[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vopsea in acvariu  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am lipit niste pietre uscate pentru un acvariu folosind ciment de la Aquaforest Stone Fix (https://aquaforest.eu/en/product/stone-fix/). Piatra e alba iar cimentul gri inchis si se vede nasol, pana va fi acoperit de alge si coralina. Aveti idee exista o vopsea, cu care sa acopar partile din ciment, care sa fie reef safe ?
Muktumesc in avans.
[Email] [Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

De ce nu faci niste spartura/ praf din piatra ta? pui picatura sau superglue si presari spartura cu praf peste, o sa se acopere frumos.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Da o sa incerc asa, merci.
[Email] [Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu unul, nu mi-as bate capul cu problema asta, piatra fiind noua, alba, odata bagata in bazin, o sa treaca prin schimbari rapide, tot felul de chestii o vor invada si ii vor schimba culoarea .. la fel si cimentul ... iar in timp foarte scurt se va uniformiza totul... odata trecuta prin valurile astea de inceput, piatra iese uniforma cu tot cu imbinari iar pe parcursul acestor etape, o sa ai destule chestii inestetice pe structurile noi, care vor masca imbinarile cu ciment.

Nu am auzit de vopsea reef safe, iar ma gandesc ca spartura de piatra + superglue, poate nu o sa fie cel mai ok substrat pe care sa asezi corali .. dar aici depinde ce vrei tu sa faci si unde sunt aceste lipituri cu ciment.

MSI Reef
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

@MSI
La concluzia asta am ajuns si eu dupa ce am incercat sa fac bucatele mici pe care sa le lipesc peste lipituri (munca de chinez nene). O sa astept sa-si schimbe natural culoarea mai ales ca o sa am in acvariu si cateva bucati de piatra din acvariul actual.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com