[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump sau AIO in dormitor  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Am un mic nano marin de 60 l AIO care este in dormitor.
Vreau sa trec la ceva mai mare in jur de 120-150 de litri, cel mai probabil 60 cm L, 50 cm l, 50 cm h.
Teoretic as vrea sa il fac cu sump dar nu stiu cat de silentioase sunt pompele de recirculare.
Intrebrea este daca are cineva acvariu cu sump in dormitor si cat de silentios este sistemul, eventual si recomadari de pompe silentioase pentru un acvariu de 150 de litri.
Multumesc
[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

100% o sa te deranjeze.
In linistea noptii, e imposibil sa nu se auda pompele, fie cea de recirculare, de valuri, de la skimmer, sau reactoare.
Acum depinde si de tine cat de fin ai auzul pe timpul nop?ii.

Ionut Dumitrascu
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Merci
Mie imi e frica de pompa de retur din sump, am incercat pe acvariul actual o pmpa de recirculare aquael 1000 recirculator si producea o vibratie ce rezona destul de tare cat sa nu pot dormi, in schimb pompa de la filtrul JBL CristalProfi i80 pe care o folosesc acum este silentioasa.
Legat de pompa de valuri sau skimer am acum o Jebao SLW 10M si un skimmer Tunze 9004 DC care sunt foarte ok, singurul zgomot perceptibil fiind spargerea bulelor de are din skimmer dar nu este un zgomot deranjant.

[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Eu am o Sicce Syncra 1.5 si e mai silentioasa decat pompa de valuri. E adevarat ca poate sa faca urat atunci cand i se schimba pozitia, in functie de pozitia standului (il mai misca pustiu), dar nu e dezastru

Mama prostilor e mereu gravida!
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Merci pentru info
[Email] [Yahoo!]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

As merge pe sump daca ai posibilitatea. Eu folosesc pentru recirculare o pompa Sicce SDC 6.0, e foarte silentioasa, sincer se aude multa mai tare pompa de la skimmer-ul Nyos. Ca pompe de valuri iti recomandand AI Nero 3, sunt extrem de silentioase chiar si la 70-75% (primele 2 saptamani s-ar putea sa le auzi putin pana isi fac acel rulaj, aspect mentionat si de catre producator). De asemenea iti recomand sistemul de overflow herbie, daca e facut cum trebuie nu se aude absolut NIMIC. Incerca sa folosesti un gate valve si nu ball valve, o sa reglezi mult mai usor si precis debitul de apa.
Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com