[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga alba pe ciot de lemn  XML
Forum Index » Alge
Author Message
luci1974
Junior member

Joined: 15/01/2022 18:30:14
Messages: 25
IP:
Offline

stie cineva de ce am alga alba pe ciotul de lemn?e daunatoare?nu as vrea sa o scot afara pt curatare,ce metoda imi recomandati?acvariu este la ciclat de 5 zile
[Thumb - IMG_20220120_170905.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2022 17:15:34

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Buna seara.

Ce aveti acolo, este o reactie normala a lemnului in bazin neciclat. (mai ales...)

Nu este daunatoare.

Este recomandat sa lasati natura sa isi faca "treaba".

Va dispare de la sine, in 4-6 saptamani.

LE: substratul ala albastru, chiar imi place. (sunt curios ce o sa mai puneti in acvariu pentru consonanta psihedelica in sensul cromaticii)

LLE: si ceva setari la gramatica, ar fi necesare.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/01/2022 17:41:57


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

I'm blue
Da ba dee da ba di

...

I have a blue house
With a blue window
Blue is the colour of all that I wear
Blue are the streets
And all the trees are too
I have a girlfriend and she is so blue

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Da astia din CT, chiar nu pot aprecia consonanta cromatica. (sa nu scriu de bazine albastre din CT)

Este incepator si "iuseru' ", nu mai aruncati cu texte fara referire la problema. (a se citi: off topic)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
luci1974
Junior member

Joined: 15/01/2022 18:30:14
Messages: 25
IP:
Offline

multumesc pentru raspuns si pentru ca mi ai luat apararea,nu ma deranjeaza deloc,nu sunt chiar incepator,asa sunt oameni si rai si buni
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EduardB wrote:Buna seara.

Ce aveti acolo, este o reactie normala a lemnului in bazin neciclat. (mai ales...)

Nu este daunatoare.

Este recomandat sa lasati natura sa isi faca "treaba".

Va dispare de la sine, in 4-6 saptamani.

LE: substratul ala albastru, chiar imi place. (sunt curios ce o sa mai puneti in acvariu pentru consonanta psihedelica in sensul cromaticii)

LLE: si ceva setari la gramatica, ar fi necesare.


Tati ,eu ti-am mai spus ca nu esti pentru lumea asta

Greu te prinde cineva esti prea rapid
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Merci de sesizare a nuantei.

Dar: offtopicul (care imi place mie) este un pacat greu de acceptat pentru preaccuviosii admini/moderatori.....

Sa nu bagam' degetelul in gaura necunoscuta. PLM..... (8 doze)

LE: daca eream' treaz, nu scria tastatura..... (dar de funny..... a scris)

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2022 19:08:09


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

luci1974 wrote:multumesc pentru raspuns si pentru ca mi ai luat apararea,nu ma deranjeaza deloc,nu sunt chiar incepator,asa sunt oameni si rai si buni


Anumiti membrii (onorabili) ai acestui forum, considera ca: nou venitii, citesc despre ciclare si alte alea necesare in ideea de a nu, omora' pestii prin intoxicare cu amoniac, din cauza

ca utilizatorul bazinului este prea prost ca sa citeasca ceva reguli de bun simt referitoare la "cum si ce cu un acvariu"...

Probabil ca si reactia referitoare la substratul albastru, are o noima' de (cum PLM albastru? ) redundanta in accept, referitoare la cat: albastru gasesc pestii in mediul lor natural.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2022 19:19:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

luci1974 wrote:stie cineva de ce am alga alba pe ciotul de lemn?e daunatoare?nu as vrea sa o scot afara pt curatare,ce metoda imi recomandati?acvariu este la ciclat de 5 zile



Daca vrei sa scapi mai repede de acea albeata, poti pune unul sau doi melci pomaceea in bazin si vor rezolva problema in cateva zile, daca nu, o mai lasi cateva zile si o poti sifona cu un aspirator de substrat sau un furtun pursi simplu.

In mod normal un bazin se cicleaza natural in 25-45 zile, cu diverse interventii 20-35 zile, tu acum ai un bazin setat de 5 zile, adica un bazin crud care va trece prin diverse etape de evolutie in decursul a 25-45 de zile ( valabil pentru coloana de apa si mediile de filtrare ) si vei avea un bazin stabilizat dupa 60- 90 de zile cand si substratul va fi ciclat complet ( adica la suprafata. si in grosimea lui) In aceste 90 de zile apar de obicei cele mai multe necunoscute care pun diverse probleme hobby-stului.

Deci sunt trei etape esentiale
- setare
- ciclare
- stabilizare


PS
indiferent daca substratul va fi bej, alb negru ,rosu sau albastru

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2022 19:23:47


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si pestii mai ciugulesc din acea ciuperca. La mine molly si cory mancau din ea. Dar cel mai mult pare sa le placa crevetilor, o curata imediat. Daca fierbi lemnul, face mai putin, dar tot face. Rabdare ca se duce.

