[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart (55 L)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... continuare de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/280/48069.page

Echipament:
- acvariu Dennerle Nano Scaper's 55l (45*36*34)
- Eheim eXperiance 150
- Reactor/difuzor CO2 inline
- Lampa LED Chihiros WRGB II 45cm (3600 lm)
- una alta pe drum (in/out/furtun neverde )

Plante:
- monte carlo (cu scop de carpeta)
- crypto balansae
- staurogyne repens

- am pastrat cam jumatate din apa veche intr-o galeata, in care au stat si vietatile cat timp a decurs toata tarasenia.
- urmeaza sa pun si CO2-ul inline si drop checker-ul, momentan e pe difuzor clasic.
- filtrul sta putin sub jumate momentan.
- lumina: 6 ore total / max 70% / 2h rasarit + 2h apus



Legat de schimburile de apa: am pastrat tot solul vechi la care am mai adaugat 3 litri, plus filtrul deja ciclat (si apa din el), plus vreo 15 litri de apa din vechi.

dandumitru daca arunci un ochi si pe aici, dincolo imi facusei niste recomandari pentru stabilizare, cu schimburi la 3 saptamani, se mai aplica si aici sau schimb mai des tinand cont de schimbarile de mai sus?
La capitolul fertilizare, ar trebui mai rar acum la inceput? Sunt mult mai putine plante.
Sau raman la 1 pompa de Tropica Premium si 1 pompa de JBL NPK la schimbul de apa?


image image

PS: Naiba m-a pus sa iau acvariu cu marginile rotunjite, sa rada GSA-ul de mine cand curat.

This message was edited 5 times. Last update was at 14/02/2022 12:52:59


Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Foarte frumos, mai ales acele tentacule din spatele pietrei .
Acum sa vedem si la maturitate
Mai cate ceva estetic,în loc de acele babe verzi pune alceva ce este deja pe drum (acum am citit )
Si mai des plantat inca ai zone mari unde va ajunge cu greu ?i mult montecarlo sa se lege pentru a crea un covor.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2022 13:57:18

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

De ce ai gatuit admisia filtrului cu buretele ala? Ai creveti de mici dimensiuni?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, din cauza de creveti mici care intra prin gauri.

Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa-ti iei o plasa din aia speciala pentru sorburi, ca arata oribil buretele ala, strica tot

https://www.nevertebrate.ro/protectie-aqua-rebell-filter-guard-pentru-skimmer-din-sticla-33999

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 15:36:40


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie-mi zici?

Astept sa vina chinezu' cu niste din astea dar pana atunci...
Ce, vrei sa zici ca nu arata estetic tubul verde ce intra in acvariu, nu se asorteaza?

Numai eu stiu cat am cautat furtune sa nu fie verzi, eram setat pe un set in/out de la JBL negru, dar pana la urma am mers pe varianta China, doar ca din pacate dureaza.
[Thumb - 1.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2022 15:52:28


Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cred ca le gaseai si la aquasabi.com si ajungeau in cateva zile

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa-i, dar pret aproape dublu. Am dat pe altele o caruta de bani, mai strang si eu din fund pe unde pot
Am aruncat un ochi pe Aquasabi, mi-am adus aminte ca n-aveau cu skimmer integrat, asta a dat decizia finala.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2022 16:06:52


Dennerle Nano Cube 20 litri
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Hybrid wrote:... continuare de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/280/48069.page

Echipament:
- acvariu Dennerle Nano Scaper's 55l (45*36*34)
- Eheim eXperiance 150
- Reactor/difuzor CO2 inline
- Lampa LED Chihiros WRGB II 45cm (3600 lm)
- una alta pe drum (in/out/furtun neverde )

Plante:
- monte carlo (cu scop de carpeta)
- crypto balansae
- staurogyne repens

- am pastrat cam jumatate din apa veche intr-o galeata, in care au stat si vietatile cat timp a decurs toata tarasenia.
- urmeaza sa pun si CO2-ul inline si drop checker-ul, momentan e pe difuzor clasic.
- filtrul sta putin sub jumate momentan.
- lumina: 6 ore total / max 70% / 2h rasarit + 2h apus



Legat de schimburile de apa: am pastrat tot solul vechi la care am mai adaugat 3 litri, plus filtrul deja ciclat (si apa din el), plus vreo 15 litri de apa din vechi.

dandumitru daca arunci un ochi si pe aici, dincolo imi facusei niste recomandari pentru stabilizare, cu schimburi la 3 saptamani, se mai aplica si aici sau schimb mai des tinand cont de schimbarile de mai sus?
La capitolul fertilizare, ar trebui mai rar acum la inceput? Sunt mult mai putine plante.
Sau raman la 1 pompa de Tropica Premium si 1 pompa de JBL NPK la schimbul de apa?


image image

PS: Naiba m-a pus sa iau acvariu cu marginile rotunjite, sa rada GSA-ul de mine cand curat.



