[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Basic Aquarium - Nou sezon :)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Salutare! Am decis, dupa cum m-a rugat si Dan sa pun punct unor subiecte total anapoda categoriei respective, adica a unei familii de pesti.

Majoritatea probabil ca ati vazut ce am deja si ce doresc sa mai adaug , probabil multi care chiar ati citit dar nu ati spus nimic .

Ce detin =>

Partea tehnica:
------------------------

Bazin - 54L
Capac + neon lumina calda - 15/18W nu sunt sigur.
Filtru extern eheim classic 150 cu substrat biologic jbl micromec + un burete cu o porozitate destul de ridicata tot de la eheim.
(pentru lumina o priza programabila)
Pompa de aer tetra aps 50 - 2 iesiri (2 pietre aer)


Decoratiuni:
-----------------

Cateva pietre din natura (din pamant de la tara) necalcaroasa dar curatata bine si dezinfectata prin mai multe procedee (precum apa fiarta lasata la inmuiata / alte spalari etc.. (fara detergenti)) + 1 piatra calcaroasa cumparata din Horbanch.

Substrat negru granulatie 2-3mm nefertil cel mai probabil, e practic simplu 5kg. (3-4 cm nivelul sau cv gen)

PROGRAM LUMINA:
------------------------------

10:00 - 13:00
17:00 - 20:00

PESTI:
---------
2 gourami masculi - destul de maturi
2 thoracatum - nu le stiu sexul si nici cum se determina dar probabil sunt masculi
1 xifo / 1 platy sau molly inca nu i pot diferentia exact ;)))

MANCARE:
--------------

Seara - 2 tablete de tetra tabmin + cativa fulgi tetra min pentru pesti de gen cat cred eu din ochi sa nu imputa nici apa si nici sa se descompuna , cat sa poata manca ei (in timpul hranirii opresc pompa de aer pentru a nu mai agita apa asa mult , sa poata manca cum trebuie)

PLANURI DE VIITOR
-------------------------------

Am 2 cioate furmusele de lemn de la vita de vie de la tara, le tratez in apa cu otet + sare fina si le tin intr o galeata pana sambata / duminica , incerc cand pot sa le mai pun si in apa fiarta etc... deci pe scurt sa le adaug in acvariu cand sunt ok si sigure pentru acvariu

De la Dan, a spus ca ma ajuta cu niste plante si ce mi mai trebuie pentru ele, la fel sapt. viitoare o sa le pun.

- Diseara mai completez cu apa in bazin , apa 36L actuali pusi in bazin / 54L (am si probleme cu comoda si o nesiguranta cu incident neplacut de s a inundat jumate din casa tot cu acelasi acvariu .. nu era spart sau ceva acvariul si nu de la comoda... au fost alte cauze dar de atunci am o frica.. ma desfinteaza parintii la fel ca pe acvariu )

Diseara o sa cumpar o valva de siguranta pentru pompa de aer + niste bureti eheim 2 sunt in cutie la 25 lei sa pun pe IN la filtru.

MENTENANTA:
---------------------
- nu e o zi anume, deobicei odata la 1/ 2 sapt. depinde de timp si restul curatenie generala cu un aspirator de la sera + curatare filtru / furtunuri , materialul substrant in apa din acvariu iar furtunurile suflu bine pe ele si dupa bag jetul de apa pe ele si se duce toata mizeria.

Filtrul il curat mereu si la rotor, il desfac complet si l curat bine.

GALERIE
-------------

poza actuala bazin: image


Astept critici / pareri / sfaturi si altele.
Va multumesc tuturor pentru rabdare / probabil unora nervi stricati cu mine si pentru cele 10 sezoane atinse .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 14:36:13

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Observatii:

- fa mentenanta aia o singura data pe saptamana, adica schimb 10-20% din apa (ca nu e bazinul plin), sifonat pietris, curatat geamuri.
- nu mai umbla la filtru. o data la 6 luni e suficient sa-l cureti
- nu vad bine incalzitorul ala, ai grija sa nu crape si sa patesti ceva. incalzitorul trebuie sa stea scufundat in apa, de obicei au si un semn.
- uita-te pe la altii prin jurnale si incearca sa aranjezi cumva pietrele alea. fa o formatiune care sa inspire ceva, momentan inspira un pavaj de alee.
- scoate piatra aia calcaroasa, ti s-a mai spus
- redu tetra tabimin la i tableta pe seara. pestii nu mor de foame, mai degraba mor din cauza mancarii descompuse.
- scoate lemnele de la otet si sare si pune-le in apa curata (cine te-a invatat cu otet? lemnul absoarbe..)
- roaga-l pe tatal tau sa iti amenajeze un loc unde sa poti pune acvariul si sa-l umpli atat cat trebuie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Observatii:

- fa mentenanta aia o singura data pe saptamana, adica schimb 10-20% din apa (ca nu e bazinul plin), sifonat pietris, curatat geamuri.
- nu mai umbla la filtru. o data la 6 luni e suficient sa-l cureti
- nu vad bine incalzitorul ala, ai grija sa nu crape si sa patesti ceva. incalzitorul trebuie sa stea scufundat in apa, de obicei au si un semn.
- uita-te pe la altii prin jurnale si incearca sa aranjezi cumva pietrele alea. fa o formatiune care sa inspire ceva, momentan inspira un pavaj de alee.
- scoate piatra aia calcaroasa, ti s-a mai spus
- redu tetra tabimin la i tableta pe seara. pestii nu mor de foame, mai degraba mor din cauza mancarii descompuse.
- scoate lemnele de la otet si sare si pune-le in apa curata (cine te-a invatat cu otet? lemnul absoarbe..)
- roaga-l pe tatal tau sa iti amenajeze un loc unde sa poti pune acvariul si sa-l umpli atat cat trebuie.


1) Ok . Geamurile le pot spala cu un burete de spalat vase nou nout din pachet ?

2) Daca l las actual 6 luni dupa 1 luna maxim de tot nu mai merge si refuleaza si in acvariu cu mizerie (am patit o ) , in momentul actual ar rezista 2 luni cred si chiar inca ceva timp ca i ok dar inainte cand nu mai ma ocupam asa mult de el mai deloc (acu 2 3 luni) aveam ceva probleme etc.. era jale..

3) Nu am gasit nimic alta idee, o sa mai ma uit sa caut ceva frumos, in momentul actual nu i rau parerea mea dar oricum o sa mai caut idei sa vad cum fac.

4) O sa o scot daca tu chiar zici asta e

5) Ok, atunci reduc la 1 .

6) Atunci sa l orientez in alta pozitie si sa mai completez cu apa maine .

7) Internetul, poti cauta pe internet, asa se dezinfecteaza cu otet si apa (am vazut ca chiar arata mult mai bine si au disparut niste chestii mazgoase de pe el. , o sa l scot oricum. (mai multe videoclipuri am vazut)

8) Nu are unde nici nu se pricepe super bine... o sa l umplu 47 48 L cat mai sus si asta e.. sper sa fie bine

edit: nu prea gasesc un aquascaping frumos cu pietre asa putine si ca ale mele... ;/ o sa mai caut , chiar nu prea am idei altfel

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 16:27:21

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O sa-ti mai aduc eu cateva pietre, nu le-am mai folosit demult si acum stau aruncate in ghiveciul cu palmier.
Le speli si tu bine cu apa si cu peria si gata. O sa ai pietre, o sa ai lemne, o sa ai plante, nu o sa mai ai nici o scuza.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:O sa-ti mai aduc eu cateva pietre, nu le-am mai folosit demult si acum stau aruncate in ghiveciul cu palmier.
Le speli si tu bine cu apa si cu peria si gata. O sa ai pietre, o sa ai lemne, o sa ai plante, nu o sa mai ai nici o scuza.