Am auzit odata un om intr-un petshop care intreba ce e “mucegaiul” ala, ca a fost nevoit sa arunce cioata. Bine ca n-ai facut la fel.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bayek wrote:Si pestii mai ciugulesc din acea ciuperca. La mine molly si cory mancau din ea. Dar cel mai mult pare sa le placa crevetilor, o curata imediat. Daca fierbi lemnul, face mai putin, dar tot face. Rabdare ca se duce.

Am auzit odata un om intr-un petshop care intreba ce e “mucegaiul” ala, ca a fost nevoit sa arunce cioata. Bine ca n-ai facut la fel.


Asa este, intr-un bazin setat de 5 zile, creveti mai trebuiesc , in rest le are pe toate gata !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dandumitru wrote:
luci1974 wrote:stie cineva de ce am alga alba pe ciotul de lemn?e daunatoare?nu as vrea sa o scot afara pt curatare,ce metoda imi recomandati?acvariu este la ciclat de 5 zile



Daca vrei sa scapi mai repede de acea albeata, poti pune unul sau doi melci pomaceea in bazin si vor rezolva problema in cateva zile, daca nu, o mai lasi cateva zile si o poti sifona cu un aspirator de substrat sau un furtun pursi simplu.

In mod normal un bazin se cicleaza natural in 25-45 zile, cu diverse interventii 20-35 zile, tu acum ai un bazin setat de 5 zile, adica un bazin crud care va trece prin diverse etape de evolutie in decursul a 25-45 de zile ( valabil pentru coloana de apa si mediile de filtrare ) si vei avea un bazin stabilizat dupa 60- 90 de zile cand si substratul va fi ciclat complet ( adica la suprafata. si in grosimea lui) In aceste 90 de zile apar de obicei cele mai multe necunoscute care pun diverse probleme hobby-stului.

Deci sunt trei etape esentiale
- setare
- ciclare
- stabilizare


PS
indiferent daca substratul va fi bej, alb negru ,rosu sau albastru


Raspunsul la obiect, al anului: 2022

Multumiri pentru cine mai are timp sa explice, incepatorilor. (toti' am fost incepatori la inceput.... dar nu am avut parte de indrumare)

Off topic:Adrrian Paunescu-Totusi iubirea. [ (de ascultat pa' audio) (sa nu scriu de Tatiana Stepa......)]


LE: de pe vremuri.....

This message was edited 4 times. Last update was at 20/01/2022 20:49:40


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

EduardB wrote:
dandumitru wrote:
luci1974 wrote:stie cineva de ce am alga alba pe ciotul de lemn?e daunatoare?nu as vrea sa o scot afara pt curatare,ce metoda imi recomandati?acvariu este la ciclat de 5 zile



Daca vrei sa scapi mai repede de acea albeata, poti pune unul sau doi melci pomaceea in bazin si vor rezolva problema in cateva zile, daca nu, o mai lasi cateva zile si o poti sifona cu un aspirator de substrat sau un furtun pursi simplu.

In mod normal un bazin se cicleaza natural in 25-45 zile, cu diverse interventii 20-35 zile, tu acum ai un bazin setat de 5 zile, adica un bazin crud care va trece prin diverse etape de evolutie in decursul a 25-45 de zile ( valabil pentru coloana de apa si mediile de filtrare ) si vei avea un bazin stabilizat dupa 60- 90 de zile cand si substratul va fi ciclat complet ( adica la suprafata. si in grosimea lui) In aceste 90 de zile apar de obicei cele mai multe necunoscute care pun diverse probleme hobby-stului.

Deci sunt trei etape esentiale
- setare
- ciclare
- stabilizare


PS
indiferent daca substratul va fi bej, alb negru ,rosu sau albastru


Raspunsul la obiect, al anului: 2022

Multumiri pentru cine mai are timp sa explice, incepatorilor. (toti' am fost incepatori la inceput.... dar nu am avut parte de indrumare)

Off topic:Adrrian Paunescu-Totusi iubirea. [ (de ascultat pa' audio) (sa nu scriu de Tatiana Stepa......)]


LE: de pe vremuri.....




CU placere !

Nu este tarziu niciodata sa inveti cum este corect , cand nu ai inteles de la inceput bine .

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2022 21:02:13


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
luci1974
Junior member

Joined: 15/01/2022 18:30:14
Messages: 25
IP:
Offline

multumes la toti buni sau rai,din pacate nu putem fi doar buni,mai exista si cite o alga si printre noi,fie ea alba sau neagra
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

luci1974 wrote:multumes la toti buni sau rai,din pacate nu putem fi doar buni,mai exista si cite o alga si printre noi,fie ea alba sau neagra


Sa fie bine la toata lumea. Daca vrei chiar sa inveti acest hobby frumos.
Deschide un topic la coltul incepatorului cu : poza bazin detalii bazin(filtrare substrat ,plante ,lumina, medile fitrante fauna etc)
Asa vei primi sfaturi ,bune si rele dar care te vor ajuta pe viitor sa intelegi cu adevart ce este acvaristica.(un colt al naturi ,cat mai natural si placut ochiului) .
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com