, daca vrei jungla, oricat ar fi de aglomerat tot mai incape o plantuta

Eu as astepta sa se cicleze de tot acvariul si apoi as planta. Si plantezi la primul schimb de apa de dupa ciclare, cand e bazinul mai gol, sa poti sa scoti lemnele, daca vrei sa legi buce pe crengi. Asta ca sa nu pierzi din plantele pe care le ai. In perioada ciclarii plantelor nu le merge bine si doar cele mai putin pretentioase rezista.

Si in loc de microsorum poti sa pui tot bucephalandre in partea de jos, ele merg bine si cu lumina mai putina.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2022 18:15:49

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Radacinile alea sunt superbe. Prea superbe pentru a sta in doua colturi opuse ale acvariului. In stadiul in care se afla acvariul acum am senzatia ca ochii imi fug cand in dreapta cand in stanga.
Poate sunt prea carcotas ,mai ales ca nu stiu daca mie mi-ar iesi ceva mai reusit.
Spor la plantat!
Ce pesti vrei sa cresti in acvariu?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2022 18:46:15


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Asta numai tu stii cum vrei sa arate acvariul, ce design vrei sa-i dai. In principiu, daca vrei jungla, oricat ar fi de aglomerat tot mai incape o plantuta

Eu as astepta sa se cicleze de tot acvariul si apoi as planta. Si plantezi la primul schimb de apa de dupa ciclare, cand e bazinul mai gol, sa poti sa scoti lemnele, daca vrei sa legi buce pe crengi. Asta ca sa nu pierzi din plantele pe care le ai. In perioada ciclarii plantelor nu le merge bine si doar cele mai putin pretentioase rezista.

Si in loc de microsorum poti sa pui tot bucephalandre in partea de jos, ele merg bine si cu lumina mai putina.

Bun, asa o sa fac atunci, ii dau apa asa si ma apuc de plantat dupa 2-3 sapt, pana atunci de abia se imbiba si radacinile si nu vor mai pluti(o sa le tin pe loc cu niste pietre pe care le voi lua ulterior). O sa mai bag si ceva melci(Ramshorn) sa se ocupe de curatenie cat timp vor face lemnele mazga.
Multumesc pentru sfaturi si o sa mai am nevoie
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Radacinile alea sunt superbe. Prea superbe pentru a sta in doua colturi opuse ale acvariului. In stadiul in care se afla acvariul acum am senzatia ca ochii imi fug cand in dreapta cand in stanga.
Poate sunt prea carcotas ,mai ales ca nu stiu daca mie mi-ar iesi ceva mai reusit.
Spor la plantat!
Ce pesti vrei sa cresti in acvariu?


Tu cum le vezi(radacinile) puse?
Ca pesti m-am gandit sa aleg din 3 specii, vreau ceva mic care sa umble in bancuri deci, astea ar fi variantele:
Rasbora Galaxy
Chilli tetra
Red Nose Tetra

Sau pot combina 2 din cele 3 de mai sus
Voi mai pune Otto cativa
Melci am Tylo Orange si Yellow (10-12 bucati)
Ramshorn vreo 30

Si mai am vreo 5 bloody Mary la care as mai baga inca 5-10 si vreo 5 Amano(ii am deja)
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Din pozitia mea de "back seat driver" cred ca as tine doar o radacina ca punct focal, situata cam la o treime de na din margini. Nu stiu daca ai avea destul loc sa le pui pe amandoua in acelasi loc.
Cel mai important lucru este ca acvariul este al tau si tie trebuie sa-ti placa aranjamentul pe care il faci. Poti incerca diferite aranjamente pe care noi le sugeram, dar important este ca sa alegi ceea ce iti place tie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

microrasbora galaxy sunt mult prea mici pt acel acvariu, ca sa ii vezi iti trebuie numar semnificativ. Mai bine ia niste emperor tetra, sunt superbisi in nr mic si in nr mare,iar cand se infoaie la femele pt imperechere sunt super draguti si amuzanti

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2022 20:43:08


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:microrasbora galaxy sunt mult prea mici pt acel acvariu, ca sa ii vezi iti trebuie numar semnificativ. Mai bine ia niste emperor tetra, sunt superbisi in nr mic si in nr mare,iar cand se infoaie la femele pt imperechere sunt super draguti si amuzanti

Da, corect, m-am gandit si la asta dar sunt superbi, totusi cei pe care mi i-ai recomandat arata f bine, sa vad pe unde o sa gasesc 15-20 buc. M-am mai gandit si la rasbora arlechin intre timp
Multumesc pentru sfaturi
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Din pozitia mea de "back seat driver" cred ca as tine doar o radacina ca punct focal, situata cam la o treime de na din margini. Nu stiu daca ai avea destul loc sa le pui pe amandoua in acelasi loc.
Cel mai important lucru este ca acvariul este al tau si tie trebuie sa-ti placa aranjamentul pe care il faci. Poti incerca diferite aranjamente pe care noi le sugeram, dar important este ca sa alegi ceea ce iti place tie.


Nu zici rau, totusi vreau sa vad cum va arata plantat peste cateva luni si ce bag in el si daca nu, voi incerca si varianta cu o singura radacina.
Mai exista posibilitatea sa bag inca o radacina mult mai mica dar vedem asta mai incolo.
Acum il umplu cu apa, fara plante, o sa dau drumul si la filtrare si va sta un pic asa
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nevertebrate.ro si crede-ma pe cuvant, iti vor placea emperorii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:nevertebrate.ro si crede-ma pe cuvant, iti vor placea emperorii


Deocamdata nu au pe stoc dar vad ca vor aduce din 04.05. ar fi intr-o sapt jumatate.As putea forta ciclarea sau sa mai astept cu pestii inca 2-3 sapt
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

TRebuie sa dai comanda cu aproximativ 1 saptamana inainte de a aduce ei comanda, pt a putea contacta furnizoru in a coleta si pestii tai.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:TRebuie sa dai comanda cu aproximativ 1 saptamana inainte de a aduce ei comanda, pt a putea contacta furnizoru in a coleta si pestii tai.

Am inteles, vorbesc cu ei incepand de marti cand probabil vor reveni la munca
Multumesc
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com