[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana pierduta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

poate ca sint prea punctual in unele probleme pe care le ridic , dar prefer un topic in locul unui pm, pt a afla mai multe opinii
la 2 xifo le dadeam putina mincare, dar cit consideram ca e suficienta, vedeam c isi pierd interesul. daca se mai ducea cite putina pe fundul vasului, nu era o mare problema: ori o luam la schimbtul apei, ori o mincau chiar ei. acum, fundul acvariului e monopolizat de 2 corry. iar filtrul, din cauza aerarii, arunca toata hrana la fund. am inceput sa le pun mai multa mincare, chiar de 4 - 5 ori mai multa!!!, dar tot le este foame. sa continui sa le dau si mai multa, pina vad ca s-au saturat? nu stiu daca e bine, pt ca atunci nu ar mai putea face fata corry cu mincarea de pe fund... si atunci?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu te lasa pacalit. Un peste e oricand gata sa mai infulece cate ceva. Daca ar fi sa le dai mancare dupa cat de mult se gudura ei la geam, ar trebui sa-i faci cat balenele si or sa-ti moara in jumatate de an.
Da-le de mancare la fel ca inainte. Xipho poate sa ciuguleasca de pe fund la fel de bine ca de la suprafata. Hraniti zilnic, chiar cu portii foarte mici, in nici un caz nu vor muri de foame.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa ceva cu filtrul. Nu poti sa ii reglezi debitul cumva?
Nu le da prea multa mincare, ca nu asta e solutia. Si nu te teme, ca nu ramin ei nemincati!
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Dolly wrote:Fa ceva cu filtrul. Nu poti sa ii reglezi debitul cumva?

ba da, pot sa ii reglez debitul, il dau la minim atunci cind le dau de mincare... ba de citeva ori l-am inchis pentru 5-10 minute, sa manince in liniste... in orice caz, am inteles. sa le dau ca inainte si sa ii las in pace, ca pit minca si de pe fund... mai ramane o problema... cind vor veni beta, vor minca si ei de pe fund?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:
ba da, pot sa ii reglez debitul, il dau la minim atunci cind le dau de mincare... ba de citeva ori l-am inchis pentru 5-10 minute, sa manince in liniste...

Nu mai opri filtrarea, nici chiar 5 minute. Daca poti, regleaza-l.
ibis wrote:mai ramane o problema... cind vor veni beta, vor minca si ei de pe fund?

Cite probleme iti faci! De lupta pentru supravietuire ai auzit?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ibis wrote:... cind vor veni beta, vor minca si ei de pe fund?

Sigur ca da.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu o opresc de fiecare data cate 15 minute pentru ca altfel nu vad cum ar mai putea sa manance pestii mei si nu mi s-a deciclat niciodata acvariul asa ca poti s-o opresti cu incredere si sa le dai mai putina mancare sa nu mai fie nevoiti sa o caute pe fund.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com