Atunci chiar nu o sa mai am . Mersi frumos din nou! Este ok daca marti ajung sa le iau? Practic nu am nici acum , dar nu gasesc exact un aquascaping ok pentru ce am acum... o sa vad , macar temporar sa le aranjez.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 17:00:51

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salutare ,sezon nou spui nu?
Putem schimba actorul (glumesc)
Bun, geamurile se pot curata si cu acel burete de bucatarie daca este nou,si il folosesti doar pentru acvariu. Sau iei ceva dedicat la la hornbach daca tot mergi acolo.
Pietrele poti face un Deal, le pui toate intrun colt si te joci cu ele .
Sau le aranjez intrun cerc cu varfurile orientate toate in aceasi durectie ,sau Sau ( imaginatia ).
In orice caz esti pe drumul bun.
Nu mai fi incapatanat si asculta ,tot ce ti se zice este constructiv, iar raspunsurile tale nu ar trebui sa sune (o sa vad eu ,o sa fac eu cum cred) de acea esti aici . Ca ai facut cum ai crezut si
Acum de ce folosesti acea piatra de aer? Is si eu curios
Si de ce mai ai piatra aia calcaroasa acolo? Asa de grea este de nu o poti scoate?

Iar ajutorul dat de Dan nul mai amana , sa stabilit o zi si aia e.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2022 17:16:25

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iar nu mai inteleg nimic. Ba vii sambata cu taica-tu, ba marti, ba luni. Ia si discuta cu parintii tai si spune-mi rezultatul final, ca sa stiu si eu ce fac.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Cred ca o sa fac un deal ceva .

Bun, te anunt mai pe seara Dan. Era vorba de o incurcatura de a mea din cap si taicamiu luni e la servici, o sa i intreb sa fiu sigur si te anunt, nu s genu de om sa vrea sau macar sa i placa sa incurce oamenii, sa te mai si pun sa strici pe acolo degeaba vegetatia.

Piatra nu am stiut exact cu ea fiindca colegii tai au spus prima data ca temporar o pot lasa si d astea si nu eram hotarat si mai ales ca arata bine , dar lucrurile nu merg pe aratat bine ci pe sanatatea pestilor. O sa o scot fiindca imi strica si planul de design cu restul pietrelor etc.. Iar pietrele de aer sunt pentru imbunatatirea oxigenului , asta sincer chiar nu cred influenteaza cu nimic..? din contra, eu pompa am cumparat o special ca aveam niste probleme cu oxigenarea la niste filtre mai vechi interne si era si vara.

This message was edited 3 times. Last update was at 22/02/2022 17:55:14

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Acum ai filtru extern bun , daca il pozitionezi cum ti sa spus deja si umpli bazinul ,vei avea o valuire la suprafata apei,cea ce inseamna oxigenarea apei. Asa mai scapi de chesti inutile din bazin.
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Acum ai filtru extern bun , daca il pozitionezi cum ti sa spus deja si umpli bazinul ,vei avea o valuire la suprafata apei,cea ce inseamna oxigenarea apei. Asa mai scapi de chesti inutile din bazin.


Si deci trebuie sa scot si pietrele de aer?

Noul design:

image

Am pus si incalzitorul in alta pozitie sa intre in apa (l am scos din priza inainte)

Problema acum ca daca pun capacul teava de in se invarte stand prea ridicata (daca o bag mai jos intra in pietris si nu mai vreau s o. las in pietris ca cine stie cum poate mai trage pietricele... trebuie sa vad cand scot capacul sa l tai..

edit: Apa o pun maine ca am pus o la declorinat abia dimineata

This message was edited 5 times. Last update was at 22/02/2022 18:42:41

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:
Samy wrote:Acum ai filtru extern bun , daca il pozitionezi cum ti sa spus deja si umpli bazinul ,vei avea o valuire la suprafata apei,cea ce inseamna oxigenarea apei. Asa mai scapi de chesti inutile din bazin.


Si deci trebuie sa scot si pietrele de aer?


Este alegerea ta, eu am zis doar ca nu este nevoie de ele atat timp cat ai o valuire a apei de la filtru . Ce mai buna oxigenare se face la suprafata apei.
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Nu inteleg de ce dispare butonul de edit dupa ceva timp...

am cumparat si astea pana la urma... chiar ca stop pun momentan ca am ramas falit .

Nu s prea incantat de bureteii de la eheim dar asta e, alta varianta n aveam (fiindca mi se par prea mici si mna 2 la 25 lei e ceva...)