Nu plange, injura si mergi mai departe !
In aceasta situatie , trebuie sa stii unde te afli din punct de vedere al ciclari, un test NO 3 ar fi suficient, iar daca nu ai NO3 in bazin , ar trebui sa fii atent la varfurile de NO2 si sa faci schimb de apa mai des, mai des in sensul ca trebuie sa elimini varfurile de NO 2 ca sa supravietuiasca fauna .
Cand trebuie sa fertilizezi, nu are importanta suprafata plantata, sau volumul de plante din coloana de apa, trebuie sa fertilizezi zilnic la volumul brut al bazinului, iar daca observi ca ceva nu merge mai suplimentezi, dar suplimentarea se face in functie de valoarea PH-ului, aditia de CO2 si calitatea lumini.
Fertilizarea este binevenita in orice situatie, acum trebuie sa fii foarte atent cu lumina, in functie de fertilizare si aditie de CO 2 folosesti lumina la intensitate mai mare sau mai mica. Daca acum nu ai suficienta aditie de CO 2 si un Ph stabilizat undeva la 7- 6,8 (si mai jos daca este posibil, plantele asimileaza nutrientii foarte bine la un Kh 5 si Ph 6.5), este de preferat sa ai o lumina undeva la 50-60 % dar pentru 7 h sau 40-50 % pentru 8 h inclusiv rasaritul si apusul .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca ma intrebi pe mine, cu toate ca nu ma intrebi, eu tot iti zic.
Acea Cryptocoryne Balansae creste a dracului de mare, mie in bazin de 2 ori mai mare decat al tau imi este frunza prea mare. Daca tunzi frunzele cat sunt mici, posibil sa o tii in frau, dar cand frunza ajunge la maturitate, ca sa zic asa, are petiolul lung de 40-45 cm, apoi, abia dupa incepe sa cresca si frunza propriu-zisa.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-i bai, orice parere e binevenita, stiu cum creste, asta si vreau, apoi o tinem din tuns.

Atasat 2 poze, una de la robinet, alta cu valorile din acvariu, inainte si dupa un schimb de 10 litri de apa.
Ce fac cu hardness-ul? In aplicatie mi-l arata pe rosu, desi a crescut un pic dupa schimbul asta minor.

Sa fac schimburi mai dese, cantitati mai mari?

Mentionez ca dintotdeauna am avut probleme cu KH-ul.
[Thumb - 1robinet.JPG]

[Thumb - acv.JPG]

This message was edited 4 times. Last update was at 15/02/2022 09:09:39


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In seara asta am apucat sa montez si atomizorul inline + drop checker.
Incepe distractia!

Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Hybrid wrote:In seara asta am apucat sa montez si atomizorul inline + drop checker.
Incepe distractia!


Oo da
[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Obraznicie marca amano shrimp, data viitoare apar dupa ce se populeaza carpeta, nu de alta dar imi strica panta si-mi dezgroapa monte carlo


Dennerle Nano Cube 20 litri
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Online

Ce simpatici sunt, nu stiam ca sunt asa scurmatori. Se pare ca le place sa caute chestii prin cuartul fin.
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,

2 intrebari pe ziua de azi am si eu:

1. Gauri in frunze, ce inseamna? Carenta de potasiu?

2. Incerc sa dozez PO4 (anti GSA), am un test de apa de la JBL (din ala la borcan, cu reactiv etc), si Easylife PO4.
Testul JBL are scala de la 0.02 la 0.4 (verde) pana sus la 1.8 ppm (rosu).
Bon, pe EasyLife zice ca 1 ml la 50L acvariu creste concentratia cu 0.1 ppm; bag 2 ml, stau 30 minute sa se imprastie cat de cat apoi testez, tot zero imi iese.

