[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante artificiale  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Buna seara! Am cumparat niste plante artificiale acum cateva zile si nu inteleg ce doamne se întâmpl? ca parca se desprind niste chestii din ele si e si apa putin tulbure, efectiv e plin acvariul de descompunerile lor, ce ar putea fi, de la ele sau vreo alga ceva?

Acvariu : 54l
Filtru extern eheim 150 , momentan am 2 gourami, 2 sanitari

L am redecorat, o sa scot ornamentele cand voi mai cumpara niste pietre si vreau sa mai fac rost de niste radacini sau ceva lemne frumoase de pus in acvariu (momentan nu ma bag pe naturale (plante)) mai ales ca am dat ceva bani deja pe artificiale dar nu în?eleg ce se întâmpl?.

img: https://ibb.co/6X8L54H

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2022 21:50:53

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtru Eheim, bun. “Plante” plastic rau. Vanzatorul din pet-shop vrea doar sa vanda, e platit la target. Arunca-le, sunt gunoi. Lasa acvariul sa se cicleze minim 3 saptamani. Dupa care adaugi plante si pesti. Poti sa adaugi plante easy si dupa o saptamana, 1-2 plante la sacrificiu (dar atentie sa le speli bine inainte, chiar cu o solutie 10% apa oxigenata 90% apa, sa nu bagi alge sau paraziti). Lemn poti sa pui de la inceput, o sa faca o mazga alba, sa nu te sperii, o sa dispara. Scoate si barcuta de plastic, mergi mai bine pe natural, piatra si lemn. De piatra poti sa legi plante cu ata de cusut (anubias arata foarte frumos).

This message was edited 2 times. Last update was at 07/02/2022 00:42:20

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Salut, acvariul este ciclat, il am de o groaza de timp, probabil ca apa tulbure este si pentru ca probabil s a deciclat putin, cand l am redecorat apa a fost super super murdara fiindca nu m am mai ocupat din lipsa timpului de el si am mai pastrat putina apa , in schimb am mai adaugat cateva bacterii artificiale din comert. Intrebarea e , acelea sunt alge de acvariu sau sunt descompunerile plantelor? Mi am umplut acvariu de ele!
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si da , cand fac rost de ceva radacini , lemne , pietre o sa scot barcuta si ce mai am
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

David Andrei wrote:Salut, acvariul este ciclat, il am de o groaza de timp, probabil ca apa tulbure este si pentru ca probabil s a deciclat putin, cand l am redecorat apa a fost super super murdara fiindca nu m am mai ocupat din lipsa timpului de el si am mai pastrat putina apa , in schimb am mai adaugat cateva bacterii artificiale din comert. Intrebarea e , acelea sunt alge de acvariu sau sunt descompunerile plantelor? Mi am umplut acvariu de ele!

Plantele de plastic nu se descompun in apa. Cel mai probabil creste ceva pe ele.
Scoate-le si spala-le fara sa deranjezi prea mult substratul, daca se poate.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ok atunci, probabil e acel fungus care se face pe lemn. Dar nu stiam ca creste si pe plastic. Daca are si bule atunci aia e. Le scoti cu grija si le speli bine cu apa de la robinet, nu pare ceva de speriat.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Super ciudat... fiindca practic sunt noi plantele, sunt de cateva zile..
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Multumesc tuturor!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2022 11:00:12

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Problema, insa, cred ca este chiar mai grava, m am mai uitat mai atent, acei fungusi daca chiar sunt fungusi s au depus pe tot ce este in acvariu, piatra, pe sticla, decoratiuni tot tot ce este posibil... este plin acvariul , ce pot face?

img: https://ibb.co/3fwPYMF

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2022 11:17:32

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

De asemenea sunt un fel de mazga din ce observ...

Adica totusi, e ciudat imediat ce am aranjay totul am pus plantele si tot s au format si au invadat tot acvariul.. acum
.. e plin efectiv inafara de curatat tot ce pot face?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cureti si ai rabdare. Acvaristica nu e 100 metri sprint, e maraton.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si mazga de pe pereti cu ce-as putea sa o curat fiindca mna, intra in contact cu apa? Stiu ce zici Dan, dar abia am terminat curatatul acum 2 zile si dintr-o data a aparut o invazie ciudata, tu ce crezi ca ar putea fi?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Aspiri cu furtunul de pe substrat, decorurile artificiale le speli la chiuveta, geamurile le cureti cu ce ai.
N-am de unde sa stiu ce e acolo, poate fi bloom bacterian, poate fi cyanobacteria.
In ambele cazuri se aplica curatarea manuala, mentenanta si schimburile periodice de apa.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu sunt pesti in acvariu poti sa scoti tot, speli bine cu apa si otet acvariul si plasticele, speli doar cu apa substratul, clatesti totul bine si o iei de la capat. Dar tot ai nevoie de rabdare pana se termina ciclarea din nou.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Am pesti.. 2 gourami si 2 sanitari , si tocmai ce am facut asta acu 2 zile... curatenie generala ????.. dar o sa fac din nou pana la urma, ca e plin acvariul, apropo Dan, am postat niste poze.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com