[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Curte si Gradina  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Vreau sa fac un jurnal despre curte si gradina pe care sa il scriu aici.

Daca se aproba ii dau drumu .


Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Jurnalu' , dânsu' el însu?i s? se aprobe, sau ... cum !?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eu zic sa-i dai drumu si sa lasi dreaq aprobarile

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:Jurnalu' , dânsu' el însu?i s? se aprobe, sau ... cum !?


paradox wrote: eu zic sa-i dai drumu si sa lasi dreaq aprobarile


Poate vine Koala si/sau Lliliacu si imi taie elanu dintr-o data cu "ce nu intelegi aici e pescarie"

Bun, am o bucata de pamant din care 700 mp imprejmuita, de la cine am luat a betonat toata curtea cu ciment deoarece a crescut porci, asa imi zise vecinu, eu incercam cu harletu si sapa si nu intelegeam de ce dau numai de piatra .

Si m-am apucat de gradinarit si din cate m-am documentat pe internet/youtube am vazut ca se poate si in containare/ghivece, asta s-a intamplat anu trecut.
Eu am inceput mai timid si fara cap, am zis ce e asa de greu sa pui niste seminte in pamant si sa le uzi, greselile care le-am facut au fost:
-lumina insuficienta la rasaduri
-faptul ca nu stiu ce plante cresc si nu le inteleg
-am udat prea mult rasadurile, foarte constiincios dimineata si seara
-rasadurile au stat tot timpul la cald in casa

Dupa toate astea rasadurile erau blegi si unele sau ofilit.
Din toate astea ma ajutat, tatal fostei, care se pricepe la agricultura si gradina, si dupa ce a ras cu pofta de ce am facut, a zis "hai la mine ca iti dau eu rasaduri bune ca si asa am multe", si intr-o sera de 2 metri pe 3 metri luata de Hornbatch, am mancat rosii si catraveti din iulie pana in august fara sa mai cumpar.

Am pus poze, sa vad daca mai gasesc cad s-a facut jumgla in sera si le-am scapat de sub control.

Spor

image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu tai doar renul, elanul il las in pace
Zi cu incredere, ca si eu vreau sa imi fac sera la tara si sunt pilaf, nici nu stiu de unde sa incep

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu tai doar renul, elanul il las in pace
Zi cu incredere, ca si eu vreau sa imi fac sera la tara si sunt pilaf, nici nu stiu de unde sa incep


Multumesc!

Anu asta am pus rasadurile pe 10 martie, da cred ca trebuia mai devreme, ca sfat mi sa zis cu o luna inainte de terminarea brumei/inghetului dimineata (din cata am vazut aseara cazut bruma, si in seara asta cade), asta e estimativ in zona asta 10 aprilie, motivu e ca rosiile nu sunt plante de zona temperat ca la noi si nu rezista la inghet cu ar fi alte plante salata, ridichi, ceapa, usturoi, cartof si de acceia le facem rasaduri

Rosiile sunt plante care au niste calitati mai aparte spre exeplu pe tulmina rosiilor sunt niste peri care pot absobi roua iar daca ating pamantul dezvolta radacini de aceea pentru a avea o planta mai puternica sau viguroasa la plantare spre exemplu se baga planta adanc in pamant pana la prima frunza sau chiar daca vrei poti rupe prima frunza si pune mai adanc si atunci planta dezvolta radacini puternice pe perioada cresteri pentru ca in perioada de crestere si coacere a fructelor sa poata abzobi cat ma multa apa si nutrienti si de aici rosi mari, o alta metoda ma e folosita direct de la samanta se ia un pahar pe jumtate umplut cu pamant, pui samanta, si cand incepe sa creasca planta tot adaugi pamant pana la la prima frunza, pamantul in timpul cresteri trebuie sa fie umed mai spre uscat, pentru ca planta sa faca radacini sa creasca si sa caute apa, radacina mai buna, planta mai buna si mai multe fructe si mai mari etc.
Plantarea rasadului se face dupa 5 frunze fara cele 2 frunze cu care iese initial din saminta, deoarece daca vine vreun daunator poate sa manince 1,2,3 frunze si tot mai are inca 2 sa poata creste.

