[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
parametri apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
rozbo
Junior member

Joined: 31/01/2014 19:40:04
Messages: 5
IP:
Offline

salutare tuturor.
un profan in materie a ajuns putin in "ceatza" si risca sa dea cu barna de pereti
vreau sa fac un acvariu si nu prea stiu ce pestisori sa cumpar. sau mai bine spus, nu stiu cat de ok este apa din acvariu. de regula folosesc o apa de put. testata cu 5in1 am urmatoarele rezultate:
- Gh = 0
- Kh = 10
- ph = 8
- NO3 = 0
- NO2 = 0
- Cl = 0
ultimele trei se datoreaza lipsei totale a pestilor. sunt cu acvariul in faza de ciclare de trei saptamani. volumul acvariului = 80 litri apa. decor si plante artificiale. filtre interne 2 buc, unul cu sterilizator uv de 7w.
"ceatza" deriva din rezultatele testului de apa (Gh,Kh,ph). din ceea ce rezulta, inteleg ca am o apa extrem de moale dar putin cam prea alcalina. Kh-ul ar fi bunicel (zic eu).
intrebarea ar fi: ce specimene de indivizi pot popula "carapacea" mea?
pot cumva inbunatati Gh-ul si ph-ul? nu cumva cresterea Gh-ului determina si cresterea ph-ului, care si asa este mare (riscand sa devina mult mai alcalina)? care element este mai important in chimia acvariului (excluzand nitritii si nitratii)?
aproximativ de o saptamana am pus in filtru capsule cu bacterii pentru ciclarea mai eficienta (zic eu) a acvariului.
urmaresc ca saptamana viitoare sa deschid "pensiunea" si nu prea stiu spre ce sa ma indrept. nu as dori sa sacrific niste pestisori doar de dragul "stiintei".
maxime multumiri pentru raspunsuri.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Apa de put cu 0 GH nu prea exista. 0 GH inseamna 0 ioni de Ca si Mg, nu stiu ce poti sa cresti in apa aia.

Recomand sa iei un test precis pentru GH si inca unul pt KH (tip titrare)
rozbo
Junior member

Joined: 31/01/2014 19:40:04
Messages: 5
IP:
Offline

merci fadds pentru interesul acordat. am f?cut comanda de teste jbl specifice pentru gh, kh, ph. fac testele ?i revin. îns?, pentru testul 5in1 gh=0. sunt ferm convins ca ceva nu se leag?. dar... v-oi vedea... revin aici cu rezultatele.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

rozbo wrote:salutare tuturor.
un profan in materie a ajuns putin in "ceatza" si risca sa dea cu barna de pereti
vreau sa fac un acvariu si nu prea stiu ce pestisori sa cumpar. sau mai bine spus, nu stiu cat de ok este apa din acvariu. de regula folosesc o apa de put. testata cu 5in1 am urmatoarele rezultate:
- Gh = 0
- Kh = 10
- ph = 8
- NO3 = 0
- NO2 = 0
- Cl = 0
ultimele trei se datoreaza lipsei totale a pestilor. sunt cu acvariul in faza de ciclare de trei saptamani. volumul acvariului = 80 litri apa. decor si plante artificiale. filtre interne 2 buc, unul cu sterilizator uv de 7w.
"ceatza" deriva din rezultatele testului de apa (Gh,Kh,ph). din ceea ce rezulta, inteleg ca am o apa extrem de moale dar putin cam prea alcalina. Kh-ul ar fi bunicel (zic eu).
intrebarea ar fi: ce specimene de indivizi pot popula "carapacea" mea?
pot cumva inbunatati Gh-ul si ph-ul? nu cumva cresterea Gh-ului determina si cresterea ph-ului, care si asa este mare (riscand sa devina mult mai alcalina)? care element este mai important in chimia acvariului (excluzand nitritii si nitratii)?
aproximativ de o saptamana am pus in filtru capsule cu bacterii pentru ciclarea mai eficienta (zic eu) a acvariului.
urmaresc ca saptamana viitoare sa deschid "pensiunea" si nu prea stiu spre ce sa ma indrept. nu as dori sa sacrific niste pestisori doar de dragul "stiintei".
maxime multumiri pentru raspunsuri.


