[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Salutare tuturor! Detin un acvariu de 54L cu 2 gourami si 2 sanitari, am mai "adaugat la colectie" 2 platy si 2 xifo astazi, ma tot tenteaza sa mi cumpar un Betta frumos , stiu ca ei sunt considerati "luptatori siamezi" si ca nu prea le plac "prietenii" ) masculilor, fiindca mascul m-ar tenta sa-mi iau. Credeti ca ar avea vreo problema de compatibilitate cu niste gourami destul de gresivi? Sau ar fi vreun razboi ceva pe acolo?..??

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2022 00:11:01

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da, ar fi cu siguranta, poate nu la inceput dar cu siguranta odata cu trecerea timpului, pestii cresc, se micsicsoreaza spatiul si devin territoriali sau cel putin usor enervati, cu probleme de caracter. Surpriza cea mai mare este ca acea agresivitate ar putea veni nu de la betta, ci chiar de la gourami sau xipho, se stie ca gourami devin oarecum agresiv/teritoriali cand se maturizeaza complet, nu le mai place in "haita" ca si atunci cand sunt mici, iar xipho sunt pesti blanzi dar carora li se pune pata pe anumiti pesti si nu se lasa pana nu ii termina. Cu betta poti tine pesti, dar acei pesti sa nu aibe mustati sau cozi voalate si sa nu fie agitati(barbus tetrazona). Cu betta merg sanitarii in general de tip corydoras sau ancistrus, sewelia, etc insa daca vrei pesti ce merg cu betta si nu neaparat sanitari, poti pune red nose tetra, filigera, penguin tetra sau alti pesti de card precum neonii, (nu glow tetra), rasbora sau alte cyprinidae mici
vezi categoriile ciprinidae si tetra de pe nevertebrate.ro) si daca vrei sa achizitionezi ceva, pt a nu face cheltuieli aiurea sau greseli de acvaristica ce duc la stres pt tine cat si pt pesti, sa ne intrebi caci ne face placere sa iti raspundem

This message was edited 2 times. Last update was at 12/02/2022 01:59:04


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Mul?umesc! Nu ma risc mai ales ca stiu ca cei 2 gourami sunt agresivi , am luat aseara 2 platy si 2 xifo de la petshop si i am lasat vreo 40 min la aclimatizat in apa, cei 2 gourami deja dadeau tarcoale pungii nu mai plecau acolo se si aruncau in punga ?? , am crezut ca le dau direct mancare nu mai populez acvariul... ) Sunt mari, au crescut mari si sunt agresivi . O sa las o poza cu ei:
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

img: https://ibb.co/hMd3PDJ
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

https://ibb.co/S6HXSNB

(Mai trb sa fac rost de niste radacini de vita de vie pe care o sa le fierb si le pun in acvariu) si o sa scot si cele 2 plastice (decoratiuni) si poate mai fac rost de cv pietre.

Mai am o intrebare , eu ii hranesc pe toti cu asa ceva, ar fi ok?

https://ibb.co/M6wVgWd

Este mancare pentru sanitari , stiu , dar mai de mult am incercat si cu fulgi si îmi amintesc ca nici nu au bagat o in seama, m? rog atunci nu aveam xifo si platy .. (desi nu stiu dac? sunt platy sau molly am uitat, par prea asem?n?tori viparii astia
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Le am dat acu 2 tablete sa manance vad ca cei mici adica xifo si platy sau molly nici nu le a bagat in seama, prob. si fiind noi nu cunosc prea bine si sunt mai apatici..
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cumpara mai multe tipuri de mancare si le alternezi. Ia fulgi tetramin tetra, mancare pentru vivipari mai marunta. Poti lua si spirulina sau alte tipuri de mancare cu spirulina, garlic etc. Ce ti-am scris nu e musai sa cauti exact, e orientativ.
[ICQ]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si daca nu o papa? Ramane pe fundul acvariului si se descompune in toxine..... la inceput oricum le as da super putina de test sa vad daca o mananca dar oricum....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

narcis wrote:Cumpara mai multe tipuri de mancare si le alternezi. Ia fulgi tetramin tetra, mancare pentru vivipari mai marunta. Poti lua si spirulina sau alte tipuri de mancare cu spirulina, garlic etc. Ce ti-am scris nu e musai sa cauti exact, e orientativ.


Ok, merci!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pui mancare putina. Daca nu o mananca, o sco?i.
[ICQ]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Probabil cand o sa o ating o sa se faca pulbere praf in acvariu..
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

de la umezitate
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Scoate plasticele, sunt doar focare de infectie, unde se aduna mizeria si apoi murdareste apa. Si umple acvariul pana sus, acel thoracatum are nevoie de spatiu, iar cel mai important este sa pui un burete, ciorap orice pe teava de IN(acolo unde intra apa in filtru, pentru a nu trage pietris, mizerie si etc si pentru a nu se colmata/infunda materialul filtrant dinauntru filtrului. O colmatare a acelui material filtrant, inseamna mentenanta deasa, iar garniturile filtrelor nu rexista la nesfarsit, in principiu in filtrele externe se face curat foarte rar, cand se pierde debitul apei ce iese din filtru, respectiv OUT-ul filtrului.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/02/2022 15:45:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Are un fel de cos filtrul extern pe teava de in care blocheaza pietrisu etc sa nu fie tras, întrebarea este alta, de ce dupa max 1 sapt deja debitul apei se miscoreaza destul de mult? (inainte nu prea m am mai ocupat din lipsa timpului asa mult de acvariu, am aruncat pietrisul vechi curatat bine de tot ca era plin acvariul ochi de mizerie, nu mai aveai ce sa faci, i am schimbat si buretele la filtru (am stors si buretele vechi pe cel nou si i am adaugat si cv bacterii din comer? pe el) si e mult mai bine, dar tot dup? vreo 2 3 a scazut ceva din debit.. adica tasnea cu o putere mare rau cand am curatat tot etc si cateva zile. (2-3) curge usor , nu cu putere cine stie ce...
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Iar prin plastice, te referi si la plante..? Chiar nu vreau momentan sa trec pe naturale, ?tiu beneficiile si tot dar nu ma simt in stare sa ma ocup, mai ales daca am probleme cu alge sau cine stie ce alte minun??ii... nici macar anubias casuta si cu barcuta o sa le scot dar am zis sa mai astept putin sa le mai ?in doar sa mai aiba ei pe unde sa se mai ascunda pana fac rost de o radacina mare de vita de vie.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si presupun ca nu doar thoracatum au nevoie de spatiu ) , si gourami mai ales, fiind mult mai mari decat sanitarii, pana o sa se faca mari mari thoracatum mai e

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2022 23:18:19

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da, plantele de plastic trebuie eliminate. si intr-adevar, si gourami au nevoie de spatiu ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si la intrb cu filtrul, debitul..?
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si mai am o intrb, de ce uneori Gouramii se mai duc sa ia o gura de aer de la suprafata? E in regula adica? Eu zic ca e super oxigenata apa...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Deja e prea de tot.. Mai pune mana si citeste, daca toti i-ai cumparat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com