Cam asta stiu si aplic, imi pare rau ca nu am pus rasadurile din sfarsitu lui februarie , asta e de stiut pentru la anu.

Alt lucru de evitat e cumparatu semintelor care vin in pliculete pe la diferiti retaileri sau piete exceptie fac soiul "Lacrimile fetei/fecioarei/copilei", asta am citit.

Anu asta am pus soi "Cirese negre" si hibrid "Contry Taste F1" (am inteles ca au gust exceptional), 12 seminte am pus de fiecare si 12buc de plante de fiecare au iesit, anu trecut nestiind am pus din plicuri si era un joc una da alta ba.
Acu rasudrile au 2 frunze si urca imediat a 3-a.

Spor

image

This message was edited 3 times. Last update was at 12/04/2022 19:52:56


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

I-auite ce chestii invatam noi aici, ce sa mai....o sparg pe soacra.mea cu cunostintele mele de baiat de la bloc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

paradoxx wrote:I-auite ce chestii invatam noi aici, ce sa mai....o sparg pe soacra.mea cu cunostintele mele de baiat de la bloc


Poate o vrea sa ii arati, ca ajutor in gradina

un update: am gasit un melc mare de gradina intre rasaduri, a mancat 3 plante mai mici si vreo 2 frunze la 2 rasaduri mai mari , nu mai zic ca au atacat si ceva salata

Ca sa pot sa cresc rasadurile de rosii care au nevoie de 8 ore de soare cel putin, am gandit o solutie de genu o cutie mare de 45 de litri de la Ikeea in care am pus rasadurile si se poate acoperi cu capac obtinind efectu de sera chiar daca afara e rece, deci dimineata le scot si seara le bag in casa mai exact le pun in baie unde e rece si mentin ciclu ziua calda noapte rece ca altfel daca e cald noaptea cresc prea repede si se blegesc.

Eu am bagat meclu in casa, am scos capacu si pana dimineata si-a facut jocu, azi am mai plantat 3, asa-i cand plantezi exact .

Am pus poze cu rasadurile, ridichea, salata si ceapa, insistat Tatal meu sa puna ceapa, eu nu as fi pus ceapa e ieftina.

image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu numai ceapa as fi pus sunt mort dupa ceapa, pot manca si 10 la cartofi prajiti, nu ma doare nimic de la ea, ceapa-i dumniezo' !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

paradoxx wrote:Eu numai ceapa as fi pus sunt mort dupa ceapa, pot manca si 10 la cartofi prajiti, nu ma doare nimic de la ea, ceapa-i dumniezo' !

Cui nu-i place cepa? mie imi place mult prajita cu ceva, da mi-a zis un nene in halat alb ca n-am voie prajeala

Am mai luat inca o sera, inca 6 containere de plastic negre pe care le-am gaurit bine si sambata in ajun de pasti m-am apucat de treaba, saci de pamant o parte am de anu trecut din toamna si oparte am luat in februarie can era 11 lei sacu de 40 litri la oferta,
in cele noi a intrat cam un sac, iar cele vechi de anu trecut am mai completat ca nu erau pline, tot ce trebuie sa mai fac e sa pun rumegus pe deasupra sa tina umezeala in sol si e gata.

Rasadurile dupa cum o sa vedeti si in poza dau pe afara din cutie, sunt frumoase, la vreo trei din rasaduri vad ca la nervura unor frunze sunt foarte deschise la culoare, am o banuiala ca pamantul de rasaduri in care le-am pus a ramas fara nutrienti, mi-am luat si o sticla de fetrilizator de rosi si am pus juma de capacel la 5 litri de apa si le-am mai stropit cand trebuia udat, oricum nu imi place pamantul de rasaduri si il inlocuiesc cu pamant normal data viitoare.