E normal? Sau e EasyLife PO4 zeama de varza?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2022 14:34:42


Dennerle Nano Cube 20 litri
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

La frunzele batrane, e carenta de potasiu. Daca ai substrat fertil, e posibil sa bagi degeaba multe luni, tot va fi tras de substrat.
[ICQ]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Hybrid wrote:Buna ziua,

2 intrebari pe ziua de azi am si eu:

1. Gauri in frunze, ce inseamna? Carenta de potasiu?

2. Incerc sa dozez PO4 (anti GSA), am un test de apa de la JBL (din ala la borcan, cu reactiv etc), si Easylife PO4.
Testul JBL are scala de la 0.02 la 0.4 (verde) pana sus la 1.8 ppm (rosu).
Bon, pe EasyLife zice ca 1 ml la 50L acvariu creste concentratia cu 0.1 ppm; bag 2 ml, stau 30 minute sa se imprastie cat de cat apoi testez, tot zero imi iese.

E normal? Sau e EasyLife PO4 zeama de varza?





Nu te stradui !
Este inutil,atata timp cat substratul nu este ciclat. Plantele au nevoie de ceva bacterii pentru fixarea nutrientilor in radacicina .
Acum am sa introduc doi termeni care nu au fost folosisiti pana acum aici si nici pe alte site-uri, termeni care trebuiesc cunoscuti de toti cei care vor sa aiba un acvariu plantat, si nu numai .

Este vorba de : ciclarea superioarea --, care cuprinde coloana de apa si filtrul inpreuna cu mediile de filtrare si : ciclarea inferioara --care consta in ciclarea substratului care impreuna cu cea superioara formeaza echilibrul bazinului. Am mai spus undeva , nu in acest mod, dar se pare ca nu se prea ia in seama.
Inca un sfat nu doza niciodata separat, separat dozezi separat ramane. Ia de mananca si tu o salata cu ingredientele separate, separat un castron cu ceapa , un castron cu rosii , un castron cu salata verde , un castron cu branza, separat sare ,separat ulei, separat piper etc . si vezi cam ce stare ai si ce fel de gust simti. Nu cred ca are gust de salata bulgareasca cu toate ca acestea sunt ingredientele pentru ea.

La frunzele batrane nu se pune problema de carente, carentele se iau in vedere la frunzele tinere, la varf, iar substratul acumuleaza nutrienti doar atunci cand ai o filtrare de fund prin substrat, dar niciodata nu vor acumula substante de sinteza, pentru ca din asta este facut el, si chiar daca va acumula va fi o cantitate foarte mica deoarece va ajunge la saturatie, mai degraba soluri nutrive mai sarace pot asimila nutrientii organici.

Fara filtrare de fund aceste lucruri practic sunt imposibile, atata timp cat nu se misca nimic prin substrat nu are cum sa acumuleze, tocmai de aceeea in substrat se formeaza bacterii annaerobe.


This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2022 23:18:29


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc, neavand filtrare in substrat, ce ramane de facut, sa mai astept sa se cicleze si jumatatea noua din substrat (aveam 3l din vechi + 3l noi)? Intre timp fertilizez normal cu NPK si Tropica?
Intradevar, doar pe frunzele vechi au aparut respectivele gauri.

Are cineva o parere si referitoare la PO4?

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2022 09:54:15


Dennerle Nano Cube 20 litri
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Hybrid wrote:Multumesc, neavand filtrare in substrat, ce ramane de facut, sa mai astept sa se cicleze si jumatatea noua din substrat (aveam 3l din vechi + 3l noi)? Intre timp fertilizez normal cu NPK si Tropica?
Intradevar, doar pe frunzele vechi au aparut respectivele gauri.

Are cineva o parere si referitoare la PO4?


NU ai nevoie de el !
Atat cat ai nevoie de el, il ai in NPK !
Cu fosfatul trebuie sa fii foarte atent, este un nutrient foarte dorit si de alge, daca il ai in cantitate mare in bazin, plantele nu il pot asimila, se inverzeste apa, scade concentratia de Oxigen din apa, vor aparea algele verzi pe plante, pe geamuri, deci trebuie tinut foarte aproape de 0.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2022 20:52:11


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com