Salut !
Prima si probabil cea mai importanta regula in acvaristica este sa stii ce fel de apa ai ca sa stii ce fel de fauna si flora sa tii in bazin.
Pentru fauna nu va fi o problema foarte mare, se va adapta destul de bine, in plus va fi si mai bine daca vei face o alegerea corecta a speciilor. Parametri apei se mai pot regla cat de cat cu soluti dedicate , gen Gh + sau Kh -, cel mai bine este sa incerci adaptarea faunei fara a incerca sa schimbi parametri apei cu solutii.Va fi foarte greu cu aceasta apa pentru flora, sunt specii care se vor adapta, mai greu putin, dar vor fi ok pana la urma si specii care se vor topi vizibil.
Cum a spus si colegul Fadds mai sus, pentru o mai buna coerenta ar trebui sa ai teste dedicate de Gh, Kh, Ph, betisoarele de obicei au o marja de eroare cam maricica .
Cresterea Gh-ului nu va influenta foarte mult Ph-ul ca valoare, dar trebuie sa tii cont ca atunci cand procedezi la modificarea Gh-ului trebuie sa ai un calcul estimativ de orientare facut dinainte, pentru ca fiecare mica modificare a Ph-ului survenita in urma oricarei interventii poate fi fatala pentru fauna, ca exemplu scaderea Ph-ului de la 8.00 la 7,9 poate cauza un soc de Ph pentru anumite specii.
Toate elementele si toti parametri sunt la fel de importante si importanti , dar devin unele mai importante decat altele atunci cand doresti sa tii in bazin o anumita flora sau specii de fauna care au caracteristici mai deosebite de supravietuire fata de marea majoritatea.




This message was edited 2 times. Last update was at 31/12/2021 14:44:37


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rozbo
Junior member

Joined: 31/01/2014 19:40:04
Messages: 5
IP:
Offline

revin cu rezultatele testelor de tip pic?tur? (jbl pro Aquatest):
Gh = 3
Kh = 9 (as spune cam între 9 ?i 10, dar la 9 am ob?inut modificarea culorii)
ph = 7.5
parca acum da mai bine... mai vin de'acasa...
p?reri?
rozbo
Junior member

Joined: 31/01/2014 19:40:04
Messages: 5
IP:
Offline

domnule dandumitru miliarde de mul?umiri pentru modul profesionist de lamurire.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

rozbo wrote:domnule dandumitru miliarde de mul?umiri pentru modul profesionist de lamurire.


Cu mult drag !
E, acum intreadevar parca mai venim de acasa. Clar Kh-ul este 9 daca de acolo s-a facut trecerea de culoare, daca insisti mai mult pe amestecul fiecarei picaturi vei observa ca la 9 ai trecerea de culoare completa .
Eu zic ca la aceste valori ai scapat de multe griji. Cu putina aditie de CO2 poti aduce Ph pana pe la 7, si in aceste conditii ai maximum de posibilitati si pentru fauna si pentru flora.
Legat de decor , incearca sa inlocuiesti ce este artificial cu ceva natural, chiar daca ai ramane doar la nivel de hardscape, tot va fi mai apreciat decat cu lucruri artificiale.

https://www.youtube.com/watch?v=-EqyI7Z_HVw&t=610s

Ceva de genul asta .....

This message was edited 4 times. Last update was at 31/12/2021 15:53:18


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rozbo
Junior member

Joined: 31/01/2014 19:40:04
Messages: 5
IP:
Offline

salutare tuturor
revin tot aici cu inca o "framantare".
cat de periculos pentru fauna este neincadrarea in limita Gh-ului? cu alte cuvinte, cat de afectata este evolutia pestilor intr-o apa cu Gh mult sub/peste normalul speciei? sunt sanse sa se adapteze? ideea esteas vrea sa pun in acvariu niste gurami. din ce am vazut eu, Gh-ul recomandat ar fi undeva intre 9-14 gr. la mine este 3. pot creste Gh-ul si scadea ph-ul?
excluzand parametrii NO2, NO3, care dintre ceilalti parametri ai apei pot ridica probleme severe in acvariu daca limita admisa este depasita?
maxime aprecieri pentru ajutor.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

O valoare intre 1 si 20 dGH este ok pt majoritatea speciilor de pesti adulti. Acestia au mecanisme de adaptare de la mama natura si isi pot lua necesarul de calciu atat din apa cat si din hrana consumata, in functie de disponibilitate.

GH devine mai important cand vorbim de icre, alevini, reproducere.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2022 10:31:36

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com