Si le-am rasadit, cam subtiri ori asa imi par ori asa sunt fata de cele de anu trecut, m-am utitat sa le compar cu cele care se vand si sunt la fel , radacina mi sa parut mica aici nu am cum sa compar ca cele de anu trecut le-am primit intr-un bulgare de pamant bine inchegat, le-am rasatit adanc in pamant pana la prina frunza, s-au blegit repede asa ca le-am dat un pic de intaritor o cana de apa din acvarii si au facut drepti vazand cu ochii .

Am problema cu melcii astai nenorociti can plantele sunt mici, am inconjurat sera cu nisip amestecat cenusa, am citit ca nu le place, am mai inteles ca le place berea si se pune ca capcana in mijlocu serei ca sa ii atraga.
Unu tot a reusit sa intre nu stiu cum si a infulecat o planta din care a mai ramas o frunza , vedem daca creste sai o inlocuiec cu alt rasad care am pus la crestere.

Am pus poze mai jos

image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru melci exista Mesurol. Fac ravagii daca intra in plante. Nu rontaie orice frunza, de exemplu frunza de rosie nu ii place. Dar la salata cred ca face prapad.

Sau inveti retete cu escargot de la francezi

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2022 22:22:20

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Bayek wrote:Pentru melci exista Mesurol. Fac ravagii daca intra in plante. Nu rontaie orice frunza, de exemplu frunza de rosie nu ii place. Dar la salata cred ca face prapad.

Sau inveti retete cu escargot de la francezi


Multumesc de sfat, am sa iau ca vad ca e bio, acu am luat ce mi-a fost la indemana aici in sat.
Nu consum delicatese de la francezi mi se par prea extravagante .

Mic update, rosiile cresc de la zi la zi se vad cu ochi, iar rosia mancata a dat muguri si creste iar pentru melci am luat capcane care le maninca si ii omoara.

Spor

image image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

A trecut o luna si cume primavara vara bruinile te iau prin surprindere, azi nu e nimic si maine e cat casa asa de surprins ramaii, tata mi-a zis ca nu mai vine la mine ca il fac de rusine cu bruienile astea prin curte ,
asa ca de avut grija cu bruienile astea ca mai auzit ca ajungi in salbaticie cu ele , mai am niste bazine pline cu nisip nu stiu de ce, care s-au umplut cu apa de ploaie, asa ca un broscoi s-a infiintat si da concert in fiecare noapte sa adune fetite uneori mai are sustinere din partea cateiilor si a pisicilor care se mai aduna sa il asculte.

Nu stiu daca maninca broscoi pesti ca e cam la 10 metri de bazinu cu pesti

In sera am ciopartit toate bruienile, am pus folie jos can sa nu mai am treba cu crestrea bruienilor.. si apoi asezat in fiecare sera rosiile pe pozitii pe care vor sta pana la toamna cand se vor usca.

Am mai pus si catraveti hibrizi 6 la numar care fac ciorchini de catraveti, cand a plouat cu piatra unu a fost retezat

Mai am un lamai la recuperare, mai multe in episodu urmator

Si acum poze, spor, am uitat sa zic e ca ridichea, ceapa si salata am mancat-o pe toata, ce se mai vede prin poze, e cea mai ramas si s-a blegit, mai mai pus alta salata de de la caldura nu a mai iesit.

image image
image image

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2022 15:04:24


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pun si eu in fiecare an rosii si castraveti, direct in pamant.
Le pun cam in saptamanile 2-3 din mai.
Nu ma chinui sa-mi fac singur rasadurile.
E un nene in piata la Otopeni care are rasaduri meseriase.
Apropos, nu copilesti rosiile? Vad niste lastari marisori pe acolo.

[Nano cu albinute] [Old tree]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Antecume wrote:Pun si eu in fiecare an rosii si castraveti, direct in pamant.
Le pun cam in saptamanile 2-3 din mai.
Nu ma chinui sa-mi fac singur rasadurile.
E un nene in piata la Otopeni care are rasaduri meseriase.
Apropos, nu copilesti rosiile? Vad niste lastari marisori pe acolo.