Am cumparat si valva de siguranta la 10 lei.

image

Las o poza mai clara cu cum am aranjat prietrele cand ajung acasa. (O parte pe teava de in sa o acopere si o parte pe o piatra de aer si una am pus o la intamplare nemaiavand unde s o pun.)

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2022 20:00:20

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand pui poze pe plici pentru forum, alege optiunea asta:

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Cand pui poze pe plici pentru forum, alege optiunea asta:

image


A , ok . Scuze! Am o intrebare , buretelu il pot pune simplu , direct pe cos asa fara sa l mai spal sau ceva...? Nu influenteaza, nu?

Si Dan, am vorbit si cu parintii si au zis ca e ok marti, o sa vin cu tata. Pe la ce ora pot trece? Si ce sa intreb exact, de niste plante pentru acvariu de la dl. Dan? Si daca mi poti raspunde si la asta cu buretelul sa l bag daca este ok si nu influenteaza asa direct din cutie.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 20:49:23

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Baga buretele fara grija. Nu trebuie spalat .
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Baga buretele fara grija. Nu trebuie spalat .


Perfect.

Las o poza, pareri? Am pus o aditie mica de bacterii cat a mai ramas in sticluta cu bacterii adica super putin sa o termin.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2022 21:25:43

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si de asemenea, pentru curatenie m am gandit ca sa nu mai dau bani sa mi inventez ceva gen... cu un burete

image

Am luat un selfi stick d ala de facut poze (il aveam de mai demult dar nu l mai foloseam) i am scos firul jack de bagat in telefon, scos tot ce mai avea el de electronica si chestii neimportante si pus un burete sau cred ca merge cumva improvizat si o lama dar nu sunt sigur..

maine doar sa l spal bine si e bun de "pus la munca cand ma ocup de mentenanta si curatenie .

Mizeria care o sa cada si in acvariu in apa , cum fac sa scap de ea, doar cand aspir substratul, nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 22:17:58

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu lipi pietrele de burete, lasa-l sa traga mizeria din acvariu. Ca sa-l maschezi, plantezi 4-5 fire din aceeasi specie de planta in jurul lui, dar lasa distanta de 2-3 cm. Folosesti pietrele la altceva.

Mizeria de pe sticla nu e multa, se duce in apa si o absoarbe filtrul. E de fapt un biotop, nu e nimic grav.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Inainte sa pui un acvariu pe un suport si iti e frica sa nu fie suficient de rezistent, daca stii ca trebuie sa tina 54 litri, adica +70kg (sticla, substrat, decor, cacaturi), suie-te pe suport.
Daca te tine, e OK.

In alta ordine de idei, de fel nu comentez referitor la alegerea pestilor din acvariul nimanui, ca e treaba lui daca ii plac sau nu, dar legat de hoplo aia nu pot sa nu iti zic nimic.
Si eu am chinuit pesti in apa putina, dar hoplo sunt si urati, cresc si mari si se caca si mult, chiar nu le vad locul acolo la tine. Repet, parerea mea, poti sa nu ma bagi in seama.

Cryptic Cherries - West-Africa river
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Lemon wrote:Inainte sa pui un acvariu pe un suport si iti e frica sa nu fie suficient de rezistent, daca stii ca trebuie sa tina 54 litri, adica +70kg (sticla, substrat, decor, cacaturi), suie-te pe suport.
Daca te tine, e OK.

In alta ordine de idei, de fel nu comentez referitor la alegerea pestilor din acvariul nimanui, ca e treaba lui daca ii plac sau nu, dar legat de hoplo aia nu pot sa nu iti zic nimic.
Si eu am chinuit pesti in apa putina, dar hoplo sunt si urati, cresc si mari si se caca si mult, chiar nu le vad locul acolo la tine. Repet, parerea mea, poti sa nu ma bagi in seama.


Hoplo sunt thoracatum..? Cam da referitor la ce zici, dar ma gandesc ca momentan sunt mici... cand se fac mari o sa dau unul. Tu ce zici? Acum oricum nu am cui sa ii dau si imi sunt si mie dragi, au crescut mult cand i am luat erau puiuti puiuti.. mai ales ca s niste pesti f. rezistenti

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 07:09:44

 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com