Treaba cu rasadurile o vad asa, esti limitat de ce vand comercianti si cand o vand, spe exemplu anu asta daca stiam puteam sa incep linistit rasadurile la jumatea lui februarie, doi roisile pe care le-am avut anu trecut nici nu stiu ce hibrid e si nici de la cine am luat rasadurile nu stie, am vrut acelasi hibrid ca mi-a placut, mai citind pe forumuri de gradinarit mai dai de oameni pretentiosi la gust, textura, marime etc, asa am ajuns la concluzia sa iau hibrid CT-F1 ca are gust bun de tara, asa am citit si cand se coc gust si vad e aiureala sau nu, am cautat sa vad daca gasesc si la comerciant da nu am avut noroc.

Eu sunt la inceput, nu prea inteleg ce inseamna exact copilire, ca din mai multe intrebari si cautari, am primit diferite raspunsuri, uni taie tot pana la primele rosii iar altii doar lastari dintre frunza si tulpina cam asta fac eu, ce vezi tu stiu ca am lasat la 2 lastari ca deja erau infloriti si sunt cherry, din cate am citi se fac si se cos mai repede si dupa se coc rosiile tai lastari.

Daca poti sa imi dai o explicatie mai buna despre copilire te ascult.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu rup toti lastarii laterali pe care-i face planta, care apar pe langa frunze. Las planta sa fie un singur fir. Vezi sa-i lasi un varf plantei, sa aibe de unde sa creasca, sa nu i-l rupi si pe ala.
Daca raman lastarii aia, practic planta devine ca o tufa, cu tulpini subtiri si cu rosii mai mici.
Daca lasi un singur fir, devine si tulpina mai groasa, si face si rosii mai mari.
Eu rup lastarii aia chiar daca au flori pe ele. Ca daca ajung sa creasca, nici nu mai am loc sa intru printre randurile de rosii.
Cam o data pe saptamana fac operatiunea asta, ca ajung sa dea repede noi lastari.

Iar vara eu mai fac stropiri preventive pentru mana cu zeama bordeleza. Mai ales cand sunt calduri mari si mai si ploua sunt sanse mari sa se maneze. Pur si simplu planta se usuca si rosiile se strica pe planta.

[Nano cu albinute] [Old tree]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Antecume wrote:Eu rup toti lastarii laterali pe care-i face planta, care apar pe langa frunze. Las planta sa fie un singur fir. Vezi sa-i lasi un varf plantei, sa aibe de unde sa creasca, sa nu i-l rupi si pe ala.
Daca raman lastarii aia, practic planta devine ca o tufa, cu tulpini subtiri si cu rosii mai mici.
Daca lasi un singur fir, devine si tulpina mai groasa, si face si rosii mai mari.
Eu rup lastarii aia chiar daca au flori pe ele. Ca daca ajung sa creasca, nici nu mai am loc sa intru printre randurile de rosii.
Cam o data pe saptamana fac operatiunea asta, ca ajung sa dea repede noi lastari.

Iar vara eu mai fac stropiri preventive pentru mana cu zeama bordeleza. Mai ales cand sunt calduri mari si mai si ploua sunt sanse mari sa se maneze. Pur si simplu planta se usuca si rosiile se strica pe planta.


Am inteles ce zici de copilire,
Am stropit si eu preventiv pentru mana(nu am avut) si tuta care a fost anu trecut si la fel am stropit
Din ce spui inteleg ca tu cresti rosiile afara? eu stiu ca de asta sunt crescute in sera deoarece can ploua le deranjeaza un compus de sulf care se afla in nori din cauza poluari

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, le cresc afara.
Nu stiu despre compusii din sulf despre care zici.
Important pentru mine e sa am rosii vara, ceea ce se intampla.
De obicei vara mananc la greu salata greceasca: rosii, telemea/cas, ceapa, masline, busuioc. Yummie.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com